Sprzedaj swoją energię słoneczną

Data dodania: 
27.08.2019 20:12
Sprzedaj swoją energię słoneczną

 

Sprzedaj swoją energię słoneczną

 

W Wiedniu powstaje jedna z pierwszych społeczności energetycznych w Europie. Cele projektu to wprowadzenie zindywidualizowanych taryf opłat za energię elektryczną, ochrona klimatu i redukcja emisji CO2.

 

Dzielnica „Viertel Zwei” to niezwykłe miejsce. Jest to bowiem miejska strefa bez samochodów, która znajduje się w samym sercu Wiednia. Tutaj powstaje też pierwsza w Wiedniu i jedna z pierwszych w Europie „Lokalna Społeczność Energetyczna”, finansowana przez Wien Energie. Wspólnota wytwarza własną energię za pomocą systemu fotowoltaicznego, która jest potem przechowywana w magazynie w sąsiedztwie, a następnie rozdzielana według potrzeb. „Jeżeli nikt nie zużywa energii elektrycznej, jest ona odsprzedawana lub wykorzystywana gdzie indziej”, tłumaczy dyrektor Wien Energie, Michael Strebl.

 

Pierwsi testujący mieli możliwość wyboru pomiędzy różnymi taryfami opłat za energię elektryczną, które odpowiadały ich godzinom pracy. Powstała też aplikacja, która służyła im do wygodnej kontroli zużycia energii elektrycznej. Po wyjściu rankiem z domu klienci mogli sprzedać popołudniową energię elektryczną rodzinie z sąsiedztwa, najbliższej restauracji lub piekarni za rogiem, gdy już wiedzieli, że sami jej w tych godzinach nie zużyją.

 

Podstawę tych transakcji stanowi technologia Blockchain. Jako pierwszy system fotowoltaiczny i licznik energii elektrycznej, następnie jeszcze w tym roku e-stacje ładowania i systemy magazynowania energii zostaną wyposażone w specjalny chip i tym samym zintegrowane w jedną sieć.

 

Symulowane rozliczenie dla klienta zostało już pomyślnie przeprowadzone w ramach pierwszych testów. Platformę obecnie testują nowi klienci, a handel energią rozpocznie się w dzielnicy już jesienią.

 

Jako dodatkowy komponent przed końcem tego roku Wien Energie wybuduje dla wspólnoty magazyn energii elektrycznej. Ten rejonowy magazyn zapewni jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie energii.

 

„W ciągu ostatnich 15 lat zainwestowaliśmy 750 milionów euro i przekształciliśmy zamkniętą pustynię betonową, jaką była dzielnica +Viertel Zwei+, w wartościowy obszar, w którym obecnie mieszka i pracuje 7.000 osób[…]. Program wiedeńskich społeczności energetycznych to kolejny ekscytujący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju[..]. Pierwsze wyniki fazy testowej dają mi pewność, że był to dobry wybór. Dlatego chciałabym, aby w naszych przyszłych projektach budowlanych pojawiło się znacznie więcej wspólnot energetycznych" - podsumowała projekt Sabine Müller, dyrektor ds. innowacji i marketingu Value One.

 

Demokratyzacja dostaw energii

 

Podstawę demokratyzacji dostaw energii stanowi „Pakiet czystej energii” UE. Został on przyjęty w zeszłym roku. Obecnie trwają prace nad projektami krajowymi, które powinny wejść w życie najpóźniej do połowy 2021 roku.

 

W przyszłości społeczności energetyczne mogą odegrać decydującą rolę w transformacji systemu energetycznego. Od ubiegłego roku domy wielorodzinne w Austrii mogą wspólnie produkować energię elektryczną. Wspólnoty Energetyczne idą o krok dalej: umożliwiają osobom prywatnym aktywne uczestnictwo w rynku energii elektrycznej i tworzenie połączonych ze sobą społeczności. Te społeczności energetyczne mogą wspólnie wytwarzać, dystrybuować, zużywać, przechowywać i sprzedawać energię elektryczną i ciepło. Oprócz korzyści społecznych i środowiskowych, przynosi to również korzyści ekonomiczne dla członków społeczności. Oszczędzają oni nie tylko koszty energii dzięki własnej produkcji i efektywnej dystrybucji, ale również nie płacą za korzystanie z sieci.

 

 
Źródło informacji: Eurocomm-PR / centrumprasowe.pap.pl

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Co wiemy o mazowieckich nauczycielach?

Co wiemy o mazowieckich nauczycielach?

W roku szkolnym 2017/18 we wszystkich typach placówek szkolnych województwa mazowieckiego (bez szkół wyższych) pracowało łącznie 76 tys. nauczycieli, z czego 26 tys. w Warszawie. 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.