Rekuperacja to temat, który budzi duże zainteresowanie. Zwłaszcza teraz - w dobie inflacji - wiele osób poszukuje sposobów na oszczędności, a dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość zmniejszenia wydatków na ogrzewanie domu nawet o 40-50%. Dowiedzmy się, na czym polega rekuperacja i jakie są jej pozostałe zalety.
Na czym polega rekuperacja?
Zanim poznamy zasadę działania rekuperacji, warto dowiedzieć się, w jaki sposób odbywa się standardowa wentylacja pomieszczeń, czyli tzw. wentylacja grawitacyjna. Otóż wykorzystuje ona kominy wentylacyjne oraz drobną nieszczelność naszych okien lub drzwi wejściowych. Z powodu różnicy ciśnienia, strumień świeżego powietrza zaciągany jest do wnętrza budynku przez wspomniane szpary, a gdy zostanie zużyty, wyciągany jest przez komin na zewnątrz budynku. Niestety, wraz z nim tracimy całe ciepło i kolejne strumienie powietrza znów wymagają ogrzania.
Jak działa rekuperacja? W tym przypadku mamy do czynienia z rekuperatorem, czyli specjalnym urządzeniem, które instalowane jest np. w kotłowni. Obsługuje ono dwa strumienie powietrza. Pierwszy to czyste, chłodne powietrze zaciągane z zewnątrz, a drugi to ciepłe, zużyte powietrze, wyciągane z wnętrza budynku na zewnątrz przez tzw. anemostaty. Obydwa strumienie stykają się ze sobą w rekuperatorze, ale nie mieszają się, gdyż każde przepuszczane jest osobnym przewodem. Jedyna wymiana, do której tam dochodzi, to wymiana ciepła. Właśnie z tego względu rekuperacja określana jest jako wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja – zasada działania a oszczędności
Skoro wiemy już jak działa rekuperacja, łatwo można wywnioskować, że zapewniana przez nią wymiana ciepła wpływa na poziom kosztów ponoszonych na ogrzewanie domu. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć wydatki nawet o 40-50%. Jednak oszczędności to tylko jedna z szeregu korzyści, jakie wynikają z zasady działania rekuperacji. Równie ważne są te związane z wygodą. W pomieszczeniach, gdzie stosowana jest rekuperacja, szybciej schnie pranie, szybciej usuwane są niechciane zapachy, a brak konieczności otwierania okien sprawia, że do domu nie przedostaną się owady, pyły, kurze oraz hałas uliczny.
Szeroka oferta rekuperatorów dostępna jest na https://www.bricoman.pl/oze/rekuperacja
Jak działa rekuperacja – względy zdrowotne
Do osób, które interesują się jak działa rekuperacja i zastanawiają nad zastosowaniem jej w swoim domu, często przemawiają też argumenty dotyczące zdrowia. Trzeba bowiem wiedzieć, że rekuperator ma zdolność oczyszczania zaciąganego powietrza, a to oznacza, że będzie ono pozbawione smogu, roztoczy, wirusów, bakterii i wszelkich alergenów. To bardzo ważne szczególnie dla osób zamieszkujących tereny, na których jakość powietrza nie jest najlepsza.
Warto wiedzieć co to jest rekuperacja i przemyśleć wdrożenie jej w swoim domu. Oprócz oszczędności, względów zdrowotnych i wygody, jaką zapewnia, warto wziąć pod uwagę również jej pozytywny wpływ na środowisko. Wynika on ze zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych, które przedostają się do atmosfery podczas procesów ogrzewania budynków.