Gmina Brochów

 

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

Brochów

 

 W powiecie sochaczewskim, 54 kilometry od Warszawy położona jest gmina Brochów. Od strony północnej jej granicę stanowi rzeka Wisła, od zachodniej rzeka Bzura. Gmina położona jest w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego znaczną część jej terenu stanowią lasy. Piękno przyrody łączy się tutaj z bogactwem historii. Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na tym terenie pochodzą już z VII – II wieku przed naszą erą, a najstarsze miejscowości pochodzą z jedenastego wieku. Podobno tędy przeprawiał się przez Bzurę i Wisłę sam Jagiełło w drodze na Grunwald. W lasach, od połowy XVIII wieku, nasiliło się osadnictwo budnicze. Budnicy byli rzemieślnikami zajmującymi się wypalaniem węgla. Do dziś pozostałością są po nich wsie, które w swoim pierwszym członie mają nazwę Budy. Brochów był też świadkiem dwóch krwawych konfliktów zbrojnych – pierwszej i drugiej wojny światowej, przede wszystkim słynnej Bitwy nad Bzurą. Miłośnicy architektury i historii powinni koniecznie zajrzeć do Bazyliki świętego Jana Chrzciciela i świętego Rocha wybudowanej w 1551 roku przez tego samego projektanta, który tworzył warszawski Barbakan. Ta piękna świątynia była świadkiem wydarzeń historycznych. Jest też ważna dla melomanów. To tutaj w 1810 roku został ochrzczony związany z tą ziemią kompozytor Fryderyk Chopin.

Sprawdź co leży u podstaw lęku

Lęk jest produktem naszej świadomości

Zdolność ludzkiego mózgu do wyobrażania sobie przyszłości jest unikatowa.

Co się stanie, jeśli w Ziemię uderzy asteroida

Co się stanie, jeśli w Ziemię uderzy asteroida

Pod koniec lipca w pobliżu Ziemi przemknęła asteroida 2019 OK. Gdyby miała uderzyć w Warszawę, zagrożona byłaby cała centralna Polska. Po uderzeniu asteroidy powstałby krater o średnicy kilku km i do 400 m głębokości - mówi badaczka kraterów dr Anna Łosiak.

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy

Bezrobotni w dzielnicach Warszawy

Na koniec IV kwartału 2017 r. Statystyczny bezrobotny pochodzi z dzielnicy Praga-Południe, ma 35-44 lata, posiada wykształcenie wyższe. Z ponad dwuletnim brakiem zatrudnienia zmagało się aż ponad 29% bezrobotnych z Żoliborza.