Wrocław: Miasto Mostów, Krasnali i Niezwykłych Zabytków
Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jest malowniczo położony nad rzeką Odrą i jak twierdzi wiele przewodników niezależnie od pory roku warto go odwiedzić - my wybraliśmy się zimą.
Stolica Dolnego Śląska przywitała nas zimnem i nienajlepszą pogodą, mimo to zaraz po zameldowaniu się w hotelu ruszyliśmy zwiedzać.
Oto nasz subiektywny przewodnik po 5 najciekawszych atrakcjach Wrocławia
1. Stare Miasto i Rynek: Serce Wrocławia
Rynek, serce Starego Miasta jest jednym z najciekawszych placów w Europie, a jego kolorowe kamienice, zabytkowe dodatki i liczne kawiarnie tworzą niezapomniany klimat. Na środku rynku znajduje się okazały Ratusz. Stary Ratusz we Wrocławiu jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. To dwukondygnacyjna, prostokąta budowla z kwadratową wieżą.
Ratusz budowano przez około 250 lat (od końca XIII w. aż po wiek XVI). Był on wtedy siedzibą władz miejskich i sądów. O ostatecznym kształcie ratusza zdecydowała przebudowa w latach 1470-1480.
Jak się okazało Stare Miasto to idealne miejsce na długie spacery, zakupy i odpoczynek w licznych staromiejskich restauracjach i kawiarniach.
Mostek Pokutnic to kładka łącząca wieże kościoła św. Marii Magdaleny. Znajduje się na wysokości 45 m. To jeden z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu. Aby wejść na kładkę, trzeba pokonać 247 schodów. Warto zapamiętać, ze w kościele św. Marii Magdaleny nie ma windy.
Z mostka Pokutnic widać fragment Rynku, wieżę Ratusza i kościoła św. Elżbiety, a w oddali Ostrów Tumski, kominy ciepłowni i most Rędziński. Z obiektem wiążą się ciekawe legendy, a widok z niego jest wyjątkowy.
Według jednej z legend na kładce można zobaczyć tańczące dusze młodych kobiet, które wolały zabawę niż stateczne życie u boku męża, prowadzenie domu i opiekę nad dziećmi.
2. Ostrów Tumski: Dusza Wrocławia
Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, gdzie powstało pierwsze grodzisko i biskupstwo. pełna zabytkowych kościołów, uliczek i kamieniczek. Najstarszymi budowlami na Ostrowie Tumskim są: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę.
3. Krasnale Wrocławskie: Niewielkie cuda na każdym rogu
Wrocław słynie z krasnali, które można spotkać na ulicach miasta. Te małe rzeźby, rozsiane po całym Wrocławiu, stanowią swoisty symbol i atrakcję turystyczną. Każdy z krasnali ma swoją historię i humorystyczną formę, co sprawia, że szukanie ich staje się ciekawą przygodą i wesołą atrakcją dla dzieci. Po całym Starym Mieście biegają dzieci wyposażone w mapy zakupione w punktach z pamiątkami i szukają krasnali. Nam tez się to udzieliło.
4. Panorama Racławicka
Panorama Racławicka to monumentalny obraz olejny przedstawiający bitwę pod Racławicami z 1794 roku, w której wojska polskie pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonały armię rosyjską. Obraz ma 15 metrów wysokości i 114 metrów długości i jest umieszczony w specjalnym budynku, który tworzy iluzję trójwymiarowości. Panorama Racławicka to nie tylko dzieło sztuki, ale także lekcja historii i symbol patriotyzmu. Warto zobaczyć ją na własne oczy i poczuć klimat tamtych wydarzeń. Nie ukrywam, że jadąc do Wrocławia nastawiłem się głównie na zwiedzenie Panoramy Racławickiej. Wejście na wystawę odbywa się grupowo co 30 minut. Zwiedzaniu towarzyszy lektor, omawiający poszczególne części obrazu i komentujący wydarzenia rozgrywające się na płótnie.
5. Kolejkowo
Na sam koniec pozostawiłem atrakcję nieoczywistą, nad odwiedzeniem której długo się zastanawiałem a mowa tu o Kolejkowie. Szczerze mówiąc jechałem tam sceptycznie nastwiony. Kolejki? Makieta? Cóż w tym może być ciekawego? Ale pogoda i dzieci skutecznie przekonały mnie do zwiedzenia czegoś pod dachem.
Po wejściu okazało się jak bardzo się myliłem, to nie jest makieta kolejki jak sugeruje nazwa a przynajmniej nie tylko kolejki. Pociągi są tylko jednym z elementów dużej makiety miasta. Kolejkowo to ogromna makieta ukazująca Wrocław i Dolny Śląsk w pomniejszeniu. Większość elementów jak się dowiedziałem została zbudowana w skali 1:25. Po ulicach jeżdżą samochody a nawet zatrzymują się przed pasami, po rzece pływają statki a po torach jeżdżą tramwaje i pociągi. W wagonach i na stacjach widać ludzi. Jest dużo przechodniów, pracuje koparka jest też zakopany w błocie samochód. Można spotkać drwali przy pracy, mechaników samochodowych, pracowników budowy, grzybiarzy w lesie i strażaków w bohaterskiej akcji. I wiele innych elementów powodujących, że ta makieta żyje.
Budynki są wiernie odwzorowane, nawet my rozpoznaliśmy część z nich. O tym, że jest to niezwykłe miejsce świadczyły reakcje uśmiechniętych dzieci, co chwilę pokazujące rodzicom kolejne atrakcje i reakcje rodziców fotografujących dzieci przy większości budowli makiety.
Ale największą atrakcją jest chyba burza, co kilka minut przygasają światła i nadchodzi burza, nad częścią makiety pada deszcz i grzmi a błyskawice rozświetlają ciemne ciężkie chmury.
Uważny zwiedzający zauważy "smaczki" makiety, np: przechodnia wyprowadzającego świnkę na smyczy czy dinozaury w limuzynie, jest też upadająca kobieta, której na ratunek spieszy przechodzień. Tych smaczków jest zdecydowanie więcej ale nie będziemy wszystkich zdradzać musicie sami je odnaleźć.
A na deser, w sali obok znajduje się makieta z piernika - dla łasuchów to prawdziwa katorga bo większość dekoracji jest zrobiona z najprawdziwszego piernika. I jak tu się powstrzymać?
Wycieczka do kolejkowa okazała się strzałem w dziesiątkę i cieszę się, że dałem się namówić.
Kolejkowo mieści się na I piętrze Sky Tower najwyższego budynku we Wrocławiu i jednej z najwyższych wież mieszkalnych w Europie.
Link do strony Kolejkowa https://kolejkowo.pl/wroclaw
Źródło: W przygotowaniu artykułu pomogły: sztuczna inteligencja OpenAI GPT-3.5 oraz wroclaw.pl któremu dziękujemy za część zdjęć i uzupełnienie naszej wiedzy o historii Wrocławia.