Gmina Mrozy

 

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 
MROZY
 
Położona we wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie mińskim, gmina Mrozy zachwyca swoją przyrodą i bogatą historią. Miłośnicy przyrody mogą podziwiać tutaj piękno fauny i flory w aż sześciu rezerwatach, bo prawie pięćdziesiąt procent obszaru gminy znajduje się w strefie chronionego krajobrazu Natura 2000. Gmina może też poszczycić się licznymi zabytkami, z których najciekawsze znajdują się w miejscowości Kuflew, gdzie mieścił się majątek ziemski Władysława Dąbrowskiego, brata znanego nam z hymnu narodowego - Henryka. Na początku dwudziestego wieku Mrozy były znane jako uzdrowisko i letnisko. Nieopodal w miejscowości Rudka znajduje się jedno z pierwszych sanatoriów leczenia gruźlicy w Europie.

 

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Zbliża się jesień! Bociany sejmikują przed odlotem do Afryki

Zbliża się jesień! Bociany sejmikują przed  odlotem do Afryki

 

Gniazdujące bociany, przed odlotem do Afryki, od kilku dni zbierają się na sejmikach. Polskę opuszczą około 25-26 sierpnia - powiedział w piątek PAP ornitolog dr Marian Stój.

 

Stadler prezentuje pierwszy nowy elektryczny zespół trakcyjny typu FLIRT dla Kolei Mazowieckich

Stadler prezentuje pierwszy nowy elektryczny zespół trakcyjny typu FLIRT dla Kolei Mazowieckich

 

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku spółka Stadler Polska zaprezentowała oficjalnie pierwszy elektryczny zespół trakcyjny typu FLIRT wyprodukowany dla Kolei Mazowieckich.