Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Muzeum w Nieborowie i Arkadii

(Pałac w Nieborowie, Fot. Darek Piwowarski / MNA)

 

Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. Znajduje się ok 80 km od Warszawy. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego Janusza księcia Radziwiłła. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogorsku. Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu.

 

Barokowy Ogród w Nieborowie

 
Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzine gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770.

 

 

 

 

 

Stara Oranżeria
 
 
 
 
Pawilon Myśliwski
Dawna oficyna kuchenna
 

 

 
 
Stajnie i wozownie
 

 


 

Historia Ogrodu w Arkadii

 

W latach 70. XVIII wieku dotarł do Polski nowy styl ogrodowy zwany angielskim, który narodził się na początku wieku w Anglii, a później ogarnął stopniowo liczne kraje europejskie. Styl angielski zdecydowanie przeciwstawiał się sztuczności i regularności ogrodów barokowych, propagując swobodne i nastrojowe kompozycje ogrodowe sprzężone z sentymentalnym bądź symbolicznym sztafażem złożonym z różnych form i konstrukcji architektonicznych nawiązujących do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego, a nierzadko także do zamorskich form egzotycznych. Styl ten przeobrażał się również równolegle ze zmianami zachodzącymi w sferze filozoficzno-ideowej i estetycznej epoki od form sentymentalnych ku wizji ogrodu romantycznego.
 
Pierwsze założenia ogrodowe w stylu angielskim zaczęły powstawać w Polsce na początku lat 70. XVIII wieku w okolicach Warszawy, spośród których wyróżniały się bogactwem założenia ogrody Kazimierza Poniatowskiego na Solcu, Na Książęcym i Na Górze, Izabeli Lubomirskiej w Mokotowie, Izabeli Czartoryskiej w Powązkach, Michała Poniatowskiego w Jabłonnie, a na prowincji Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach i Szczęsnego Potockiego w Zofiówce za Humaniem na Ukrainie. Wśród tych ogrodów znaczące miejsce zajmuje założona w 1778 roku przez Helenę Radziwiłłową.
 
 
Plan Ogrodu Arkadyjskiego z 1839 roku
 
 
 
 
 
 
Akwedukt
Wzniesiony w 1784 roku nad kaskadą wodną. Wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich. Pod względem funkcjonalnym stanowi most łączący brzegi rzeczki Łupi tuż przy ujściu do wielkiego stawu.
 
 

 

 

Dom Murgrabiego
Powstał około 1795 roku.

 

 

 

Łuk Kamienny
Powstał około 1784 roku według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Łuk odegrał ważną rolę w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służył bowiem jako oprawa głównej osi widokowej ogrodu Heleny Radziwiłłowej. Ponadto stanowił ramę widokową dla Świątyni Diany od strony wschodniej.

 

 

 

 

Świątynia Diany
Wzniesiona w 1783 roku przez Szymona Bogumiła Zuga budowla o klasycznych proporcjach. Ozdobiona została od strony zachodniej ażurowym portykiem wspartym na czterech kolumnach jońskich i takim samym portykiem półkolistym od strony wschodniej. Pod tympanonem od strony stawu wyryte są słowa Francesca Petrarki z sonetu In morte di Madonna Laura: DOVE PACE TRAVAI D’OGNI MIA GUERRA (Tutaj odnalazłam spokój po każdej mojej walce).
We wnętrzach Świątyni Diany znajdują się Westybul, Gabinet Etruski, owalna Sypialnia i reprezentacyjna sala zwana Panteonem.

 

 

 

 

Przybytek Arcykapłana
Wzniesiony około 1783 roku w formie sztucznej ruiny, zbudowany z cegły, rudy darniowej oraz fragmentów detali architektonicznych i rzeźb antycznych, gotyckich i renesansowych.

 

 


 

Położenie:
Nieborów leży w województwie łódzkim, w powiecie łowickim, około 10 km na południowy-wschód od Łowicza. W pobliżu Nieborowa przebiega autostrada A2. 
Arkadia leży w odległości około 4,5 km od Nieborowa przy drodze krajowej nr 70 (kierunek Łowicz)

 

Dojazd samochodem:
Z Warszawy trasa A2 (zjazd - węzeł Skierniewice, na rondzie 3 zjazd na Nieborów) z Łodzi trasa A2 (zjazd - węzeł Skierniewice, na rondzie 3 zjazd na Nieborów)

 

Parking:
Nieborów- możliwość zaparkowania auta wzdłuż ogrodzenia 
Arkadia - gminny parking przed wejściem do Ogrodu
 
 

Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Muzeum w Nieborowie i Arkadii 
 
Muzeum w Nieborowie i Arkadii 
Nieborów 232
99-416 Nieborów
tel. 046-838-56-35
 
INFORMACJA: tel. (46) 838 56 35, (w godzinach otwarcia Muzeum)
 

Bilety

Nieborów

Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki
22 zł – normalny
13 zł – ulgowy
50 zł – bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
1 zł – dzieci 7–16 lat
 
Ogród i Manufaktura Majoliki
12 zł – normalny
8 zł – ulgowy
1 zł – dzieci 7–16 lat
 
Bilety łączone Nieborów/Arkadia
30 zł – normalny
20 zł – ulgowy
2 zł – dzieci 7–16 lat

70 zł – rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)

 

Arkadia

Ogród i Świątynia Diany
12 zł normalny
8 zł ulgowy
dzieci 7–16 lat 1 zł
 
Bilety łączone Nieborów/Arkadia
30 zł – normalny
20 zł – ulgowy
2 zł – dzieci 7–16 lat 
70 zł – rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób)
 
 
Bilety ulgowe przysługują z ustawy o muzeach: uczniom, studentom i osobom odbywajacym studia doktoranckie, słuchaczom zakładów kształcenia nauczycieli i kolegiów, pracowników służb społecznych, opiekunom grup szkolnych, przedszkolnych, nauczycielom i wychowawcom, niepełnosprawnym i ich opiekunom, emerytom i rencistom, osobom powyżej 65 roku życia, kombatantom, odznaczonym: „za opiekę nad zabytkami, zasłużony działacz kultury, zasłużony dla kultury polskiej i zasłużony dla kultury narodowej”. 

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Sprawdź co leży u podstaw lęku

Lęk jest produktem naszej świadomości

Zdolność ludzkiego mózgu do wyobrażania sobie przyszłości jest unikatowa.

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Rada Europejska wyznacza strategiczne kierunki rozwoju UE i choć formalnie nie pełni funkcji prawodawczej, w praktyce rozstrzyga najważniejsze kwestie sporne między państwami członkowskimi.

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.