Warszawa 13. najludniejszą metropolią Unii Europejskiej - Eurostat

Warszawa 13. najludniejszą metropolią Unii Europejskiej

foto: pixabay

 

 

Z liczbą ludności na poziomie 3,1 mln miejski obszar funkcjonalny Warszawy był 13. z kolei w Unii Europejskiej – podał europejski urząd statystyczny.

 

Z najnowszego rocznika statystycznego Eurostatu wynika, że w 2015 r. Warszawa (3,1 mln) i Budapeszt (2,9 mln) były jedynymi miastami z Europy Wschodniej, które figurowały na liście 20 największych - pod względem liczby ludności - miejskich obszarów funkcjonalnych Unii Europejskiej.

 

 

Obszary funkcjonalne obejmują zarówno miasto, jak i otaczającą je strefę dojazdową, z której co najmniej 15 proc. zatrudnionych mieszkańców pracuje w tym mieście.

 

Jak podał Eurostat, sześć z 20 największych takich obszarów znajdowało się w Niemczech, po trzy we Włoszech i Wielkiej Brytanii, a dwa w Hiszpanii. Największymi miejskimi obszarami funkcjonalnymi UE były: Londyn (12,1 mln), Paryż (11,9 mln) i Madryt (6,5 mln). Pierwszą 20. zamykają: Bruksela i Frankfurt nad Menem (po 2,6 mln).

 

Łącznie w 20 największych obszarach funkcjonalnych europejskich miast mieszka niemal co piąty mieszkaniec z 508 mln obywateli Unii (17,8 proc. populacji UE).

 

Jak wyjaśniła Ewa Bolesławska z Departament Informacji GUS, dane prezentowane w raporcie Eurostatu pozyskiwane są w ramach projektu Urban Audit, wspólnej inicjatywy Komisji Europejskiej i Eurostatu, będącej odpowiedzią na rosnące potrzeby informacyjne o miastach.

 

„Miejskie obszary funkcjonalne zostały zdefiniowane na potrzeby projektu w sposób jednolity dla państw członkowskich UE oraz Szwajcarii, Norwegii i Turcji. W skład miejskiego obszaru funkcjonalnego Warszawy wchodzi 90 gmin” - zaznaczyła. Wśród nich są: Milanówek, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Serock, Brwinów, Nadarzyn, Izabelin i Zielonka.

 

Jednocześnie Bolesławska zwróciła uwagę, że informacje dotyczące liczby ludności Warszawy opublikowane w raporcie dotyczą 2014 r. Biorąc pod uwagę wyłącznie obszar miasta, liczba mieszkańców Warszawy wynosiła w tym czasie 1,74 mln.

 

Według danych GUS, oprócz stolicy, w czołówce największych polskich miejskich obszarów funkcjonalnych znalazły się: Katowice (2,56 mln), Kraków (1,4 mln) oraz Trójmiasto (1,14 mln). 

 

Analitycy Eurostatu zwracają uwagę na różnorodność unijnych miast: na jednym końcu skali są globalne metropolie, jak Londyn i Paryż, równocześnie mniej więcej połowa miejscowości w UE to ośrodki miejskie między 50 tys. a 100 tys. mieszkańców.

 

Jak wskazują, wiele z największych miast Unii, zwłaszcza stolice, przyciąga zarówno migrantów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a ich liczba ludności ma tendencję do wzrostu w szybszym tempie niż średnia krajowa. Często wiąże się to z niekontrolowanym procesem rozlewania się miast (eksurbanizacją).

 

Regionalny rocznik statystyczny Eurostatu zaprezentowano przy okazji Tygodnia Miast i Regionów w Brukseli organizowanego przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów.

 

Mateusz Kicka


Źródło: www.kurier.pap.pl

Polub Nas na Facebooku i bądź na bieżąco >>

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.