Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?v

foto: pixabay.com

 

Na które inwestycje zabraknie miastom pieniędzy?

 

Ponad 70 miast należących do Związku Miast Polskich odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku z powodu uszczuplenia wpływów podatkowych. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe, sportowe - podaje ZMP.
 

Jak wylicza korporacja samorządowa, "od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej". "W miastach członkowskich Związku Miast Polskich to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa" - podkreślono.

 

Zmiany o których mowa to "zerowy PIT" dla osób do 26. roku życia (ustawa weszła w życie 1 sierpnia) oraz rządowy projekt, który zakłada m.in. obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Przewidziane w nim rozwiązania mają wejść w życie 1 października br.

 

Wobec tych zmian Związek Miast Polskich poprosił miasta członkowskie o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT. Na wypełnienie specjalnej ankiety miasta miały czas do 30 lipca.

 

Jej efektem jest opracowanie ZMP "na temat zagrożonych inwestycji w miastach" pt. „Czego miasta nie wybudują". Wymienione tam inwestycje to np.: budowa nowego przedszkola w Miastku, budowa hali widowiskowo-sportowej na ponad 500 miejsc siedzących w Międzyrzecu Podlaskim czy budowa ścieżki rowerowej nad j. Starogrodzkie w Chełmnie. Pełną listę "zagrożonych" według ZMP inwestycji znaleźć można na stronie internetowej Związku.

 

js/

 

Źródło: kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Ferment dla zdrowia
Kilkaset neandertalskich narzędzi odkryto w jaskini na zamku w Olsztynie
6 mln zł z budżetu województwa na mazowieckie zabytki
Spotkania z Historią