Wąż zbożowy w Lasku Bielańskim

Wąż zbożowy znaleziony w Parku Bielańskimv

Foto:  Animal Rescue Polska

 

Wąż zbożowy znaleziony w Lasku Bielańskim

 

21/07/2018 Animal Rescue Poland w godzinach popołudniowych otrzymało zgłoszenie od osób spacerujących po Lasku Bielańskim w Warszawie o nietypowym dla naszego klimatu wężu wygrzewającym się w słońcu. Niezwłocznie patrol wraz z lekarzem weterynarii udał się na miejsce zdarzenia. Dr Gabor Kamiński z Gabor Vet rozpoznał na miejscu węża zbożowego odmiana „snow”. Wąż został zabezpieczony i przewieziony do szpitala dla gadów, gdzie pozostanie przez najbliższe 2 tygodnie.
 

W tej chwili jeszcze nie wiadomo czy gad jest ofiarą wakacyjnych wyjazdów czy może komuś uciekł.

 

Źródło: Biuro Animal Rescue Polska - www.animalrescuepoland.wordpress.com

-------------------------------

Wikipedia - Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus) – gatunek węża z rodziny połozowatych. Często występuje także dzika hybryda węża zbożowego i Panthetrophis emoryi (ang. Great Plains Ratsnake).

Ubarwienie niezwykle zróżnicowane, najczęściej występujące to: tło pomarańczowe lub rudo-brązowe, na nim występują duże, nieregularne czerwone plamy w czarnych obwódkach. Brzuch jest białawy z czarnymi plamami w kształcie prostokątów. Głowa niewielka, a pysk zaokrąglony, oczy zaś mają okrągłe źrenice i złociste tęczówki. Całe ciało muskularne.

Zwykle dorasta do ok. 130 cm. Rekordowe osobniki osiągały ok. 180 cm. Waga dorosłego osobnika to ok. 400-500 g; zdarzają się osobniki ważące blisko 1 kg.

Odżywia się głównie gryzoniami i jaszczurkami (głównie za młodu), sporadycznie nietoperzami i ptakami.

Występuje najczęściej na polach uprawnych, zadrzewieniach i nieużytkach środkowej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.

Jest to wąż powszechnie hodowany w warunkach domowych. Jest to dobry wybór dla początkujących terrarystów; nie jest objęty ochroną przepisami Unii Europejskiej. Łatwy w utrzymaniu, hodowli i rozmnażaniu, jednak karmienie młodych osobników bywa uciążliwe. Owocem wieloletniej selektywnej hodowli jest ogromna gama odmian barwnych, oferująca mutacje w zakresie koloru i wzoru, gdzie niektóre odmiany nieznacznie tylko przypominają żyjące na wolności osobniki.

 


Fundacja Animal Rescue Poland powstała na początku 2015 roku. Grupa wieloletnich działaczy na rzecz zwierząt, postanowiła stworzyć miejsce, w którym pasja do pomagania Tym, których życie tak często jest bagatelizowane lub w bestialski sposób odbierane będzie priorytetem. Fundacja rozpoczęła działania interwencyjne na rzecz zwierząt domowych, gospodarskich i dziko żyjących. Fundacja skupia swoją energię lokalnie, aby to co robi było widoczne i stało się impulsem do rewolucji w temacie ochrony zwierząt, zapobiegania bezdomności oraz uczenia najmłodszych szacunku, empatii, a także chęci do działania i mówienia głośnego nie dla krzywdzenia zwierząt.

Dzięki determinacji i zaangażowaniu wolontariuszy, Fundacja Animal Rescue Poland, jako pierwsza w Polsce, posiada karetkę dla zwierząt. Karetka jest wyposażona w klatki, chwytaki, nosze i niezbędne leki. Dzięki tej karetce będziemy mogli bezpiecznie przewieźć nawet spore zwierzę do kliniki weterynaryjnej, ale także pomóc poszkodowanemu zwierzęciu na miejscu zdarzenia, co zwiększa szanse zwierzęcia na odzyskanie pełnej sprawności.

Atualnie Fudacja prowadzi zbiórkę na specjalistyczny sprzęt -  www.pomagam.pl/wsparcie_sorz