Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Pstrąg po jabłonowsku, olej makowy, sernik bio, powidła słubickie, miód wierzbowo-mniszkowy czy nalewka długowieczności – to tylko niektóre produkty, które zyskały uznanie kapituły tegorocznej, jedenastej już edycji konkursu o Laur Marszałka. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień.

 

– To niesamowite jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji. Ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów – mówi marszałek Adam Struzik.

 

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowały 144 produkty, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych. Laur Marszałka otrzymało 16, a 12 wyróżniono.

 

W jedenastu dotychczasowych edycjach konkursu o Laur Marszałka spośród 1094 zgłoszonych produktów nagrodzono już blisko 170 smakołyków z Mazowsza. W ubiegłym roku komisję konkursową zachwyciły m.in. pączki BIO, kiełbasa krucha, faszerowany szczupak znad Plewki, chrzan na occie jabłkowym czy syrop z pigwowca.

 

 

XI EDYCJA LAURU MARSZAŁKA – NAGRODZONE PRODUKTY

 

PRODUCENCI RYNKOWI

 

 • wyroby piekarnicze – CHLEB ŻYTNI Z ZIARNEM, Piekarnia Hanna Milewska z Sońska (pow. ciechanowski);

 

Chleb żytni z ziarnem jest smaczny, zdrowy i cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Otrzymał już I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” – Poświętne 2017. Powstaje na bazie mąki pochodzącej z lokalnych młynów, a jego produkcja oparta jest na tradycyjnej metodzie wytwarzania ciasta żytniego. W smaku jest lekko kwaśny. Wyróżnia się mocno zrumienioną i popękaną skórką oraz ciemnym kolorem miękiszu wypełnionego ziarnami.

 

 • wyroby cukiernicze – SERNIK BIO, Piekarnia Gzik z Sochaczewa;

 

Sernik bio to delikatne, puszyste ciasto o kremowej konsystencji i jedwabistym smaku. Jest produktem ekologicznym, tradycyjnym i w 100 proc. naturalnym. Surowce bio do jego produkcji pochodzą od ekologicznych producentów. Sernik powstaje na bazie rodzinnej receptury, a tradycja jego wypiekania sięga już 50 lat.

 

 

 • wyroby cukiernicze (wyróżnienie) – SERNICZEK KRAKOWSKI, Natural Sweet Good Sp. z o.o. sp. k. z Żuromina;

 

Serniczek krakowski zrobiony jest na wzór greckiego rarytasu, przygotowywanego dawniej dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. To puszyste ciasto tworzy niezwykle delikatna masa serowa z dodatkiem namoczonych rodzynek oraz soku z cytryny, który nadaje wypiekowi niesamowity aromat oraz konsystencję. Całość rozłożona jest na kruchym maślanym spodzie.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego – SZYNKA Z NOGĄ, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa (pow. makowski);

 

Szynka z nogą to specjalność firmy. Surowe mięso jest marynowane przez dwa tygodnie w specjalnej zalewie z dodatkiem przypraw, a do wędzenia wykorzystywany jest dym z drzew liściastych, np. olchy. Dzięki temu szynka zyskuje nie tylko brązowy kolor, ale też wyjątkowy smak. Produkt wyróżnia się kruchością i zapachem użytych do jej przyrządzenia przypraw.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BOCZEK FASZEROWANY, Zakład Usługowo-Produkcyjny WESART – Artur Zarzycki ze Skołatowa (pow. płoński);

 

Boczek faszerowany powstaje przez zrolowanie boczku z farszem z mielonej łopatki wieprzowej, czosnku, majeranku, soli i pieprzu. Zanim jednak otrzymamy produkt finalny, natarty przyprawami boczek przechowywany jest przez dobę w lodówce. Dopiero po tym czasie jest faszerowany i przez ok. 2,5 godziny wolno gotowany w temperaturze 80 st. C. Do jego produkcji wykorzystywane jest mięso pochodzące od świń hodowanych w sposób tradycyjny, karmionych naturalnymi paszami.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BEKON, Wędliny Domowe – Wyroby własne ELPAK Jacek Elis z Pilawy;

 

Bekon to pachnąca, aromatyczna, a jednocześnie delikatna w smaku wędzonka wieprzowa otrzymana ze specjalnie przygotowanego schabu wieprzowego bez kości z odrobiną tłuszczu i częścią boczku. Mięso pekluje się w sposób tradycyjny w specjalnie przygotowanej solance z dodatkiem przypraw naturalnych i ziół, a następnie wędzi. To właśnie w trakcie procesu wędzenia bekon dojrzewa, nabiera swojego charakterystycznego smaku i aromatu. Najlepiej smakuje krojony w cienkie prawie przezroczyste plasterki. Bekon jest także produktem wpisanym do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.

 

 

 • ryby i przetwory rybne – PSTRĄG PO JABŁONOWSKU, Dom Weselny EDEN w Suchocinie (pow. legionowski);

 

Pstrąg po jabłonowsku to danie, które swoim gościom oferuje Dom Weselny Eden w Suchocinie, kultywując tym samym tradycje gminy Jabłonna związane z rybołówstwem. Sekretem potrawy jest farsz. Po wypatroszeniu ryby mięso jest drobno mielone z namoczoną mlekiem bułką i cebulką, a następnie doprawiane według smaku i mieszane z jajkiem i natką pietruszki. Wypatroszona ryba napełniana jest farszem, zawijana w gazę i gotowana na małym ogniu około 10 minut. Po ugotowaniu pstrąg jest zalewany galaretą.

 

 • produkty mleczarskie – SER PODPUSZCZKOWY Z ŻURAWINĄ I ZIOŁAMI PROWANSALSKIMI, Sery Cieciszewskie Kamil Świderski z Cieciszewa (pow. piaseczyński);

 

Ser podpuszczkowy z żurawiną i ziołami prowansalskimi to ser na bazie naturalnej podpuszczki. Mleko do jego produkcji pochodzi od krów karmionych w sposób tradycyjny – w sezonie na pastwisku, a zimą sianem i paszą dla krów. To ten rodzaj sera, który doskonale nadaje się do wędzenia, grillowania i zapiekania. Jest też idealnym dodatkiem zarówno do sałatek, jak i na kanapkę, a nawet do dań głównych, np. roladek mięsnych. Ser wpisany jest do grona Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza, a jego walory smakowe doceniono również podczas etapu okręgowego Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych, gdzie zajął II miejsce.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – OLEJ MAKOWY Z TŁOCZNI NIWKI, PHU Agata Łupina z Niwek (pow. zwoleński);

 

Olej makowy z tłoczni Niwki jest klarowny i przejrzysty, tłoczony na zimno. To olej o jasnej słomkowej barwie, delikatnym orzechowym smaku i specyficznym zapachu nasion maku. Regularnie spożywany (1-2 łyżek dziennie) poprawia wygląd i elastyczność naszej skóry. Jest idealny do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dodatkowo ma działanie wyszczuplające i wspomagające redukcję cellulitu. Regularnie wmasowywany w różne partie ciała na pewno przyniesie efekty. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowany jako dodatek do odżywek i masek do włosów.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego (wyróżnienie) – OGÓRKI KISZONE ZE STASINEGO LASU, Gospodarstwo Rolne Stanisław Nalewajek ze Stasiego Lasu (pow. legionowski);

 

Ogórki kiszone ze Stasinego Lasu są produktem w całości pozyskiwanym z ogórków gruntowych, uprawianych we własnym gospodarstwie rolnym. Odpowiednia technologia uprawy oparta na własnym doświadczeniu pozwala otrzymać warzywo charakteryzujące się właściwą jędrnością, aromatem i co najważniejsze – smakiem.

Do kiszenia wykorzystywane są zdrowe i jędrne ogórki zbierane rano, przed południem. Dokładnie umyte wkładane są warstwami do beczek i przekładane przyprawami. Następnie całość zalewana jest wodą o odpowiednim nasoleniu. Ważnym elementem jest zapewnienie mikroklimatu podczas okresu fermentacji i przechowalnictwa.

 

 • miody – MIÓD NEKTAROWY GRYCZANY, Pasieka Murawscy Łukasz Murawski z Wolanowa (pow. radomski);

 

Miód nektarowy gryczany to miód płynny w kolorze gorzkiej czekolady. Po skrystalizowaniu brązowy, o słodko-ostrym smaku i zapachu kwiatu gryki. Jest to miód o najwyższym poziomie właściwości antybiotycznych pośród miodów pozyskiwanych w Polsce. Świeży miód gryczany zawiera bardzo dużo rutyny i żelaza. Miód wytwarzany jest w pasiece wędrownej, a pszczoły wywożone są na plantacje gryki w regionie południowego Mazowsza. W rodzinnej pasiece Murawskich miód gryczany wytwarzany jest od wielu lat i zdążył już zdobyć wiele nagród, m.in. Laur LGD „Razem dla Radomki” w konkursie na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne południowego Mazowsza w 2017 r. w kategorii: miody, napoje i inne produkty.

 

 • miody (wyróżnienie) – MIÓD WIELOKWIATOWY Z LIOFILIZOWANĄ PORZECZKĄ, Miodziarze Sp. z o.o. (Pasieka rodziny Sadowskich) z Białej (pow. płocki);

 

Miód wielokwiatowy z dodatkiem mielonej liofilizowanej porzeczki łączy słodki, charakterystyczny smak naturalnego miodu wielokwiatowego z intensywnym kwaskowatym smakiem porzeczki. Czarna porzeczka nadaje produktowi również wyjątkowy jaskrawy kolor oraz owocowy aromat. Procesy kremowania miodu oraz liofilizacji czarnej porzeczki zapewniają zachowanie 100 proc. właściwości odżywczych i zdrowotnych. Kremowa i gęsta konsystencja miodu jest efektem intensywnego mieszania.

 

 

 • napoje – NALEWKA WIŚNIOWA TRADYCYJNA, Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. z Łomianek;

 

Nalewka wiśniowa tradycyjna powstaje z półdzikiej wiśni Nadwiślanka Odrostówka, która oznaczona jest unijnym znakiem „Chroniona Nazwa Pochodzenia”. Nagrodzony napój to rocznik 2006. Charakteryzuje się intensywnym, lekko cierpkim i mocno kwaskowatym smakiem z lekką pestkową nutą oraz intensywną rubinową barwą. Sekret nalewki tkwi w sposobie otrzymywania. Po wydrylowaniu wiśni, alkoholem zalewamy nie tylko owoce, ale i pestki. Po 35 dniach pestki są zlewane. Po kolejnych kilku tygodniach (w zależności od pogody) wiśnie są wyciskane, a owoce oddzielane od płynu. Aby uzyskać wyjątkowe właściwości, napój leżakuje minimum 3 lata, a następnie jest filtrowany i rozlewany do butelek.

Nalewka wiśniowa tradycyjna jako pierwszy tradycyjny produkt w Polsce otrzymała Godło Promocyjne „Teraz Polska”. Została również odznaczone niezwykle prestiżowym wśród wyrobów tradycyjnych, znanym na całym świecie certyfikatem „Slow Food”.

 

 

PRODUCENCI INDYWIDUALNI

 

 • wyroby piekarnicze – CHLEB ŻYCIA, Kazimierz Zieliński z Żuromina;

 

Chleb życia to chleb na naturalnym zakwasie, z mąki żytniej i wody. W odróżnieniu od zwykłych chlebów, tego rodzaju pieczywo nadaje się do spożycia nawet 7-9 dni po wypieku. Produkt nawiązuje do tradycji, dawnych metod wypieku pieczywa bez pośpiechu. Chleb produkowany jest metodą pięciofazową. Zakwas żytni razem z mąką żytnią razową dojrzewa przez 12 godzin. Po tym czasie wytwarzane jest ciasto właściwe, do którego dodawane są namoczone ziarna słonecznika i nasiona sezamu oraz niewielka ilość cukru. Następnie chleb jest wypiekany w piecach wsadowych.

 

 • wyroby cukiernicze – PIERNIK DOJRZEWAJĄCY, Grażyna Pieńkowska z Ostrowi Mazowieckiej

 

Piernik dojrzewający jest hitem świątecznego menu i nie tylko. Aromatyczny, rozpływa się w ustach. Ciasto na piernik najlepiej zagnieść 4-6 tygodni przed świętami, a upiec na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Oprócz piernika z ciasta można wykrawać malutkie, puchate pierniczki. Najlepiej smakuje 5-7 dni po upieczeniu. Ciasto zostało już docenione w Konkursie Kulinarnym Tradycyjnych Potraw Wigilijnych organizowanym przez LGD „ZIELONE SIOŁO”, gdzie zajęło I miejsce w kategorii wigilijnej potrawy na słodko.

 

 • wyroby cukiernicze (wyróżnienie) – CIASTO PYCHOTKA, Ewa Sumińska z Czosnowa (pow. nowodworski);

 

Ciasto pychotka to ciasto bezowe przełożone masą toffi i owocowymi galaretkami w różnych smakach. Wszystkie składniki pochodzą z własnego gospodarstwa, a galaretki z owoców z własnej produkcji.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego – SUROWA ZZA CZERWIŃSKIEGO PIECA, Koło Gospodyń Wiejskich „Rychtowne Babki” Malwina Szkodzińska z Baranowa (pow. ostrołęcki);

Surowa zza czerwińskiego pieca to potrawa, którą wyróżnia wyjątkowy, niepowtarzalny smak oraz wielotygodniowy okres przydatności do spożycia. Produkowana jest z mięsa wieprzowego ze świń rasy złotnickiej pochodzących z własnej hodowli. Aby otrzymać „surową” należy natrzeć mięso cukrem, a następnie wstawić na całą dobę do lodówki . Po upływie tego czasu mięso jest wycierane, nacierane solą i ponownie wstawiane do lodówki na 24 h. Po tym czasie mięso naciera się mieszanką przypraw: solą, pieprzem, zielem angielskim, ziołami, czosnkiem, pieprzem kolorowym, majerankiem, listkami laurowymi i wkłada do pończochy. Na zakończenie ”surowa” suszona jest na zapiecku przez 3 dni (przy kuchni kaflowej, opalanej drzewem liściastym).

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – SALCESON ŚWIŃSKI RYJEK, Koło Gospodyń z Cegłowa (pow. miński);

 

Salceson świński ryjek to wyjątkowa wędlina, która powstała na bazie najlepszych receptur. Nie zawiera konserwantów, wzmacniaczy smaku czy zapachu. Składa się wyłącznie z mięsa wieprzowego, a osłonką jest naturalny żołądek wieprzowy, któremu potrawa zawdzięcza oryginalny wygląd – salceson jest owalny lub podłużny, o lekko brązowej lub różowej skórce. Jego środek stanowi przejrzysta galaretka z soczystymi kawałkami mięsa i odrobiną tłuszczyku oraz zatopionymi w nim ziarnkami pieprzu. Salceson wyróżnia się przede wszystkim smakiem oraz zapachem ziół, użytych do jego produkcji, czyli pieprzu, listka laurowego, ziela angielskiego i czosnku.

 

 • przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) KIEŁB Z ZIELONYMI ZIARENKAMI, Karol Kwiatkowski Klub Żywności Ekskluzywnej Macica z Ostrołęki;

 

Kiełb z zielonymi ziarenkami to wieprzowo-wołowa kiełbasa dojrzewająca, podsuszana. Powstaje na bazie autorskiego przepisu. Mięso do jej produkcji pochodzi od lokalnych producentów.

 

 • ryby i przetwory rybne – PRZYŁĘCKI KARP W ZALEWIE MIODOWO-JABŁKOWEJ, Teresa Woźniak z Przyłęka (pow. zwoleński);

 

Przyłęcki karp w zalewie miodowo-jabłkowej to produkt bardzo smaczny i łatwy w przygotowaniu. Dzwonki karpia obtaczane są w panierce i smażone na głębokim tłuszczu. Smażone dzwonki karpia układane są w słoiku i zalewane zalewą. Najlepiej smakują po 48 godzinach od przygotowania.

 

 • ryby i przetwory rybne (wyróżnienie) – PSTRĄG NADZIEWANY KASZĄ GRYCZANĄ, Grażyna Laska z Małkinii Górnej;

 

Pstrąg nadziewany kaszą gryczaną to ryba z głową i płetwami, pieczona, nadziewana farszem z kaszy jęczmiennej i grzybów. Dzięki temu potrawa wyróżnia się delikatnym smakiem z nutą ostrości, miękką konsystencją oraz łatwością, z jaką można oddzielić płaty mięsa od kręgosłupa i ości. Ryba doskonale smakuje podana na ciepło, ale można ją serwować także na zimno.

 

 • produkty mleczarskie – SER NADNARWIAŃSKI NATURALNIE NATCHNIONY, Katarzyna Kwiatkowska i Marta Kwiatkowska z Ostrołęki;

 

Ser nadwiślański naturalnie natchniony to ser długo dojrzewający, twardy. Powstaje na bazie autorskiego przepisu. Do jego wytwarzania wykorzystywane jest mleko krowie pochodzące od lokalnego producenta.

 

 • produkty mleczarskie (wyróżnienie) – SER KOZI Z JAKUBOWA, Anna Michalczuk z Rządzy (pow. miński);

 

Ser kozi z Jakubowa to produkt wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, o niepowtarzalnym smaku, zapachu i strukturze. Ten kulisty, śnieżnobiały ser charakteryzuje się dość miękką i delikatną konsystencją. Produkowany jest metodą tradycyjną w oparciu o naturalne składniki: mleko kozie z własnego gospodarstwa, podpuszczkę pochodzenia zwierzęcego oraz sól. Brał udział w wielu konkursach promujących żywność tradycyjną i regionalną, zdobywając nagrody i wyróżnienia: I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – konkurs na potrawę regionalną 2013” za chleb zapiekany z serem kozim, I nagrodą w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” – Smaki Regionów Poświętne 2016, II miejsce w Mazowieckim Konkursie Serów Zagrodowych (etap okręgowy) – MODR Siedlce 2016. Jest również wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

 • owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne; produkty pochodzenia roślinnego – POWIDŁA SŁUBICKIE, Andrzej Markiewicz ze Słubic (pow. płocki);

 

Powidła słubickie to powidła wykonane z buraka cukrowego, dyni, jabłka, czarnej porzeczki, marchwi i syropu buraczanego tzw. melasy. Gorący produkt pakowany jest w słoje o pojemności od 0,3 do 1 litra. Jego cechami charakterystycznymi są barwa – ciemny brąz, zapach soku z buraka cukrowego oraz karmelowy smak. Powidła powstają na bazie rodzinnego przepisu i produktów pochodzących z własnego gospodarstwa ekologicznego.

 

 • miody – MIÓD WIERZBOWO – MNISZKOWY, Mirosław Pędzich z Ostrowi Mazowieckiej;

 

Miód wierzbowo-mniszkowy zdarza się pozyskać na przełomie maja i czerwca (nie w każdym roku) od 26 lat. Na początku było to hobbystyczne zajęcie producenta. Obecnie posiada on 50 uli zlokalizowanych w gminie Ostrów Mazowiecka, czyli rejonie czystym ekologicznie, z dala od dróg i zabudowań, w sąsiedztwie lasów. Miód wierzbowo-mniszkowy pozyskiwany jest tylko z pasieki zlokalizowanej na obrzeżu wsi Zakrzewek. Posiada barwę piaskową, przyjemny aromat i słodki, łagodny smak. Powstaje wyłącznie na bazie naturalnych produktów i wytwarzany jest od wielu lat zgodnie z jedną recepturą. Miód zawiera mało wody. Ma też właściwości lecznicze. Wspomaga leczenie przeziębienia, pracę serca oraz regeneruje wątrobę.

 

 • napoje – NALEWKA DŁUGOWIECZNOŚCI, Halina Nałęcz z Marynina (pow. legionowski);

 

Nalewka długowieczności jak sama nazwa wskazuje – zapewnia nam długowieczność. Ale to nie wszystko. Spośród wszystkich nalewek wyróżnia ją wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Dzięki odpowiedniej technice produkcji trunek jest przejrzysty i klarowny. Głównym składnikiem nalewki są mleko i cytryny.

 

 • napoje (wyróżnienie) – NALEWKA „SMAK RÓŻY”, Bożena Basa z Ostrowi Mazowieckiej;

 

Nalewka „Smak róży” robiona jest według sprawdzonej przez pokolenia, tradycyjnej receptury. Przepis na ten wyjątkowy napój pani Bożena otrzymała od swojej mamy, która była mistrzynią w robieniu nalewek. Trunek jest wyjątkowo aromatyczny, smaczny i delikatny. Jego sekretnym składnikiem są wysuszone na słońcu płatki róż oraz sok z pigwowca. Spożywany z umiarem wzmacnia organizm i zapobiega przeziębieniom. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany przy leczeniu przewodu pokarmowego, nerek i wątroby.

 

 • napoje (wyróżnienie) – NALEWKA WIŚNIOWA, Mariusz Ławecki z Pruszkowa;

 

Nalewka wiśniowa powstaje z owoców pochodzących z własnego sadu. Wyróżnią ją wyjątkowy smak, bordowy kolor i właściwości lecznicze. Aby wydobyć z niej jak najwięcej smaku napój przechowywany jest przez rok w zakorkowanych butelkach.

 

 

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Olej palmowy? Dziękuję, nie jem!
Szop pracz zaobserwowany w Roztoczańskim Parku Narodowym
Komisja Europejska podwyższa prognozy wzrostu PKB dla Polski
Zamkowe podróże w czasie - cykl wakacyjnych spotkań