Weekend na Mazowszu - wschodnie Mazowsze

Mazowsze

Weekend na Mazowszu - wschodnie Mazowsze

 

Najlepszym sposobem na upalne lato jest choćby krótkie odprężenie w otoczeniu zieleni. Odpoczynek od miejskiego zgiełku i chwilę wytchnienia można znaleźć w parkach i rezerwatach. Wiele takich miejsc jest usytuowanych we wschodniej części Mazowsza. Wśród obszernych terenów zieleni rozsiane są malownicze miejsca, które warto odwiedzić. Są to między innymi muzea i zamki. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Nie wszędzie potrzebny będzie samochód.

 

Nadwiślańskie krajobrazy

 

Zaledwie 40 km na wschód od Warszawy znajduje się Mazowiecki Park Krajobrazowy położony równolegle do doliny Wisły – częściowo w Kotlinie Warszawskiej i częściowo na Wysoczyźnie Siedleckiej. (Utworzony w latach 1986-1988, obejmuje południowo-wschodnią część Warszawy (Wawer, Wesoła), Józefów, Otwock, Karczew, oraz gminy: Wiązowna, Celestynów, Osieck, Sobienie-Jeziory, Kołbiel, Pilawa. Powierzchnia parku wynosi 15 710 hektarów, dodatkowo w strefie ochronnej parku znalazł się obszar 7 992 ha. Wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy system Zielonego Pierścienia Warszawy). W granicach parku znajdują się fragmenty rzek: Świdra i Mieni. Florę parku tworzą przede wszystkim drzewa iglaste, zachowały się również torfowiska, w tym „Bagno Całowanie”. Jest to największe na Mazowszu torfowisko, a zarazem ostoja zagrożonych gatunków i cennej roślinności. Na terenie parku można spotkać łosia, jelenia i wiele rzadkich gatunków zwierząt.

 

Przez park wiedzie wiele ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych dla pieszych i rowerzystów.

 

Nad Bugiem

 

W środkowo-wschodniej części Mazowsza znajduje się park krajobrazowy, który rozpościera się od lewobrzeżnej części doliny Dolnego Bugu do ujścia Liwca. To jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, którego największym walorem jest zachowana dolina Bugu z rzeką płynącą meandrami.

 

Park chroni nie tylko rzadkie rośliny i zwierzęta, ale też zachowaną na jego terenie zabudowę wiejską. Można tu zobaczyć mnóstwo kapliczek i krzyży przydrożnych. Na łąkach stoją natomiast typowe dla tego regionu stodółki i brogi.

 

Dolina Liwca z Turniejem Rycerskim

 

Przez Dolinę Liwca, położoną około 24 km od Siedlec i 90 km od Warszawy, wiedzie Szlak Kulturowy. Region ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przez powiat węgrowski, na którego terenie leży szlak, prowadzą tradycyjne trasy turystyczne do Drohiczyna, Białowieży i Treblinki. Podziwiać tu można zabudowę regionalną, a także obiekty małej architektury sakralnej.

 

Podróżując doliną Liwca nie można przeoczyć jednego z największych muzeów broni w Polsce, znajdującym się na Zamku w Liwie. Na wystawach zamkowych można zobaczyć broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Poza bronią, muzeum posiada duży zbiór malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej.

Weekend na Mazowszu - wschodnie Mazowsze - Zamek w Liwie

Na Zamku w Liwie regularnie odbywa się Turniej Rycerski. Poza pojedynkami i prezentacją rycerzy odbywa się wiele konkursów i ciekawych pokazów. Jest też wiele atrakcji dla najmłodszych uczestników.

Oprócz Turnieju Rycerskiego na Zamku odbywa się Turniej Smaków na Zamku w Liwiekulinarna podróż szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego Warszawa – Wilno. Impreza ma charakter plenerowy. W jej trakcie można poznać kulinarne tradycje terenów, przez które przebiegał Wielki Gościniec Litewski.

Więcej o Zamku w Liwie >

 

Siedleckie muzea

Niecałe 100 km na wschód od Warszawy znajdują się Siedlce 

Weekend na Mazowszu - wschodnie Mazowsze

(Historia Siedlec sięga ponad 470 lat - nazwa odnosi się do staropolskiego zdrobnienia rzeczownika „siodło”, który oznaczał wieś, siedzibę. Siedlce >>) Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1448 r., a w nich Muzeum Regionalne, które oferuje wystawy poświęcone salonowemu życiu szlachty. Wizyta w siedleckim muzeum może stanowić kontynuację turystycznej trasy wiodącej przez Dolinę Liwca.

 

Muzeum ma w swojej ofercie szereg wystaw stałych i czasowych. Tegoroczne wystawy czasowe są dostępne do 31 sierpnia. Można m.in. zobaczyć wystawy malarskie, a wśród nich m.in. Kwiaty Jana Bohuszewicza.

 

Poza Muzeum Regionalnym warto odwiedzić także Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, gdzie można podziwiać cenny obraz El Greco Ekstaza św. Franciszka. Jest to jedyny obraz tego malarza w Polsce.

Weekend na Mazowszu - wschodnie Mazowsze

Więcej o obrazie >>

 

------------------------------

Ciekawe miejsca/miejscowości Mazowsza Wschodniego

Siedlce
Serpelice
Kotuń
Chlewiska
Mokobody
Korczew
Sterdyń
Sokołów Podlaski
Sadowne
Treblinka
Sucha
Liw
Grodzisk
Węgrów
Wyszków k. Węgrowa

Dobre
Cegłów
Mińsk Mazowiecki
Wołomin
Kobyłka
Ossów
Radzymin
Sulejówek
Otwock
Karczew
Otwock Wielki
Kołbiel
Dłużew
Mariańskie Porzecze
Maciejowice
Podzamcze
Górzno
Żelechów

 

 

Dane adresowe:

 

Muzeum Diecezjalne w Siedlcach

08-110 Siedlce, ul. Biskupa I. Świrskiego 56

 

Muzeum Regionalne w Siedlcach

ul. Piłsudskiego 1

08-110 Siedlce

tel. (25) 632 74 70

e-mail: muzeumsiedlce@interia.pl

 

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

ul. S. Batorego 2

07-100 Liw, poczta Węgrów

tel. (25) 792 57 17

zbrojownia@liw-zamek.pl

 

foto: Witold Pietrusiewicz - Kompleks torfowisk Bagno Całowanie, Mazowiecki Park Krajobrazowy (wiki) 

 

Materiał przygotowany m.in. na podstawie zbiorów własnych i materiałów prasowych Urządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

 

----------------------------------------------------------------

Drewniane świątynie różnych wyznań na Mazowszu

ok 100 km na wschód od Warszawy (Źródło: skarbiectv)