Otwarcie Gabinetów Starożytności w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Otwarcie Gabinetów Starożytności w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

Stanisław Kostka Potocki, wybitny kolekcjoner i znawca dziejów sztuki, oświecony polityk i reformator edukacji, w 1805 roku udostępnił publiczności swoje zbiory w pałacu wilanowskim - tak powstało muzeum w historycznej rezydencji królewskiej. Wspaniała kolekcja waz antycznych, aegiptica, obrazy, rzeźby, ryciny i książki - były niewątpliwie zalążkiem nowej formy edukacji kulturowej, którą Potoccy - Stanisław Kostka i jego żona Aleksandra z Lubomirskich, a potem ich dzieci i wnuki - ofiarowali społeczeństwu. Ich zbiory - rozbite i podzielone w XX wieku - wracają systematycznie do pałacu w Wilanowie, gdzie scalone i uzupełniane publikacjami tekstów źródłowych przypominają wielką tradycję polskiej humanistyki i kolekcjonerstwa, zakorzenioną w greckich i łacińskich starożytnościach.

 

 

Dwa Gabinety Starożytności otwierane obecnie uświetniają celebrowane na całym świecie obchody 300-lecia urodzin i 250-lecia śmierci Johanna Joachima Winckelmanna - niemieckiego uczonego, którego dzieło Geschichte der Kunst des Alterthums przyswoił polszczyźnie Stanisław Kostka Potocki, dopełniając je zarazem przykładami „dla oczu” i wyobraźni. Tak powstał pierwszy polski podręcznik historii sztuki - „O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski”, wydany w 1815 roku.

 

 

Oświeceniowi znawcy cenili starożytne dzieła sztuki jako wyraz humanistycznych wartości i klasycznej harmonii. Mistrzowsko zdobione przemawiały do wyobraźni i oferowały wiedzę łatwiej dostępną niż uczone teksty. Stanisław Kostka Potocki zaczął kupować starożytne wazy podczas podróży do Italii (1785-1786), między innymi z zamiarem skompletowania nowego wyposażenia do wnętrz pałacu wilanowskiego. Obecna prezentacja zbiorów pozwala zobaczyć je tak, jak zaplanował to twórca muzeum wilanowskiego – w historycznych wnętrzach pałacu i zabytkowych, starannie odrestaurowanych szafach.

 

 

W Gabinetach Starożytności zobaczymy m.in.: głowę Ozyrysa - fragment egipskiej rzeźby (595-570 p.n.e.), dwa alabastrony - naczynia z wizerunkami bogów i zwierząt wśród orientalizujących ornamentów (ok. 600 p.n.e.), czerwonofigurową amforę ze wzruszającą sceną pożegnania wojownika z żoną i ojcem (ok. 440 p.n.e.).

 

Gabinety Starożytności można zwiedzać od 2 grudnia 2017 r. na podstawie biletu do pałacu (w czwartki bezpłatnie).


Źródło informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Pstrąg po jabłonowsku, olej makowy, sernik bio, powidła słubickie, miód wierzbowo-mniszkowy czy nalewka długowieczności – to tylko niektóre produkty, które zyskały uznanie kapituły tegorocznej, jedenastej już edycji konkursu o Laur Marszałka. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień.