jazz na starówce
pixabay.com

Warszawa

2 lipca rozpocznie się w Warszawie 28. edycja popularnego festiwalu i potrwa do 27 sierpnia. Rynek Starego Miasta ponownie stanie się  koncertowym sercem Warszawy i przez 2 miesiące wakacyjne bić będzie w rytmie jazzu.

 

Festiwal Jazz na Starówce jest jedynym w Polsce tego typu festiwalem o międzynarodowym zasięgu adresowanym do szerokiej publiczności o całkowicie bezpłatnej formule. Wyróżnia się oryginalnym programem, zróżnicowanym stylistycznie - z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów w muzyce polskiej i międzynarodowej.

 

Wystąpią  polskie i międzynarodowe gwiazdy jazzu, będą  jazzowe odkrycia, wyjątkowe projekty i powroty legendarnych formacji.

 

2  lipca festiwal otworzy niekwestionowana pierwsza Dama Polskiego Jazzu, Ewa Bem  z towarzyszeniem kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego. Wśród tegorocznych, polskich akcentów wystąpią m.in.: 20 sierpnia - Marcin Wasilewski Trio En Attendant, jeden z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia o międzynarodowej renomie z ostatnim (nagrodzonym Fryderykiem) albumem nagranym dla  prestiżowej wytwórni ECM , Young Power  New Edition  Freedom ( 6 sierpnia ) , legendarny  zespół jazz - rockowy skupiający w swoich szeregach najwybitniejszych polskich jazzmanów i muzyków rockowych młodego pokolenia,  Kacper Smoliński Quintet ( 16 lipca )uznany młody wirtuoz  harmonijki ustnej o intrygującym brzmieniu w zespołem złożonym z czołowych polskich muzyków jazzowych.

 

Będą znakomite międzynarodowe akcenty. Wydarzeniem będzie jedyny koncert w Polsce Emmet Cohen Trio (9 lipca) , utytułowanego amerykańskiego pianisty i kompozytora, jednej z najważniejszych postaci swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej. Zaledwie 31 letni pianista, stał się punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń muzyków jazzowych. Stworzył „From Emmet's Place”, cotygodniową serię koncertów swojego tria i specjalnych gości ( jak m.in.: Christian McBride, Nicholas Payton, Joe Lovano..) transmitowanych na żywo z jego mieszkania w Nowym Jorku mając ok. 8 milionów wyświetleń na YouTube. Jego (dopiero drugi) koncert w Polsce, będzie wydarzeniem i odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej.

 

Wśród tegorocznych wykonawców gigant brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista, nazwany przez Time Magazine„ ikoną brytyjskiego jazzu”, Denys Baptiste Quartet (30 lipca ) w znakomitym projekcie The Late Trane (kompozycje późnej twórczości J. Coltrane  w nowych interpretacjach łączy z nowymi stylami , wprowadzając  muzykę ikony jazzu w XXI wiek) . Na finał (27 sierpnia) zagra Rosario Guliani  Trio & Luciano Biondini  Cinema Italia , jeden z najznakomitszych współczesnych saksofonistów altowych, i jeden z nielicznych w Europie mistrzów akordeonu - usłyszymy piękne tematy filmowe mistrzów Ennio Morricone i Nino Rota. 

Iwona , Krzysztof  Wojciechowscy, szefowie festiwalu- Fundacja Jazz Art

 

 

PROGRAM

2 lipca - Ewa Bem & Andrzej Jagodziński Quartet

 

Pierwsza, niekwestionowana Dama Polskiego Jazzu. Niepowtarzalny głos niezwykłej barwy, urzekającą muzykalność i wyczucie swingu. Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi indywidualnościami polskiej sceny jazzowej takimi jak m.in. Wojciech Karolak, Zbigniew  Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Henryk Miśkiewicz.

Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju,  Europie, Ameryce, Afryce i Azji.

Obecnie po kilku latach przerwy Ewa Bem powróciła ze wspaniałymi koncertami z towarzyszeniem Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego, znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera, z którym współpracuje od 1987 roku.

 

9 lipca - Emmet Cohen Trio 

 

To wschodząca postać najwyższej klasy w świecie jazzu. Mając zaledwie 31 lat, stał się punktem odniesienia dla przyszłych pokoleń muzyków jazzowych. Wszechstronny, utytułowany  amerykański pianista jazzowy i kompozytor  jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej . Branżę zachwyca  jego" harmonijne słownictwo , erudycja muzyczna i  indywidualność”.  O fenomenie pianistycznym Emmeta Cohena Downbeat Magazine pisze : „ gwiazdorskie , ekspresyjne trio reprezentujące kalejdoskopowe poczucie muzycznej narracji …. Mistrzowska klasa w stylistycznych zestawieniach– innowacyjne brzmienie przyszłości jazzu”.

Jego (dopiero drugi) koncert w Polsce, będzie z pewnością wydarzeniem i odkryciem dla fanów pianistyki jazzowej .

 

16 lipca - Kacper Smoliński Quintet              

 

Młody wirtuoz  harmonijki ustnej kreuje własne, intrygujące brzmienie. Lider  zespołu – to jeden z niewielu w Polsce,  i na świecie, jazzowych harmonijkarzy. Pracując i rozwijając swoje indywidualne brzmienie stworzył zespół złożony z czołowych polskich muzyków gdzie każdy z członków  zespołu ma swój osobliwy głos. Jest laureatem licznych nagród indywidualnych w kraju i za granicą. Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob), członek Poznań Jazz Philharmonic Orchestra, współtworzy grupę Jazz Forum Talents, skupiającą największe, nowe talenty polskiego jazzu. Ma na swoim koncie koncerty z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Krzysztof Herdzin, Włodek Pawlik, Agnieszka Duczmal,  Billy Cobham, Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan. Koncertuje w Polsce i na świecie

 

23 lipca - Heavy Metal Sextet

 

Reaktywowany, utytułowany zespół jazzowy o przewrotnej nazwie zagra na festiwalu . Powstał w 1982 roku z inicjatywy  uznanego kontrabasisty, kompozytora Mariusza Bogdanowicza

Obecnie trzon zespołu tworzą M. Bogdanowicz, Janusz Kowalski i Mirosław Sitkowski. Do tego składu zapraszani są muzycy młodszego pokolenia, Dominik Mietła i Tomasz Białkowolski.

HMS  początkowo sięgał do tradycji hard - bopowej, po pewnym czasie rozszerzył stylistykę o wpływy fusion. Do utworów ery Kind of Blue dołączono własne kompozycje.

 

30 lipca - Denys Baptiste Quartet The Late Trane

 

Gigant brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista, nazwany przez Time Magazine „ ikoną brytyjkiego jazzu” o najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniu.

Jest wielokrotnie nagradzanym artystą jazzowym, kompozytorem i aranżerem . Dwukrotnie otrzymał nagrodę British Jazz Award  Rising Star oraz Mercury Music PrizeMOBO Awards . Grał i nagrywał z  największymi artystami jazzu jak  McCoy Tyner, Andrew Hill, Martin Taylor, Lonnie Plaxico, Billy Higgins.

Jest niezwykle wszechstronnym muzykiem i chociaż jego korzenie sięgają tradycji jazzowej,  oryginalnie łączy  inne gatunki muzyczne i tworząc  repertuar,  muzykę który jest współczesny, wielowarstwowy.

  

6 sierpnia  YOUNG POWER – New Edition  FREEDOM

 

Legendarny  zespół jazz - rockowy ( powstał z inicjatywy wybitnego flecisty Krzysztofa Popka) skupiający w swoich szeregach najwybitniejszych polskich jazzmanów i muzyków rockowych młodego pokolenia. Po ponad trzydziestu latach grupa wznowiła działalność w nowej odsłonie jako  YOUNG POWER – NEW EDITION – FREEDOM . Oprócz dawnych  muzyków w 15 – to osobowym zespole grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia.  Krzysztof Popek ( flet), Jorgos Skolias (vocal), Włodzimierz KINIOR Kiniorski (saksofon), Alek Korecki (saksofon), Józek Ziut Gralak (trąbka), Bronek Duży (trąbka), Grzegorz Kapołka (gitara), Marcin Pospieszalski (gitara basowa), Adam Lemańczyk (instrumenty klawiszowe), Jerzy Małek (trąbka), Cyprian Baszyński (trąbka), Marta Wajdzik (saksofon), Przemek Florczak (saksofon), Tomas Sanchez (instrumenty perkusyjne), Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne).

                                                          

13 sierpnia - Flip Philipp & Bertl Mayer Quartet  Vocation      

            

Austriaccy mistrzowie swych instrumentów –  Bertl Mayer  na harmonijce chromatycznej oraz Flip Philipp  wirtuoz wibrafonu „ godny Milta Jacksona”. Pierwszy artysta jest jednym z niewielu muzyków jazzowych, którzy osiągnęli perfekcję w grze na harmonijce chromatycznejGra między innymi z Vienna Art Orchestra, a także z międzynarodowymi gwiazdami jazzu.  Drugi  jest członkiem Wiener Symphoniker i Vienna Art Orchestra, Radio Symphony Orchestra Vienna, i  grał z renomowanymi orkiestrami pod batutą dyrygentów takich jak Claudio Abbado oraz z legendami jazzu, takimi jak Joe Zawinul, Art. Farmer, Benny Golson.

Interpretują klasykę jazzu, którą w trakcie swojej kariery szczególnie sobie upodobali.  Program kwartetu obejmuje m.in. aranżacje utworów z repertuaru Wesa Montgomery'ego, George'a Shearinga, Johna Lewisa i innych.

 

20 sierpnia -  Marcin Wasilewski Trio En Attendant

 

„W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd…”- BBC Music Magazine, „…ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski”.

 

Zespół uznawany za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się  wielkim uznaniem na scenie krajowej i zagranicznej.Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego i jego Tria absolutnie wyjątkową.
Usłyszymy ostatni, nagrodzony Fryderykiem album tria En attendant . To siódma płyta w dorobku zespołu nagrany  dla  prestiżowej wytwórni ECM .

 

27 sierpnia - Rosario Giuliani Quartet & Luciano Biondini  Cinema Italia                          

 

Rosario Giuliani jest jednym z najznakomitszych współczesnych saksofonistów altowych, kompozytor oraz lider własnych zespołów. Ceniony za swoje wirtuozerskie umiejętności improwizatorskie oraz doskonałą technikę wykonawczą.To laureat wielu prestiżowych nagród  który współpracuje z wybitnymi postaciami światowego jazzu .

Luciano Biondini. Obok Richarda Galliano, to jeden z nielicznych w Europie mistrzów akordeonu. Włoski wirtuoz tego instrumentu i wszechstronny artysta, swoją miłość do jazzu opiera na odniesieniach do włoskiej tradycji muzycznej.

 

W programie „Cinema Italia” piękne tematy filmowe mistrzów Ennio Morricone i Nino Rota  w wykonaniu  wybitnych włoskich jazzmanów i ich nowe , oryginalne spojrzenie i reinterpretacje. „Liryzm, który trafia prosto do serca a sztuka improwizacji jazzowej sięga najwyższych lotów”.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Źródło: Fundacja Jazz Art. www.jazznastarowce.pl

 Dystrybutory wody

Reklama:

Dzierżawa bezbutlowych, filtrujących dystrybutorów wody - Zawsze świeża, gazowana woda bez plastiku.

Dystrybutory wody

Do biura, domu, restauracji - Przetestuj bez zobowiązań - Odział w Warszawie tel. 797-806-096

Dystrybutory wody