Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Pstrąg po jabłonowsku, olej makowy, sernik bio, powidła słubickie, miód wierzbowo-mniszkowy czy nalewka długowieczności – to tylko niektóre produkty, które zyskały uznanie kapituły tegorocznej, jedenastej już edycji konkursu o Laur Marszałka. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień.

 

– To niesamowite jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji. Ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów – mówi marszałek Adam Struzik.

 

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowały 144 produkty, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych. Laur Marszałka otrzymało 16, a 12 wyróżniono.

 

W jedenastu dotychczasowych edycjach konkursu o Laur Marszałka spośród 1094 zgłoszonych produktów nagrodzono już blisko 170 smakołyków z Mazowsza. W ubiegłym roku komisję konkursową zachwyciły m.in. pączki BIO, kiełbasa krucha, faszerowany szczupak znad Plewki, chrzan na occie jabłkowym czy syrop z pigwowca.

 

 

XI EDYCJA LAURU MARSZAŁKA – NAGRODZONE PRODUKTY

 

PRODUCENCI RYNKOWI

 

 • wyroby piekarnicze – CHLEB ŻYTNI Z ZIARNEM, Piekarnia Hanna Milewska z Sońska (pow. ciechanowski);

 

Chleb żytni z ziarnem jest smaczny, zdrowy i cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Otrzymał już I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” – Poświętne 2017. Powstaje na bazie mąki pochodzącej z lokalnych młynów, a jego produkcja oparta jest na tradycyjnej metodzie wytwarzania ciasta żytniego. W smaku jest lekko kwaśny. Wyróżnia się mocno zrumienioną i popękaną skórką oraz ciemnym kolorem miękiszu wypełnionego ziarnami.

 

 • wyroby cukiernicze – SERNIK BIO, Piekarnia Gzik z Sochaczewa;

 

Sernik bio to delikatne, puszyste ciasto o kremowej konsystencji i jedwabistym smaku. Jest produktem ekologicznym, tradycyjnym i w 100 proc. naturalnym. Surowce bio do jego produkcji pochodzą od ekologicznych producentów. Sernik powstaje na bazie rodzinnej receptury, a tradycja jego wypiekania sięga już 50 lat.

 

 

 • wyroby cukiernicze (wyróżnienie) – SERNICZEK KRAKOWSKI, Natural Sweet Good Sp. z o.o. sp. k. z Żuromina;

 

Serniczek krakowski zrobiony jest na wzór greckiego rarytasu, przygotowywanego dawniej dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. To puszyste ciasto tworzy niezwykle delikatna masa serowa z dodatkiem namoczonych rodzynek oraz soku z cytryny, który nadaje wypiekowi niesamowity aromat oraz konsystencję. Całość rozłożona jest na kruchym maślanym spodzie.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego – SZYNKA Z NOGĄ, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa (pow. makowski);

 

Szynka z nogą to specjalność firmy. Surowe mięso jest marynowane przez dwa tygodnie w specjalnej zalewie z dodatkiem przypraw, a do wędzenia wykorzystywany jest dym z drzew liściastych, np. olchy. Dzięki temu szynka zyskuje nie tylko brązowy kolor, ale też wyjątkowy smak. Produkt wyróżnia się kruchością i zapachem użytych do jej przyrządzenia przypraw.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BOCZEK FASZEROWANY, Zakład Usługowo-Produkcyjny WESART – Artur Zarzycki ze Skołatowa (pow. płoński);

 

Boczek faszerowany powstaje przez zrolowanie boczku z farszem z mielonej łopatki wieprzowej, czosnku, majeranku, soli i pieprzu. Zanim jednak otrzymamy produkt finalny, natarty przyprawami boczek przechowywany jest przez dobę w lodówce. Dopiero po tym czasie jest faszerowany i przez ok. 2,5 godziny wolno gotowany w temperaturze 80 st. C. Do jego produkcji wykorzystywane jest mięso pochodzące od świń hodowanych w sposób tradycyjny, karmionych naturalnymi paszami.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BEKON, Wędliny Domowe – Wyroby własne ELPAK Jacek Elis z Pilawy;

 

Bekon to pachnąca, aromatyczna, a jednocześnie delikatna w smaku wędzonka wieprzowa otrzymana ze specjalnie przygotowanego schabu wieprzowego bez kości z odrobiną tłuszczu i częścią boczku. Mięso pekluje się w sposób tradycyjny w specjalnie przygotowanej solance z dodatkiem przypraw naturalnych i ziół, a następnie wędzi. To właśnie w trakcie procesu wędzenia bekon dojrzewa, nabiera swojego charakterystycznego smaku i aromatu. Najlepiej smakuje krojony w cienkie prawie przezroczyste plasterki. Bekon jest także produktem wpisanym do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.

 

 

 • ryby i przetwory rybne – PSTRĄG PO JABŁONOWSKU, Dom Weselny EDEN w Suchocinie (pow. legionowski);

 

Pstrąg po jabłonowsku to danie, które swoim gościom oferuje Dom Weselny Eden w Suchocinie, kultywując tym samym tradycje gminy Jabłonna związane z rybołówstwem. Sekretem potrawy jest farsz. Po wypatroszeniu ryby mięso jest drobno mielone z namoczoną mlekiem bułką i cebulką, a następnie doprawiane według smaku i mieszane z jajkiem i natką pietruszki. Wypatroszona ryba napełniana jest farszem, zawijana w gazę i gotowana na małym ogniu około 10 minut. Po ugotowaniu pstrąg jest zalewany galaretą.

 

 • produkty mleczarskie – SER PODPUSZCZKOWY Z ŻURAWINĄ I ZIOŁAMI PROWANSALSKIMI, Sery Cieciszewskie Kamil Świderski z Cieciszewa (pow. piaseczyński);

 

Ser podpuszczkowy z żurawiną i ziołami prowansalskimi to ser na bazie naturalnej podpuszczki. Mleko do jego produkcji pochodzi od krów karmionych w sposób tradycyjny – w sezonie na pastwisku, a zimą sianem i paszą dla krów. To ten rodzaj sera, który doskonale nadaje się do wędzenia, grillowania i zapiekania. Jest też idealnym dodatkiem zarówno do sałatek, jak i na kanapkę, a nawet do dań głównych, np. roladek mięsnych. Ser wpisany jest do grona Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza, a jego walory smakowe doceniono również podczas etapu okręgowego Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych, gdzie zajął II miejsce.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – OLEJ MAKOWY Z TŁOCZNI NIWKI, PHU Agata Łupina z Niwek (pow. zwoleński);

 

Olej makowy z tłoczni Niwki jest klarowny i przejrzysty, tłoczony na zimno. To olej o jasnej słomkowej barwie, delikatnym orzechowym smaku i specyficznym zapachu nasion maku. Regularnie spożywany (1-2 łyżek dziennie) poprawia wygląd i elastyczność naszej skóry. Jest idealny do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dodatkowo ma działanie wyszczuplające i wspomagające redukcję cellulitu. Regularnie wmasowywany w różne partie ciała na pewno przyniesie efekty. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowany jako dodatek do odżywek i masek do włosów.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego (wyróżnienie) – OGÓRKI KISZONE ZE STASINEGO LASU, Gospodarstwo Rolne Stanisław Nalewajek ze Stasiego Lasu (pow. legionowski);

 

Ogórki kiszone ze Stasinego Lasu są produktem w całości pozyskiwanym z ogórków gruntowych, uprawianych we własnym gospodarstwie rolnym. Odpowiednia technologia uprawy oparta na własnym doświadczeniu pozwala otrzymać warzywo charakteryzujące się właściwą jędrnością, aromatem i co najważniejsze – smakiem.

Do kiszenia wykorzystywane są zdrowe i jędrne ogórki zbierane rano, przed południem. Dokładnie umyte wkładane są warstwami do beczek i przekładane przyprawami. Następnie całość zalewana jest wodą o odpowiednim nasoleniu. Ważnym elementem jest zapewnienie mikroklimatu podczas okresu fermentacji i przechowalnictwa.

 

 • miody – MIÓD NEKTAROWY GRYCZANY, Pasieka Murawscy Łukasz Murawski z Wolanowa (pow. radomski);

 

Miód nektarowy gryczany to miód płynny w kolorze gorzkiej czekolady. Po skrystalizowaniu brązowy, o słodko-ostrym smaku i zapachu kwiatu gryki. Jest to miód o najwyższym poziomie właściwości antybiotycznych pośród miodów pozyskiwanych w Polsce. Świeży miód gryczany zawiera bardzo dużo rutyny i żelaza. Miód wytwarzany jest w pasiece wędrownej, a pszczoły wywożone są na plantacje gryki w regionie południowego Mazowsza. W rodzinnej pasiece Murawskich miód gryczany wytwarzany jest od wielu lat i zdążył już zdobyć wiele nagród, m.in. Laur LGD „Razem dla Radomki” w konkursie na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne południowego Mazowsza w 2017 r. w kategorii: miody, napoje i inne produkty.

 

 • miody (wyróżnienie) – MIÓD WIELOKWIATOWY Z LIOFILIZOWANĄ PORZECZKĄ, Miodziarze Sp. z o.o. (Pasieka rodziny Sadowskich) z Białej (pow. płocki);

 

Miód wielokwiatowy z dodatkiem mielonej liofilizowanej porzeczki łączy słodki, charakterystyczny smak naturalnego miodu wielokwiatowego z intensywnym kwaskowatym smakiem porzeczki. Czarna porzeczka nadaje produktowi również wyjątkowy jaskrawy kolor oraz owocowy aromat. Procesy kremowania miodu oraz liofilizacji czarnej porzeczki zapewniają zachowanie 100 proc. właściwości odżywczych i zdrowotnych. Kremowa i gęsta konsystencja miodu jest efektem intensywnego mieszania.

 

 

 • napoje – NALEWKA WIŚNIOWA TRADYCYJNA, Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. z Łomianek;

 

Nalewka wiśniowa tradycyjna powstaje z półdzikiej wiśni Nadwiślanka Odrostówka, która oznaczona jest unijnym znakiem „Chroniona Nazwa Pochodzenia”. Nagrodzony napój to rocznik 2006. Charakteryzuje się intensywnym, lekko cierpkim i mocno kwaskowatym smakiem z lekką pestkową nutą oraz intensywną rubinową barwą. Sekret nalewki tkwi w sposobie otrzymywania. Po wydrylowaniu wiśni, alkoholem zalewamy nie tylko owoce, ale i pestki. Po 35 dniach pestki są zlewane. Po kolejnych kilku tygodniach (w zależności od pogody) wiśnie są wyciskane, a owoce oddzielane od płynu. Aby uzyskać wyjątkowe właściwości, napój leżakuje minimum 3 lata, a następnie jest filtrowany i rozlewany do butelek.

Nalewka wiśniowa tradycyjna jako pierwszy tradycyjny produkt w Polsce otrzymała Godło Promocyjne „Teraz Polska”. Została również odznaczone niezwykle prestiżowym wśród wyrobów tradycyjnych, znanym na całym świecie certyfikatem „Slow Food”.

 

 

PRODUCENCI INDYWIDUALNI

 

 • wyroby piekarnicze – CHLEB ŻYCIA, Kazimierz Zieliński z Żuromina;

 

Chleb życia to chleb na naturalnym zakwasie, z mąki żytniej i wody. W odróżnieniu od zwykłych chlebów, tego rodzaju pieczywo nadaje się do spożycia nawet 7-9 dni po wypieku. Produkt nawiązuje do tradycji, dawnych metod wypieku pieczywa bez pośpiechu. Chleb produkowany jest metodą pięciofazową. Zakwas żytni razem z mąką żytnią razową dojrzewa przez 12 godzin. Po tym czasie wytwarzane jest ciasto właściwe, do którego dodawane są namoczone ziarna słonecznika i nasiona sezamu oraz niewielka ilość cukru. Następnie chleb jest wypiekany w piecach wsadowych.

 

 • wyroby cukiernicze – PIERNIK DOJRZEWAJĄCY, Grażyna Pieńkowska z Ostrowi Mazowieckiej

 

Piernik dojrzewający jest hitem świątecznego menu i nie tylko. Aromatyczny, rozpływa się w ustach. Ciasto na piernik najlepiej zagnieść 4-6 tygodni przed świętami, a upiec na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Oprócz piernika z ciasta można wykrawać malutkie, puchate pierniczki. Najlepiej smakuje 5-7 dni po upieczeniu. Ciasto zostało już docenione w Konkursie Kulinarnym Tradycyjnych Potraw Wigilijnych organizowanym przez LGD „ZIELONE SIOŁO”, gdzie zajęło I miejsce w kategorii wigilijnej potrawy na słodko.

 

 • wyroby cukiernicze (wyróżnienie) – CIASTO PYCHOTKA, Ewa Sumińska z Czosnowa (pow. nowodworski);

 

Ciasto pychotka to ciasto bezowe przełożone masą toffi i owocowymi galaretkami w różnych smakach. Wszystkie składniki pochodzą z własnego gospodarstwa, a galaretki z owoców z własnej produkcji.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego – SUROWA ZZA CZERWIŃSKIEGO PIECA, Koło Gospodyń Wiejskich „Rychtowne Babki” Malwina Szkodzińska z Baranowa (pow. ostrołęcki);

Surowa zza czerwińskiego pieca to potrawa, którą wyróżnia wyjątkowy, niepowtarzalny smak oraz wielotygodniowy okres przydatności do spożycia. Produkowana jest z mięsa wieprzowego ze świń rasy złotnickiej pochodzących z własnej hodowli. Aby otrzymać „surową” należy natrzeć mięso cukrem, a następnie wstawić na całą dobę do lodówki . Po upływie tego czasu mięso jest wycierane, nacierane solą i ponownie wstawiane do lodówki na 24 h. Po tym czasie mięso naciera się mieszanką przypraw: solą, pieprzem, zielem angielskim, ziołami, czosnkiem, pieprzem kolorowym, majerankiem, listkami laurowymi i wkłada do pończochy. Na zakończenie ”surowa” suszona jest na zapiecku przez 3 dni (przy kuchni kaflowej, opalanej drzewem liściastym).

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – SALCESON ŚWIŃSKI RYJEK, Koło Gospodyń z Cegłowa (pow. miński);

 

Salceson świński ryjek to wyjątkowa wędlina, która powstała na bazie najlepszych receptur. Nie zawiera konserwantów, wzmacniaczy smaku czy zapachu. Składa się wyłącznie z mięsa wieprzowego, a osłonką jest naturalny żołądek wieprzowy, któremu potrawa zawdzięcza oryginalny wygląd – salceson jest owalny lub podłużny, o lekko brązowej lub różowej skórce. Jego środek stanowi przejrzysta galaretka z soczystymi kawałkami mięsa i odrobiną tłuszczyku oraz zatopionymi w nim ziarnkami pieprzu. Salceson wyróżnia się przede wszystkim smakiem oraz zapachem ziół, użytych do jego produkcji, czyli pieprzu, listka laurowego, ziela angielskiego i czosnku.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) KIEŁB Z ZIELONYMI ZIARENKAMI, Karol Kwiatkowski Klub Żywności Ekskluzywnej Macica z Ostrołęki;

 

Kiełb z zielonymi ziarenkami to wieprzowo-wołowa kiełbasa dojrzewająca, podsuszana. Powstaje na bazie autorskiego przepisu. Mięso do jej produkcji pochodzi od lokalnych producentów.

 

 • ryby i przetwory rybne – PRZYŁĘCKI KARP W ZALEWIE MIODOWO-JABŁKOWEJ, Teresa Woźniak z Przyłęka (pow. zwoleński);

 

Przyłęcki karp w zalewie miodowo-jabłkowej to produkt bardzo smaczny i łatwy w przygotowaniu. Dzwonki karpia obtaczane są w panierce i smażone na głębokim tłuszczu. Smażone dzwonki karpia układane są w słoiku i zalewane zalewą. Najlepiej smakują po 48 godzinach od przygotowania.

 

 • ryby i przetwory rybne (wyróżnienie) – PSTRĄG NADZIEWANY KASZĄ GRYCZANĄ, Grażyna Laska z Małkinii Górnej;

 

Pstrąg nadziewany kaszą gryczaną to ryba z głową i płetwami, pieczona, nadziewana farszem z kaszy jęczmiennej i grzybów. Dzięki temu potrawa wyróżnia się delikatnym smakiem z nutą ostrości, miękką konsystencją oraz łatwością, z jaką można oddzielić płaty mięsa od kręgosłupa i ości. Ryba doskonale smakuje podana na ciepło, ale można ją serwować także na zimno.

 

 • produkty mleczarskie – SER NADNARWIAŃSKI NATURALNIE NATCHNIONY, Katarzyna Kwiatkowska i Marta Kwiatkowska z Ostrołęki;

 

Ser nadwiślański naturalnie natchniony to ser długo dojrzewający, twardy. Powstaje na bazie autorskiego przepisu. Do jego wytwarzania wykorzystywane jest mleko krowie pochodzące od lokalnego producenta.

 

 • produkty mleczarskie (wyróżnienie) – SER KOZI Z JAKUBOWA, Anna Michalczuk z Rządzy (pow. miński);

 

Ser kozi z Jakubowa to produkt wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, o niepowtarzalnym smaku, zapachu i strukturze. Ten kulisty, śnieżnobiały ser charakteryzuje się dość miękką i delikatną konsystencją. Produkowany jest metodą tradycyjną w oparciu o naturalne składniki: mleko kozie z własnego gospodarstwa, podpuszczkę pochodzenia zwierzęcego oraz sól. Brał udział w wielu konkursach promujących żywność tradycyjną i regionalną, zdobywając nagrody i wyróżnienia: I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – konkurs na potrawę regionalną 2013” za chleb zapiekany z serem kozim, I nagrodą w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” – Smaki Regionów Poświętne 2016, II miejsce w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych (etap okręgowy) – MODR Siedlce 2016. Jest również wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – POWIDŁA SŁUBICKIE, Andrzej Markiewicz ze Słubic (pow. płocki);

 

Powidła słubickie to powidła wykonane z buraka cukrowego, dyni, jabłka, czarnej porzeczki, marchwi i syropu buraczanego tzw. melasy. Gorący produkt pakowany jest w słoje o pojemności od 0,3 do 1 litra. Jego cechami charakterystycznymi są barwa – ciemny brąz, zapach soku z buraka cukrowego oraz karmelowy smak. Powidła powstają na bazie rodzinnego przepisu i produktów pochodzących z własnego gospodarstwa ekologicznego.

 

 • miody – MIÓD WIERZBOWO – MNISZKOWY, Mirosław Pędzich z Ostrowi Mazowieckiej;

 

Miód wierzbowo-mniszkowy zdarza się pozyskać na przełomie maja i czerwca (nie w każdym roku) od 26 lat. Na początku było to hobbystyczne zajęcie producenta. Obecnie posiada on 50 uli zlokalizowanych w gminie Ostrów Mazowiecka, czyli rejonie czystym ekologicznie, z dala od dróg i zabudowań, w sąsiedztwie lasów. Miód wierzbowo-mniszkowy pozyskiwany jest tylko z pasieki zlokalizowanej na obrzeżu wsi Zakrzewek. Posiada barwę piaskową, przyjemny aromat i słodki, łagodny smak. Powstaje wyłącznie na bazie naturalnych produktów i wytwarzany jest od wielu lat zgodnie z jedną recepturą. Miód zawiera mało wody. Ma też właściwości lecznicze. Wspomaga leczenie przeziębienia, pracę serca oraz regeneruje wątrobę.

 

 • napoje – NALEWKA DŁUGOWIECZNOŚCI, Halina Nałęcz z Marynina (pow. legionowski);

 

Nalewka długowieczności jak sama nazwa wskazuje – zapewnia nam długowieczność. Ale to nie wszystko. Spośród wszystkich nalewek wyróżnia ją wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Dzięki odpowiedniej technice produkcji trunek jest przejrzysty i klarowny. Głównym składnikiem nalewki są mleko i cytryny.

 

 • napoje (wyróżnienie) – NALEWKA „SMAK RÓŻY”, Bożena Basa z Ostrowi Mazowieckiej;

 

Nalewka „Smak róży” robiona jest według sprawdzonej przez pokolenia, tradycyjnej receptury. Przepis na ten wyjątkowy napój pani Bożena otrzymała od swojej mamy, która była mistrzynią w robieniu nalewek. Trunek jest wyjątkowo aromatyczny, smaczny i delikatny. Jego sekretnym składnikiem są wysuszone na słońcu płatki róż oraz sok z pigwowca. Spożywany z umiarem wzmacnia organizm i zapobiega przeziębieniom. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany przy leczeniu przewodu pokarmowego, nerek i wątroby.

 

 • napoje (wyróżnienie) – NALEWKA WIŚNIOWA, Mariusz Ławecki z Pruszkowa;

 

Nalewka wiśniowa powstaje z owoców pochodzących z własnego sadu. Wyróżnią ją wyjątkowy smak, bordowy kolor i właściwości lecznicze. Aby wydobyć z niej jak najwięcej smaku napój przechowywany jest przez rok w zakorkowanych butelkach.

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Warszawa Powązki szybko rośnie nowy przystanek

Warszawa Powązki szybko rośnie nowy przystanek

 

Przy ulicy Powązkowskiej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A budują nowy przystanek. Zapewnione będzie dogodne dojście m.in. kładką. Warszawa Powązkowska to dla mieszkańców kolejny komfortowy dostęp do kolei na linii obwodowej w Warszawie. Pasażerowie maja już do dyspozycji nowe przystanki Warszawa Wola, Młynów i Koło.