Nieporęt
Urząd Gminy Nieporęt

Nieporęt to najbliższa Warszawie prawdziwie turystyczna gmina (odległość od centrum Nieporętu do centrum stolicy wynosi ok. 30 km).

Czyste powietrze, plaże i Zalew Zegrzyński to raj dla turystów. Gmina oferuje odwiedzającym urozmaicone zaplecze gastronomiczne i noclegowe od gospodarstw agroturystycznych poprzez pensjonaty po hotele. Wszystko to stanowi receptę na udany wypoczynek.

Nieporęt

Pierwszy zapis o Nieporęcie pochodzi z roku 1387, kiedy erygowano parafię w Wieliszewie. Już na przełomie wieku XIV i XV była to znaczna osada bartnicza. W roku 1484 Bolesław V książę mazowiecki sprzedał Nieporęt dwom braciom Prażmowskim. Po śmierci ostatnich książąt mazowieckich Janusza i Stanisława Nieporęt wraz z całym Mazowszem w roku 1526 staje się królewszczyzną.

Gmina Nieporęt charakteryzuje się dużą zmiennością krajobrazu i znacznymi obszarami o wysokich wartościach przyrodniczych. 80% ogólnej powierzchni Gminy wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na terenie Gminy zostały utworzone 3 rezerwaty przyrody: Łęgi Czarnej Strugi, Wieliszewskie Łęgi i Puszcza Słupecka. Ponadto jest 19 pomników przyrody.

 

Nieporęt

Puszcza Słupecka

 

Gmina charakteryzuje się dużą lesistością – całkowita powierzchnia lasów wynosi 4417 ha, co stanowi 44% jej ogólnej powierzchni (dla porównania: średnia lesistość w województwie mazowieckim wynosi 22%, a w kraju – 28%). Atutem Gminy jest znajdujące się w jej północnej części Jezioro Zegrzyńskie – sztuczne jezioro przepływowe o powierzchni 3300 ha i średniej głębokości 5,7 m. Z Jeziora Zegrzyńskiego wypływa, przechodzący przez środkową część Gminy, Kanał Żerański który przez śluzę na Żeraniu łączy szlaki żeglugowe rzeki Wisły i Narwi.

 

Nieporęt

 

 

Na turystów czekają:

 

Kompleks Rekreacyjny "Dzika plaża"

„Dzika Plaża” w Nieporęcie, położona przy południowym wybrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego, to najchętniej odwiedzane przez turystów i mieszkańców miejsce. Piękna szeroka plaża, malownicze alejki spacerowe, tereny zielone, plac zabaw dla dzieci i siłownia na świeżym powietrzu oraz drewniane molo przyciągają nie tylko plażowiczów, ale również miłośników sportów wodnych. Plaża wyposażona jest w pełne zaplecze sanitarne, w bezpośrednim sąsiedztwie wody znajdują się także natryski. Na wypoczywających aktywnie czeka wypożyczalnia rowerów, skuterów wodnych oraz kajaków, jest to również doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu. Nad bezpiecznym korzystaniem z kąpieliska czuwają ratownicy WOPR. Zimą miłośnicy sportów zimowych mogą na zamarzniętej tafli uprawiać snowkite i jazdę na bojerach.

 

Nieporęt

 

Kierując się na wschód od Nieporętu w poszukiwaniu plaż trafimy na plaże w Białobrzegach. Znajdziemy je również niemal na całym odcinku wybrzeża miedzy Białobrzegami i Rynią. Plaże w sąsiedztwie lasu, liczne restauracje, hotele i ośrodki wypoczynkowe zdecydowanie zachęcają do spędzenia urlopu nad Zegrzem.


 

Kompleks Rekreacyjno-Wypoczynkowy Nieporęt - Pilawa

Teren gminnego Kompleksu Rekreacyjno-Wypoczynkowego Nieporęt – Pilawa, to miejsce, w którym chętnie przebywają właściciele jachtów i osoby ceniące spokojny wypoczynek. Można tu aktywnie spędzić czas, czerpiąc przyjemność z uprawniania sportów wodnych, jak i w spokoju cieszyć się rozkwitającą przyrodą. Kompleks stale się rozwija. Gmina Nieporęt dąży do stworzenia w tym miejscu optymalnych warunków do aktywnego uprawiania sportu, rekreacji i wypoczynku, z wykorzystaniem wszystkich możliwości, jakie daje ten piękny teren i jego położenie.

 

Nieporęt

 

Do dyspozycji turystów w kompleksie Nieporęt - Pilawa oddano:

  • Rozległy, zagospodarowany kompleks nad jeziorem
  • Przestronny port jachtowy (Port Jachtowy w Nieporęcie oraz Port Pilawa)
  • Wyśmienita gastronomia
  • Wypożyczalnie sprzętu pływającego
  • Szkółki żeglarskie
  • Miejsca do grillowania i rodzinnego wypoczynku
  • Park linowy
  • Sklep spożywczy
  • Stacja paliw dla żeglarzy I motorowodniaków
  • Duże i bezpieczne parkingi

 

Aquapark "Fala" w Stanisławowie Pierwszym

 

Pływalnia sportowa

Największa niecka o wymiarach 25 m x 12,5 m i głębokość od 130 cm do 180 cm. Podzielona jest na 6 torów ze słupkami startowymi. Dysponuje pełnym wyposażeniem, m.in. urządzeniami sygnalizacji falstartu, nawrotu w stylu grzbietowym, które umożliwiają organizację zawodów.

 

Niecka rekreacyjna

Druga co do wielkości niecka, ma wymiary 15 m x 5,7 m i głębokość 1,1 metra. Oferuje różnorodne atrakcje – podwodną leżankę z hydromasażem, dwa kołnierze z których wypływają strumienie wody, masujące kark.
 

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem przeznaczona dla 6 osób, pięknie usytuowana przy oknie ozdobionym kolorowymi luksferami, z widokiem na las.

 

Sauna sucha

Po aktywnie spędzonych chwilach w wodzie, można odpocząć w suchej saunie, w której temperatura będzie dochodziła do 110 stopni Celsjusza

 

Zjeżdżalnia


 

Ponadto w Gminie Nieporęt znajdziemy: boiska sportowe w tym do piłki plażowej, hale sportowe, place zabaw, siłownie zewnętrzne, skateparki.

 

Nieporęt

 


 

Warto odwiedzić: 

 

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nieporęcie wraz z otaczającym go drzewostanem

Prawdopodobne lata budowy kościoła to 1661 r. – 1667 r. Świątynię ufundował król Jan Kazimierz II Waza, jako wotum za zwycięstwo nad Szwedami.

8 kwietnia 1668 roku król, w obecności czternastu dostojników Kościoła i Korony, podpisał pełny akt fundacyjny kościoła. Kościół, zorientowany na osi wschód – zachód, wybudowany został w stylu barokowym, na planie krzyża łacińskiego. Elewacja frontowa rozczłonkowana jest pilastrami i niszami oraz zwieńczona trójkątnym szczytem. Pierwotna bryła świątyni została częściowo zmieniona w XVIII w. przez dobudowanie przypór zabezpieczających pękające mury. Wewnątrz wieczernika znajdują się trzy neobarokowe ołtarze. W ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a nad nim obraz św. Karola Boremeusza. Z prawej strony ołtarza stoi marmurowa chrzcielnica ofiarowana w 1881 r. Portal z czarnego marmuru, prowadzący do północnej zakrystii, z herbem Wazów w supraporcie, jest widomym znakiem fundacji króla i opieki Wazów nad Nieporętem.

 

Nieporęt

 

Gmina Nieporęt zaprasza!

 Wybrzeże Jeziora Zegrzyńskiego oraz gęste lasy porastające połowę jej obszaru, determinują turystyczny charakter gminy. Z myślą o atrakcyjnym wypoczynku mieszkańców oraz przybywających turystów gmina realizuje wiele inwestycji. Rewitalizacja Dzikiej Plaży, rozbudowa portów, działalność Aquaparku Fala to przykłady przedsięwzięć, które sprawiają, że gmina Nieporęt jest doskonałym miejscem do wypoczynku. 

Zapraszamy do gminy Nieporęt, w której można zarówno leniwie (na plaży) jak i aktywnie (na jeziorze i boiskach) odpocząć od zgiełku miasta.

 

Źródło i fotografie: Urząd Gminy Nieporęt / nieporet.pl