Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

 

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

 

- Chcemy, aby była to placówka wyjątkowa. Szkoła, z której będziemy wszyscy dumni, która będzie nie tylko edukowała, ale także kształtowała naszych przyszłych oficerów i współpracowników. Ludzi, którzy zarówno postawą etyczną, jak również wysokimi kwalifikacjami będą zaświadczać codziennie o tym, że decyzja o powołaniu Liceum była słuszna - powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON podczas inauguracji roku szkolnego w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym.

 

W poniedziałek 2 września br. w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z udziałem sekretarzy stanu w MON Tomasza Zdzikota i Wojciecha Skurkiewicza odbyła się inauguracja pierwszego roku szkolnego w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym.

 

- Wierzymy w to, że jesteśmy w stanie wykształcić znakomitych specjalistów, którzy będą decydować o naszym wspólnym bezpieczeństwie, o bezpieczeństwie naszej Ojczyzny, w nowej domenie operacyjnej, w cyberprzestrzeni, o której NATO mówi, że musi działać tak samo skutecznie i aktywnie, jak we wszystkich pozostałych – mówił Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

 

Szkoła została powołana przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej w lutym 2019 roku w ramach koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni i działań związanych z rozwojem w zakresie cyberbezpieczeństwa. Liceum jest publiczną szkołą ponadpodstawową – liceum ogólnokształcącym o czteroletnim, a przejściowo także trzyletnim, cyklu kształcenia. 

 

- Do Wojskowego Liceum Ogólnokształcącym zgłosiło się ponad 500 kandydatów. Z tej grupy wybraliśmy właśnie tych, którzy siedzą na tej sali. To na Was będzie w przyszłości spoczywał obowiązek obrony Rzeczypospolitej, to Wy będziecie realizować strategie, które będą podejmowane przez głównodowodzących naszym krajem. To Wy będziecie również zaświadczać o tym, że wojsko jest tą instytucją, która wspiera i buduje potencjał Rzeczypospolitej w wymiarze obronnym, ale daje także poczucie bezpieczeństwa społeczeństwu. Cyberbezpieczeństwo to jest wyzwanie i przyszłość nowoczesnej armii, nowoczesnej armii Rzeczypospolitej – mówił obecny na uroczystości wiceminister Skurkiewicz.

 

Naukę w liceum rozpoczęło 50 osób (25 absolwentów gimnazjum i 25 szkoły podstawowej). Nowo przyjęci uczniowie zostali wyłonieni spośród ponad 500 kandydatów w oparciu o wyniki egzaminów po szkole podstawowej (gimnazjum), oceny z języka polskiego, matematyki, fizyki i języka angielskiego oraz indywidualnych osiągnięć, jak również wyników próby sprawności fizycznej. Uczniowie liceum pochodzą z różnych województw z całego kraju.

 

- Życzę uczniom naszego Liceum, życzę Wam żebyście byli z podjętej decyzji zadowoleni, ale też dumni, bo przywdziewacie mundur. Jesteście wyjątkową grupą licealistów. Bądźcie powodem dumny dla swoich rodziców, a w przyszłości dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i dla nas wszystkich – zwrócił się do uczniów Liceum minister Zdzikot.

 
***

 

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne to nowatorski projekt, realizowany pod nadzorem Ministra Obrony Narodowej i pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła ma za zadanie przygotować najlepszych kandydatów do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

 

W liceum realizowany będzie rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Pierwszym językiem obcym, nauczanym w zwiększonej liczbie godzin, będzie język angielski, natomiast drugim – język niemiecki. W szkole prowadzone będą także zajęcia z edukacji wojskowej oraz w zwiększonym wymiarze zajęcia z wychowania fizycznego. Zajęcia będą odbywały się przy ścisłej współpracy z Wydziałem Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej i z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 

Współpraca z instytucjami czuwającymi nad cyberbezpieczeństwem Polski pozwoli stworzyć nowoczesne i przyjazne warunki do uzyskania przez uczniów wyjątkowych kwalifikacji oraz odkrywania pasji badawczych pod opieką doświadczonych nauczycieli akademickich oraz specjalistów informatyki, informatyki technicznej i telekomunikacji. 

 

Podczas całego okresu nauki, bez względu na miejsce zamieszkania, uczniowie będą zakwaterowani w internacie, obowiązkowe będzie także umundurowanie. Zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opieka lekarska będą nieodpłatne.

 

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

 

To FAKT! Trudno gojące się rany, takie jak np. odleżyny czy stopa cukrzycowa, mogą wymagać specyficznej zmiany diety, m.in. po to, by organizm produkował więcej kolagenu. O jakie zmiany chodzi? Podpowiadamy - co jeść, a czego unikać.

 

Bombardowanie Marsa ładunkami jądrowymi

Bombardowanie Marsa ładunkami jądrowymi

 

Pomysł miliardera Elona Muska dot. zbombardowania ładunkami termojądrowymi czap lodowych Marsa po to, aby zmieniła się atmosfera tej planety jest nierealny - oceniła dr Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik. W jej ocenie żadna osiągalna dziś technologia nie mogłaby sprostać temu zadaniu.

 

Jaki był ruch na warszawskich mostach?

Jaki był ruch na warszawskich  mostach?

Wakacje to czas, w którym można zaobserwować zmniejszony ruch pojazdów, jednak w tym roku ich ilość była rekordowa. Każdej doby przez stołeczne mosty przejeżdżało niemal 640 tys. pojazdów.