Trójka dzieci wróciła do matki

Trójka dzieci wróciła do matki

 

Skuteczna pomoc Ministerstwa Sprawiedliwości - trójka polskich dzieci wróciła do matki

 

 

Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości mieszkająca w Niemczech Polka odzyskała trójkę dzieci, odebranych jej ponad rok temu przez Jugendamt. Wczoraj (25 kwietnia) berliński sąd ostatecznie orzekł, że to mama sprawować będzie władzę rodzicielską, a ojciec – winny przemocy domowej – ma zakaz zbliżania się do rodziny.

 

 

Długa walka o odzyskanie polskich dzieci zaczęła się w lutym 2017 r., zaraz po tym, gdy zrozpaczona kobieta poprosiła o pomoc polskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawa była szczególnie bulwersująca, bo rodzeństwo – chłopiec i młodsze od niego bliźniaki - zostały nie tylko umieszczone w placówce opiekuńczej, ale i rozdzielone. Niemiecki sąd odebrał obojgu rodzicom prawo do opieki nad dziećmi. Matce zakazano nawet kontaktów telefonicznych z dziećmi i rozmawiania z nimi po polsku.

 

 

O pilną pomoc w tej sprawie wystąpił do władz niemieckich wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawę poruszył między innymi podczas rozmów w Berlinie z Ralfem Kliendiekiem, Sekretarzem Stanu niemieckiego Ministerstwa Rodziny, Osób Starszych i Dzieci. Po interwencjach Ministerstwa Sprawiedliwości, MSZ oraz polskich służb konsularnych dzieci umieszczono w tym samym ośrodku opiekuńczym. Ale dopiero 25 kwietnia 2018 r. batalia o odzyskanie dzieci znalazła szczęśliwy finał. Berliński sąd przywrócił matce władzę rodzicielską, a trójka rodzeństwa ostatecznie wróciła do domu.

 

 

Sytuacja polskich rodzin i dzieci mieszkających poza granicami Polski jest w sferze szczególnego zainteresowania Ministerstwa Sprawiedliwości. W Niemczech mieszka obecnie około 800 tys. Polaków mających wyłącznie obywatelstwo polskie. A osób, które mają podwójne obywatelstwo, polskie i niemieckie - około 1,5 miliona. Ministerstwo udziela pomocy polskim obywatelom, gdy za granicą są pozbawiani praw do wychowywania własnych dzieci.

 

 

Interwencjom towarzyszą systematyczne działania na arenie międzynarodowej, których celem jest systemowe rozwiązanie problemu. Współpraca z Niemcami zainicjowana została rok temu, podczas wizyty wiceministra Michała Wójcika w Berlinie.

 

 

Problem nie dotyczy jednak wyłącznie Niemiec. To sprawa niezwykle ważna dla wielu polskich rodzin żyjących w krajach UE, której poświęcone były liczne wizyty zagraniczne Michała Wójcika, a także wystąpienie wiceministra podczas wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.

 

 

kom/ mgost/

 
Źródło informacji: MS 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Kanon kuchni polskiej

Kanon kuchni polskiej

 

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie minister Jan Krzysztof Ardanowski omówił rezultaty prac nad projektem pod nazwą „Kanon kuchni polskiej”.

 

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

 

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne to nowatorski projekt, realizowany pod nadzorem Ministra Obrony Narodowej i pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła ma za zadanie przygotować najlepszych kandydatów do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.