Zamek Zbrojownia w Liwie

Zamek w Liwie jest najstarszym zachowanym zabytkiem architektury na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Początki jego sięgają XI-XII w. Gród liwski ochraniał "ścianę wschodnią" państwa, w tych czasach granica rozciągała się wzdłuż rzeki Liwiec. Największym zagrożeniem dla tych terenów były najazdy Jadźwingów, Rusinów i Litwinów.

 

 

 

Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w. Oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.
 

 

 

Podczas II wojny światowej niemiecki starosta Ernst Grass zamierzał rozebrać ruiny zamku na cegłę. Zapobiegł temu młody archeolog Otto Warpechowski, przekonując starostę o krzyżackim rzekomo pochodzeniu zamku i doprowadzając do rozpoczęcia jego odbudowy. Prace renowacyjne, przerwane przez Niemców w 1944 roku, ukończono w 1961 r.

 

 

W odbudowanym dworze kancelarii oraz w wieży bramnej gotyckiego zamku swoją siedzibę ma muzeum historyczne. Jego ekspozycja prezentuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo oraz broń i uzbrojenie z różnych epok.

 

W okresie letnim przed zamkiem placówka organizuje różne imprezy plenerowe m.in. inscenizacje turniejów rycerskich.

 

 

 

 


Zdjęcia Wiki - Bladyniec, Jerzy Strzelecki, Nikolaus von Nathusius

 


 

 

 

ZWIEDZANIE:
Bilety: Normalne 7,- | Ulgowe 4,- | Dla grup zorganizowanych 3,- | Na wystawy czasowe w galerii na wieży bramnej 3,-

GODZINY OTWARCIA MUZEUM:
OD WTORKU DO SOBOTY 10.oo - 16.oo
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA 11.oo - 16.oo

W SEZONIE OD 1 MAJA DO 30 WRZEŚNIA:
OD WTORKU DO PIĄTKU 10.oo - 16.oo
W SOBOTY 10.oo - 18.oo
W NIEDZIELE I ŚWIĘTA 11.oo - 18.oo

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI, DNI POŚWIĄTECZNE I ŚWIĘTA NARODOWE


Historia zamku

Wiek XV

Zamek w Liwie został zbudowany na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który przed 1429 rokiem zlecił to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi. Warownię wzniesiono na lewym brzegu Liwca, na wschód od miasta lokowanego w 1421 r., w celu kontroli przeprawy przez rzekę oraz stanowił wartownię na wschodniej granicy księstwa mazowieckiego.

Na sztucznie usypanym wzniesieniu, zabezpieczonym drewnianymi palami, o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych powstała niewielka ceglana warownia. Pierwotnie zamek został założony na planie kwadratu o boku osiemdziesiąt na osiemdziesiąt metrów, a przed nim znajdował się drewniany, ufortyfikowany przygródek z zabudowaniami gospodarczymi. Na początku zamek składał się z murów obwodowych o wysokości około 6 metrów z blankami, Domu Dużego, w którym urzędował burgrabia i wysuniętej przed mury obwodowe otwartej od strony dziedzińca baszty bramnej z mostem zwodzonym. Zamek z miastem łączyła wąska grobla usypana na mokradłach i rozlewiskach Liwca.

Upadek zamku

W 1657 wojska szwedzkie ostrzelały z dział zamek, a po zdobyciu spaliły. Po raz kolejny warownia uległa zniszczeniom z rąk wojsk szwedzkich w 1700 i 1703. Po zniszczeniach wojennych gotycko-renesansowej warowni nie odbudowano. Na piwnicach spalonego Domu Dużego wzniesiono drewniany dom kancelarii, który służył starostom liwskim do końca XVIII wieku.

Pod koniec XVIII wieku decyzją starosty Tadeusza Grabianki na miejscu Domu Małego naprzeciwko drewnianej kancelarii wzniesiono murowany barokowy dwór. Parterowy obiekt z dachem mansardowym postawiony w 1782 roku z czasem stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Po przeniesieniu władz administracyjnych do Siedlec stał pusty. Powoli był dewastowany i rozbierany. Uległ ostatecznemu zniszczeniu w latach 1846-1855. Przez pewien czas w zachowanej wieży mieściła się kuźnia.


 

Komentarze

Ceny biletów od 1 kwietnia:

Bilety: Normalne 10,- | Ulgowe 6,- | Dla grup zorganizowanych 5,- |

W osuszonych i zabezpieczonych piwnicach wykonano sklepienia krzyżowe i posadzkę z cegły gotyckiej. Zrealizowano scenę na piwnicy oraz częściową odbudowę murów kurtynowych (zniknął „wyrąbany” przez XVIII-wieczne rozbiórki sztuczny uskok, a dziedziniec otrzymał zamknięcie od północy). Okazale wygląda 100-metrowy most nawiązujący do dawnego „Przygródka”. Za nami prace przy wieży gotyckiej z mostem, polu namiotowym, przystani rzecznej, placu zabaw dla dzieci.
Badania archeologiczne przyniosły ponad 30 tysięcy obiektów: głównie ceramikę, ale także biżuterię — złotą i srebrną, monety polskie i krzyżackie z XV w., militaria - ponad 120 grotów strzał do kuszy, fragment kolczugi i kamienne kule armatnie.
Koszt inwestycji to ponad 4800 000 zł sfinansowany w całości z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. więcej na : www.liw-zamek.pl

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

 

To FAKT! Trudno gojące się rany, takie jak np. odleżyny czy stopa cukrzycowa, mogą wymagać specyficznej zmiany diety, m.in. po to, by organizm produkował więcej kolagenu. O jakie zmiany chodzi? Podpowiadamy - co jeść, a czego unikać.

 

Za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

 

Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu.

 

Jakie są propozycje nazwy dla "polskiej planety?"

nazwy dla "polskiej  planety?"

 

Ciri, Wolin albo Boruta może się nazywać planeta, odkryta przez polskich astronomów pod kierownictwem prof. A. Niedzielskiego. Na nazwę planety i jej gwiazdy można głosować do końca października, wybierając spośród 7 propozycji, zgłoszonych wcześniej przez Polaków.