Gmina Ożarów Mazowiecki

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

Gmina Ożarów Mazowiecki położona jest w samym centrum województwa mazowieckiego w powiecie warszawskim zachodnim. Pierwsze wzmianki o Ożarowie pojawiły się w średniowieczu, kiedy Ożarów był wsią królewską należącą do starostwa warszawskiego. Z tych czasów wywodzi się zapewne obecna nazwa miasta, wówczas nazywanego: Folwarkiem Pożarowym lub wsią Pożarowy. Z początkiem XX wieku w gminie pojawiły się pierwsze większe zakłady przemysłowe: Wytwórnia Spirytusu i Drożdżownia w Józefowie, Huta Szkła i Fabryka Kabli w Ożarowie. Ważnym wydarzeniem historycznym było podpisanie w XIX-wiecznym dworku przy ul. Poniatowskiego w październiku 1944 roku układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, po 63 dniach Powstania Warszawskiego.

 

Sprawdź co leży u podstaw lęku

Lęk jest produktem naszej świadomości

Zdolność ludzkiego mózgu do wyobrażania sobie przyszłości jest unikatowa.

9 polskich uczelni na tysiąc na świecie

Lista szanghajska: 9 polskich uczelni na tysiąc

 

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Tym razem najlepszą polską uczelnią jest Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w czwartej setce. UW znalazło się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU).

 

Co dalej z unijną polityką bezpieczeństwa i obrony?

Co dalej z unijną polityką bezpieczeństwa i obrony?

 

Polityka bezpieczeństwa i obrony w Unii Europejskiej w przeważającej mierze leży w gestii państw członkowskich. Jednocześnie wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony, która mogłaby stopniowo doprowadzić do powstania Europejskiej Unii Obrony, zapisano w Traktacie z Lizbony. 

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.