Weekend na Mazowszu - południowe Mazowsze zaprasza!
A MOŻE WEEKEND NA MAZOWSZU? (cz. 2)
Piękna pogoda zachęca do wykorzystania weekendu na krótką wycieczkę. Tym razem proponujemy rejony południowego Mazowsza. Poniżej kilka weekendowych propozycji dotyczących południowego Mazowsza.
RADOM z Jackiem Malczewskim
Radom leży ok. 100 km od Warszawy nad rzeką Mleczną. To największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Miasto jest sporym ośrodkiem przemysłowym. Słynie m.in. z organizowanych tu pokazów lotniczych na skalę międzynarodową.
Zwiedzając Radom nie można pominąć Muzeum im. Jacka Malczewskiego na radomskim rynku. Muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa Jacka Malczewskiego (czwartą co do wielkości w kraju). Gromadzi również rysunki i pamiątki związane z tym malarzem symbolistą urodzonym w Radomiu.
Wystawa poświęcona Malczewskiemu prezentuje 47 obrazów m.in. „Autoportret z muzą”, „Zatrutą studnię z chimerą” czy wybitny, nigdzie dotąd niepublikowany „Młodą Polskę”. Oprócz tego zobaczyć można portrety rodzinne, portrety przyjaciół, malarzy i pisarzy. Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem sobót.
Warto zwiedzić również zlokalizowane na południowo-zachodnich obrzeżach miasta (przy krajowej siódemce)
Muzeum Wsi Radomskiej.
Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, a także od soboty do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00.
CZARNOLAS z Janem Kochanowskim
W powiecie zwoleńskim, w Czarnolesie znajduje się biograficzne Muzeum Jana Kochanowskiego. Mieści się w XIX-wiecznym klasycystycznym dworze. Wśród eksponatów znajduje się wiele wydań dzieł poety, a także meble, obrazy, ceramika, medale czy rzeźby. Niektóre z pamiątek są bezpośrednio związane z Kochanowskim.
Warto zaplanować również wycieczkę do Sycyny, wsi, w której poeta przyszedł na świat, do Policznej i Sieciechowa, gdzie poeta prawdopodobnie pobierał nauki oraz do Zwolenia. To tam w podziemiach kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego znajdują sie szczątki Jana Kochanowskiego.
Przemieszczając się zwoleńskim szlakiem śladami Jana Kochanowskiego można zwiedzić okoliczne zabytkowe kościoły i klasztory (np. w Sieciechowie) oraz zobaczyć pomniki Jana Kochanowskiego (w Czarnolesie i Zwoleniu).
WSOLA z Witoldem Gombrowiczem
10 km od Radomia i 90 km od Warszawy zlokalizowana jest Wsola. Mieści się tu Muzeum Witolda Gombrowicza. Ekspozycję można zobaczyć w pałacu, do którego wielokrotnie przyjeżdżał Gombrowicz. Są tam zgromadzone zarówno osobiste przedmioty pisarza, jak i pamiątki związane z jego twórczością. Na grupy odwiedzających czeka przewodnik, który dostosuje program zwiedzania do wieku i zainteresowań gości.
Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
Około 45 km od warszawy i 77 od Radomia w niezwykle malowniczej scenerii położony jest Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku.
Dzięki badaniom archeologicznym udało się ustalić, że najstarsze ślady człowieka na terenie Czerska pochodzą sprzed 2 tys. Lat.
Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1142 r., gdzie Latopis Ipatiewski nazywa go „Czerniczkiem”. Na stałe wzgórze zostało zasiedlone dopiero w XI wieku, zaś powstanie grodu obronnego można wiązać z Bolesławem Śmiałym lub Władysławem Hermanem.
Więcej na temat Zamku w Czersku + video >>
Zamek w Iłży
Około 35 km od Radomia i 135 od Warszawy znajdują się ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Przebudowany w poł. XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe.
Więcej o Zamku w Iłży + video >>
Szydłowiec i Zamek w Szydłowcu
Około 147 km od Warszawy jest położony bardzo malowniczy Szydłowiec.
W mieście dosłownie kilkaset metrów od siebie leżą doskonale do dziś zachowane trzy ośrodki ówczesnej władzy – piękna renesansowa siedziba magnacka czyli zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, stojący pośrodku okazałego, świadczącego o lokacji magdeburskiej Rynku Wielkiego, późnorenesansowy XVII-wieczny ratusz miejski oraz późnogotycki, ale już z renesansowym wnętrzem, powstały na przełomie XV i XVI wieku – kościół farny św. Zygmunta.
--------------------------------------------------------------------------------
Ciekawe miejsca/miejscowości Mazowsza południowego
Radom
Orońsko
Przysucha
Chlewiska
Szydłowiec
Iłża
Sienno
Solec nad Wisłą
Skaryszew
Pionki
Zwoleń
Czarnolas
Opactwo
Kozienice
Warka
Mniszew
Czersk
Góra Kalwaria
Obory
Konstancin-Jeziorna
Piaseczno
Grójec
Bełsk Duży
Lewiczyn
Nowe Miasto nad Pilicą
Jedlińsk
Dane teleadresowe:
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Rynek 11, Radom
tel. 48 362 43 29
e-mail: malczewski@muzeum.edu.pl
muzeum.edu.pl
Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30, Radom
tel. 48 332 92 81
muzeum-radom.pl
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
ul. Kopernika 1, Radom
e-mail: poczta@elektrownia.art.pl
elektrownia.art.pl
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Czarnolas, pow. zwoleński
tel. 48 677 20 05
e-mail: muzeum-czarnolas@wp.pl
cyfrowyczarnolas.pl
Muzeum Witolda Gombrowicza
tel. 48 321 50 73
Wsola, pow. radomski
ul. W. Gombrowicza 1
muzeum-gombrowicza@muzeumliteratury.pl
muzeumgombrowicza.pl
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Przysucha, Al. Jana Pawła II nr 11
tel. 48 675-22 48,
Materiał przygotowany m.in. na podstawie zbiorów własnych i materiałów prasowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego