Trwa nabór utalentowanych naukowców do konkursu Falling Walls Lab

foto: pixabay.com

 

Trzyminutowe wystąpienia na temat swoich badań mają zaprezentować uczestnicy konkursu Falling Walls Lab. Właśnie ruszył nabór do warszawskiej odsłony współzawodnictwa. Zwycięzca pojedzie na finał, który w listopadzie odbędzie się w Berlinie.

 

Pierwsza konferencja z cyklu Falling Walls miała miejsce w 2009 roku. Nazwa i termin odbywającej się co roku imprezy (8-9 listopada) nawiązują do kolejnych rocznic od obalenia muru berlińskiego i zakończenia zimnej wojny. Tytuł nawiązuje również do przełamywania naukowych barier i wyzwań współczesności. W konferencji biorą udział wybitni naukowcy, w tym nobliści, jak również przedstawiciele świata biznesu.

 

Jednym z elementów wydarzenia jest również Falling Walls Lab. W tej części swoje trzyminutowe wystąpienia przedstawiają utalentowani naukowcy, zarówno studenci studiów magisterskich, doktoranckich i doktorzy, jak również przedsiębiorcy, twórcy start-upów, wynalazcy, pomysłodawcy ciekawych rozwiązań biznesowych. Konferencja otwarta jest na wszystkie dziedziny wiedzy.

 

Do Berlina przyjadą zwycięzcy z regionalnych odsłon Falling Walls Lab, które odbywają się w kilkudziesięciu miastach na całym świecie, m.in. w Warszawie. Swoje kandydatury można zgłaszać za pośrednictwem formularza do 31 sierpnia. Warszawskie kwalifikacje odbędą się 22 września w Centrum Fizyki Teoretycznej (CFT) PAN.

 

Jak powiedział PAP koordynator Falling Walls Lab Warsaw dr Krzysztof Pawłowski z CFT PAN, główną nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Berlina na finał światowy. "Tam jest szansa zaprezentowania siebie i swoich badań lub pomysłów przed ważnymi tego świata - w konferencji biorą udział nobliści, czołowi politycy niemieccy, przedstawiciele największych firm światowych. Konkurs jest rozpoznawalny na świecie, więc laureaci zostają dostrzeżeni" - zapewnił.

 

W jego ocenie konkurs jest też formą popularyzacji nauki. "Falling Walls zmusza uczestników, aby w sposób zwięzły i przejrzysty opowiedzieli o swoich badaniach" - dodał.

 

W zeszłym roku w Falling Walls Lab w Berlinie zaprezentowało swoje badania dwóch polskich naukowców. Dr Michał Tomza z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o użyciu symulacji kwantowych do zrozumienia właściwości projektowanych materiałów. Natomiast Jakub Jankowski z Uniwersytetu Wrocławskiego mówił o zasadzie holograficznej i jej możliwym wykorzystaniu w rozwiązaniu problemu uwięzienia kwarków.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.