Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

foto: pixabay.com

 

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego. Liczne zabytki, rekonstrukcje, makiety i ilustracje bardzo czytelnie ukazują proces zmian jaki zachodził w wielu dziedzinach życia człowieka w kolejnych epokach: kamienia, brązu i żelaza. Dzięki temu wystawa jest przeznaczona zarówno dla małych dzieci, które po raz pierwszy przekraczają próg Muzeum, uczniów szkół podstawowych i średnich, jak i osób dorosłych.

 

Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się rekonstrukcja szałasu człowieka epoki lodowej, wykonana z oryginalnych kości mamutów, a także dioramy pokazujące między innymi obozowisko łowców reniferów, życie neolitycznych rolników, czy mieszkańców słowiańskiego grodu.

 

Starsi i bardziej wymagający zwiedzający docenią na przykład unikatowe wyposażenie grobu łowcy z Janisławic sprzed 6500 lat z wyróżniającym się naszyjnikiem z zębów tura, skarby przedmiotów brązowych kultury trzcinieckiej z efektownym diademem z Dratowa, czy też bardzo precyzyjnie wykonane srebrne ozdoby pochodzące z okresu wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Ponadto, na wystawie można zobaczyć najstarsze na ziemiach polskich narzędzia rolnicze, najstarsze naczynia gliniane, pierwsze wyroby z brązu i żelaza.

 

Wystawa znajduje się na parterze i jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo również na wózkach.

 

 

POZOSTAŁE WYSTAWY STAŁE
 

  • Biskupin
  • Alfabet architektury romańskiej
  • ABC architektury gotyku

 

 

Źródło: Państwowe Muzeum Archeologiczne
ul. Długa 52 - Arsenał
00-241 Warszawa

Więcej na stronie: pma.pl

 

Godziny otwarcia

od poniedziałku do piątku: 9.00 - 16.00
sobota: Muzeum nieczynne
niedziela: 10.00 - 16.00 (wstęp wolny) Ostatnie wejście do Muzeum jest o 15:00
Sprzedaż biletów do godz. 15.00
Wejście na wystawy od strony Parku Krasińskich

 

 

Ceny biletów

 

W okresie eksponowania wystaw stałych: 
bilet normalny - 10,00 zł
bilet ulgowy - 5,00 zł

 

W okresie eksponowania wystaw stałych i czasowych:
bilet normalny - 12,00 zł
bilet ulgowy - 6,00 zł

 

Lekcje i zajęcia: 
bilet na lekcje "bicie monety" - 5,50 zł
bilet na zajęcia "lepienie z gliny" - 7,00 zł 
bilet na pozostałe zajęcia - 6,50 zł

 

Źródło: Państwowe Muzeum Archeologiczne

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Inteligentne lustra doradzą, w co się ubrać i jak się umalować

Inteligentne lustra doradzą, w co się ubrać i jak się umalować

Wśród rozwiązań inteligentnego domu coraz częściej można spotkać lustra wyposażone w system operacyjny, który oprócz możliwości codziennego przeglądania się, oferuje pełną funkcjonalność komputera. Dzięki temu można wyświetlić na nim najświeższe informacje ze świata, obejrzeć wiadomości na YouTube czy wyświetlić dane zebrane przez urządzenia fitness. Inteligentne lustra znajdą zastosowanie w domowych i hotelowych łazienkach. Podpowiedzą, w co się ubrać i jak się umalować. Znajdą także zastosowanie w domowej opiece medycznej.