Co dziesiąty miejski lokal użytkowy jest wynajmowany na preferencyjnych warunkach przez organizacje pozarządowe. Najwięcej z nich znajduje się na terenie Śródmieścia.

Warszawa
pixabay.com

Warszawa

Stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje non-profit odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu miasta. W samej Warszawie jest ich prawie 7 tys. Działają na wielu polach – od pomocy potrzebującym po organizację wydarzeń kulturalnych. Dlatego jako miasto wspieramy stołeczne NGO, m.in. poprzez wynajem miejskich lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach. Z naszej oferty skorzystało już prawie 900 organizacji – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Z przeprowadzonej analizy danych z roku 2021 wynika, że na terenie Warszawy wynajmowanych jest łącznie ponad 8,5 tys. lokali użytkowych, z czego 882 przez organizacje non-profit. Na przestrzeni lat 2011-2021 liczba takich miejsc zwiększyła się o 173, a najwięcej przybyło ich w dzielnicach: Praga-Północ (38), Mokotów (30), Śródmieście (30) oraz Wola (27).

 

Warto zauważyć, że ponad 50% wszystkich wynajmowanych lokali na działalność organizacji non-profit znajduje się w dzielnicy Śródmieście – jest ich dokładnie 454. Z kolei na Mokotowie z miejskich przestrzeni korzysta 87 NGO, na Pradze-Północ 80, na Pradze-Południe 65, na Woli 59 i 52 na Ochocie. Wiele z udostępnionych lokali znajduje się w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, a nawet w ścisłym centrum miasta. Przy ul. Marszałkowskiej jest ich 32, przy ul. Chmielnej 16, a 13 przy ul. Hożej.

Średnia stawka czynszu netto dla organizacji non-profit za powierzchnię podstawową według stanu na 31 grudnia 2021 r. wynosi 13,08 zł/m2. W stosunku do roku 2020 kwota ta wzrosła 66 groszy. Najwięcej trzeba zapłacić w dzielnicy Śródmieście - 18,07 zł/m2. Taniej jest na Wilanowie - 13,96 zł/m2 i Pradze-Południe - 10,49 zł/m2.

- Organizacje pozarządowe są bardzo ważnymi partnerami samorządu w kreowaniu i realizowaniu polityki społecznej, dlatego też m.st. Warszawa chce im pomagać w rozwoju i realizacji zadań – dodaje wiceprezydentka Machnowska-Góra.

 

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

 Dystrybutory wody

Reklama:

Dzierżawa bezbutlowych, filtrujących dystrybutorów wody - Zawsze świeża, gazowana woda bez plastiku.

Dystrybutory wody

Do biura, domu, restauracji - Przetestuj bez zobowiązań - Odział w Warszawie tel. 797-806-096

Dystrybutory wody