Gmina Stoczek

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

Stoczek

 

Stoczek to gmina położona w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego w powiecie węgrowskim. Jak większość gmin na tym terenie ma charakter rolniczy, który powoli ustępuje innym aktywnościom. Historia Stoczka sięga piętnastego wieku, a jego pierwszymi właścicielami był ród Wąsowskich herbu „Lada”. Piękne położenie gminy, której czterdzieści procent stanowią obszary leśne, stwarza warunki do rozwoju turystyki. Tym bardziej, że lasy, głównie iglaste, dzięki swoim eterycznym olejkom mają właściwości prozdrowotne. „Jak mi się podoba i ta wieś! Te sadyby, niektóre na pół dworkowe! Ta wiejska droga ,to bydło, te owce wracające zewsząd z pastwiska. (…) Lipki są cudne” – pisała w swoich Dziennikach Maria Dąbrowska, która spędzała wakacje, w położonych nieopodal Stoczka, Starych Lipkach. Dzisiaj, wśród codziennego zabiegania, tym bardziej warto docenić czyste powietrze, piękno natury i bogactwo mazowieckiej przyrody na tych terenach. Można tu spędzić aktywnie czas, wybrać się na grzyby, czy zwyczajnie poleniuchować. Na pewno odnajdą się tutaj miłośnicy koni i konnych przejażdżek. Coraz częściej osiedlają się tu ludzie, którzy pragną właśnie ciszy i spokoju, szczególnie na emeryturze.

 

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

 

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?” obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.