Zamek w Iłży
(Około 35 km od Radomia i 135 km od Warszawy)
Zapraszamy do fascynującego świata Zamku w Iłży - idealnego miejsca do przeżycia niesamowitej przygody z historią!
Usytuowany na malowniczym wzgórzu, ponad doliną rzeki Iłżanki, ten murowany zamek zbudowany został około 1340 roku i pełnił wówczas funkcję obronnej rezydencji biskupiej oraz ośrodka administracyjnego rozległego klucza majątkowego. Był to okres, w którym zamkowe mury świadczyły o potędze i znaczeniu tego miejsca.
Podczas zwiedzania zachwycającego Zamku w Iłży, można odkryć fascynującą historię jego powstania. Budowę zrealizowano w dwóch etapach, co nadaje tej twierdzy niepowtarzalny charakter. Część obwodu warownego, cylindryczną wieżę i pomieszczenie tzw. "domu wielkiego" wzniesiono w pierwszym etapie. W kolejnym, dołączono bramę oraz domknięto mur kurtynowy, tworząc niezwykłe założenie zamkowe. Zamek górny, o powierzchni około 1500 m2, usytuowano na kulminacji wzgórza, nadając mu imponujący wygląd. Mur obwodowy, zbudowany z wapienia łamanego, tworzył kształt migdałowato trójkątny o zaoblonych narożach. To unikalne architektoniczne rozwiązanie przyciąga wzrok i wywołuje podziw.
Zamek w Iłży był wielokrotnie rozbudowywany, co wskazuje na jego strategiczne znaczenie. Przebudowy i modernizacje miały miejsce w różnych okresach, włączając w to XVI i XVII wiek. Wzbogacenie go o attyki, wieże bramne i fortyfikacje typu bastejowego nadało zamkowi charakterystyczny wygląd, który zachwyca do dziś.
Zamek w Iłży odgrywał również ważną rolę militarystyczną, co potwierdza inwentarz z XVI i XVII wieku, w którym zapisano obecność działa, pół-dział i moździerzy. Niestety, zamek nie uniknął przeciwności losu, w tym najazdu Szwedów, który doprowadził do jego zniszczenia.
Mimo przeszłości pełnej wyzwań, dzisiaj Zamek w Iłży zachwyca turystów swoją historią i tajemniczym klimatem. Po niedawnej rewitalizacji w 2021 roku, odwiedzający mogą korzystać z nowych tarasów widokowych, które oferują przepiękne widoki na okoliczną przyrodę i dolinę rzeki Iłżanki.
Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tego magicznego miejsca, które pozwoli Ci przenieść się w czasie i odkryć fascynującą przeszłość. To doskonała propozycja dla wszystkich miłośników historii, a także rodzin, które chcą przeżyć wyjątkową przygodę w wyjątkowym miejscu!
Zamek, Podzamcze, 27-100 Iłża
Adres korespondencyjny: Centrum Kultury i Turystyki w Iłży ul. Orła Białego 2, 27-100 Iłża, Więcej informacji na zamek.ilza.pl
Faza gotycka:
Najstarszą budowlą powstałą na zamku jest okrągła wieża (stołp) powstała najpóźniej w 1 poł. XIV wieku oraz budynek od północy, który w drugim etapie budowy uzupełniono o ciąg murów obronnych wraz z bramą od zachodu. Już w tej fazie była to dobrze ufortyfikowana siedziba, która umożliwiła schronienie się w niej biskupa Jana Grota podczas jego zatargu o dziesięciny z królem Kazimierzem Wielkim.
Faza renesansowa:
W 1501 roku na zamku zatrzymał się Aleksander Jagiellończyk, a w roku 1511 król Zygmunt Stary. Zamek odnowił na początku XVI wieku biskup Jan Konarski, a na renesansową rezydencję przebudował go około roku 1560 biskup Filip Padniewski, ozdabiając mury i wieżę bramną attykami, a stołp nakrywając wysokim reprezentacyjnym hełmem.
Zdjęcie archiwalne, datowanie zdjęcia: 1918-1939 - źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
---------------------------------------------------------------------