Lights-out warehouse, czyli „magazyn bez świateł”, to pojęcie, które coraz częściej pojawia się na ustach ekspertów branży logistycznej. Dotyczy ono nowoczesnych obiektów logistycznych, w których nie zachodzi potrzeba instalacji i używania oświetlenia w jakiejkolwiek formie. Powierzchnie projektowane jako magazyny bez świateł pozwalają firmom bezproblemowo realizować procesy związane m.in. z magazynowaniem czy kompletowaniem zamówień. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat lights-out warehouses.
Lights-out warehouse — co to takiego?
Lights-out warehouse to magazyn bądź centrum dystrybucyjne, w którym wyeliminowano konieczność oświetlania przestrzeni użytkowej sztucznym światłem. Obiekty tego rodzaju najczęściej są także w dużej mierze lub w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu nie muszą być obsługiwane przez liczny zespół operatorów. Transport i pozostałe operacje realizowane są przez zaprojektowane do tego celu roboty. Sprawne zarządzanie procesami umożliwiają dopracowane programy logistyczne, wykorzystujące najróżniejsze rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej. Technologie używane do zarządzania pracą nowoczesnych ciemnych magazynów to między innymi przemysłowy internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (AI) oraz uczenie maszynowe (ML).
Lights-out warehouses — zastosowanie
Koncepcja lights-out warehouse uchodzi za jeden z najnowocześniejszych przykładów automatyzacji przemysłowej. Ciemne magazyny mogą być stosowane w wielu branżach, a w ramach ich działalności mogą być wykonywane najróżniejsze operacje, między innymi:
- rozładunek,
- depaletyzacja,
- sortowanie,
- procesy magazynowe i składowanie,
- konsolidacja (grupowanie) i dekonsolidacja ładunków,
- załadunek.
Lights-out warehouses mogą być częścią obiektów built-to-suit, czyli magazynów „szytych na miarę”. Przestrzenie tego rodzaju od początku do końca projektowane i budowane są z myślą o potrzebach i specyfice działalności konkretnego klienta. Wdrożenie rozwiązań charakterystycznych dla ciemnego magazynu w obręb takiego obiektu pozwala maksymalizować efektywność pracy przy jednoczesnym redukowaniu kosztów działalności, związanych zarówno z poborem energii na oświetlenie, jak i zatrudnieniem pracowników.
Ten i wiele innych przykładów współczesnego podejścia do automatyki przemysłowej wprowadzane są także na rynek polski. Nowoczesne, wydajne i przyjazne środowisku obiekty logistyczne (m.in. magazyny, centra dystrybucyjne, hale przemysłowe) w naszym kraju buduje na przykład firma Panattoni — lider europejskiego rynku powierzchni przemysłowych. Więcej informacji na temat działalności Panattoni znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.
Zalety lights-out warehouses
Koncepcja ciemnych magazynów została ciepło przyjęta na rynku i jest coraz chętniej wdrażana w życie przez rozmaitych przedstawicieli branży logistycznej, w tym twórców przestrzeni magazynowych dla e-commerce. W większości obiektów zautomatyzowane instalacje pozbawione sztucznego oświetlenia zastępują jedynie część stanowisk pracy wykonywanej ręcznie, na rynku zauważalne jest jednak dążenie do automatyzacji kolejnych zadań, by w przyszłości móc tworzyć wydajne, w pełni automatyczne obiekty.
Chęć do dalszego rozwijania obiektów logistycznych i przemysłowych w kierunku lights-out warehouses motywowana jest licznymi korzyściami, na które mogą liczyć użytkujące je firmy. Wśród zalet ciemnych magazynów wymienia się między innymi:
- możliwość redukcji kosztów zatrudnienia,
- brak konieczności przydzielania pracowników do prac w trudnych warunkach (np. w niskich temperaturach),
- oszczędność energii elektrycznej w związku z brakiem konieczności oświetlania przestrzeni magazynowej,
- możliwość pracy całodobowej, także w dni świąteczne,
- wzrost wydajności i dokładności pracy magazynu.