Gmina Orońsko

 

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

Orońsko

 

W południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie szydłowieckim położona jest licząca sześć tysięcy mieszkańców gmina Orońsko. Miejscowość znana jest przede wszystkim z istniejącego tutaj od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku Centrum Rzeźby Polskiej. Oroński dwór i park już w dziewiętnastym wieku były przyjazne dla artystów, przede wszystkim za sprawą Józefa Brandta. Ten ceniony do dzisiaj malarz przyjaźnił się z dziedzicem tutejszego majątku - Aleksandrem Pruszakiem. Brandt spędzał w Orońsku całe tygodnie, przyczyniając się do powstania tutaj prawdziwie artystycznej atmosfery. Po śmieci Aleksandra Pruszaka Józef Brandt poślubił wdowę po przyjacielu. Zamieszkali w Monachium, gdzie malarz prowadził szkołę malarską. Letnie miesiące spędzali w Orońsku, dokąd zapraszali przyjaciół i uczniów, wśród nich m.in. Wojciecha Kossaka, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Tadeusza Ajdukiewicza. Obecnie w Centrum Rzeźby Polskiej mieści się nie tylko Muzeum, ale także dziewiętnastowieczna kuźnia i przepiękny park. Odbywają się tutaj warsztaty i plenery. W pracowniach mogą spędzać czas twórcy, a Centrum prowadzi też działalność edukacyjną i organizuje wystawy. To obowiązkowe miejsce na mapie podróży każdego miłośnika sztuki.

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

 

To FAKT! Trudno gojące się rany, takie jak np. odleżyny czy stopa cukrzycowa, mogą wymagać specyficznej zmiany diety, m.in. po to, by organizm produkował więcej kolagenu. O jakie zmiany chodzi? Podpowiadamy - co jeść, a czego unikać.

 

Niższy PIT dla 25 milionów Polaków

Niższy PIT dla 25 milionów Polaków
  • Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – takie zmiany przewiduje projekt ustawy [1], który rząd przyjął 16 lipca 2019 r.

Nowy most dla regionu na Narwi

Nowy most dla regionu na Narwi

 

Budowa przepraw mostowych jest bardzo kosztowna i często pozostaje poza możliwościami finansowymi samorządów. Aby mosty mogły powstawać nie tylko przy głównych szlakach komunikacyjnych, lecz także w mniejszych miejscowościach, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju stworzyło program Mosty dla Regionów, który zapewnia samorządom terytorialnym wsparcie w realizacji tych inwestycji.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.