Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie Eliza Czapska, wraz z zespołem, serdecznie zaprasza na konferencję naukową pt. „Tadeusz Kościuszko. Naczelnik Wolności. W 230. rocznicę Insurekcji”, która odbędzie się 28 listopada 2024 r. (czwartek) o godzinie 10:00 w Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie.
Konferencja poświęcona będzie życiu, działalności oraz dziedzictwu Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wykładów dotyczących zarówno politycznych, jak i społecznych aspektów Insurekcji Kościuszkowskiej, a także wpływu Tadeusza Kościuszki na historię literatury, wojskowości oraz kultury materialnej. Prezentowane tematy obejmować będą m.in. związki Naczelnika z pograniczem mazowiecko-podlaskim, jego działalność w USA, a także roli chłopów w Insurekcji. Wykłady poruszą również inne zagadnienia takie jak: historia militariów, Kawaleria Narodowa oraz egzotyczni żołnierze w armii polskiej.
Wstęp wolny.
Dodatkowo w ramach obchodów 230-lecia Insurekcji Kościuszkowskiej zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Tadeusz Kościuszko (1746-1817). Naczelnik Wolności. W 230. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej”, która dostępna jest w piwnicach gotyckich Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie od lipca 2024 roku. Prezentuje ona kilkaset cennych eksponatów, w tym biżuterię patriotyczną, medaliony, odznaczenia, broń, numizmaty oraz unikalny barometr używany przez kapitana Burzyńskiego, członka załogi balonu SP-ADS „Kościuszko”.
Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, które będzie doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o jednym z najważniejszych bohaterów narodowych Polski.
Serdecznie zapraszamy!
Plan konferencji:
Polityka i praktyka gromadzenia zbiorów przez Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie – prof. dr hab. Piotr Dobosz (Komitet Kopca Kościuszki, Uniwersytet Jagielloński)
Przede wszystkim człowiek – Kościuszko poza wizerunkiem bohatera – mgr Agnieszka Kowalczyk (Opatówek)
Związki Tadeusza Kościuszki z pograniczem mazowiecko-podlaskim – dr Andrzej Chojnacki (Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu, oddz. Muzeum Regionalnego w Siedlcach)
Tadeusz Kościuszko w USA – lic. Thorin Danielsen (Uniwersytet w Siedlcach)
„Wnukowie” Tadeusza Kościuszki. Samozwańczy potomkowie Naczelnika – dr hab., prof. UW Andrzej Sikorski (Uniwersytet Warszawski)
Tadeusz Kościuszko w literaturze polskiej (wybrane przykłady) – dr hab., prof. UwS Barbara Stelingowska (Uniwersytet w Siedlcach)
Tadeusz Kościuszko w świetle „Historii mego wieku i ludzi, z którymi żyłem” Franciszka Karpińskiego – dr hab., prof. UwS Andrzej Borkowski (Uniwersytet w Siedlcach)
Kawaleria Narodowa, spadkobierczyni husarskich tradycji – dr Piotr M. Zalewski (Muzeum Narodowe w Warszawie)
Egzotyczni żołnierze armii polskiej okresu Insurekcji Kościuszkowskiej – mgr Jacek Jaworski (Stowarzyszenie Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich)
Bagnet Wojska Polskiego w II połowie XVIII w. – mgr Maciej Prószyński (Stowarzyszenie Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich)
Ślady Insurekcji w księgach parafialnych Archiwum Diecezjalnego w Drohiczynie – ks. dr Zenon Czumaj (Archiwum Diecezjalne w Drohiczynie)
Sprawa chłopska w Insurekcji Kościuszkowskiej – dr Marcin Gomółka (Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim)
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian.