Gmina Bieżuń

 

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

 

Bieżuń.

 

W malowniczej dolinie rzeki Wkry, na północnym Mazowszu, położona jest gmina Bieżuń. Samo miasteczko liczy około pięciu tysięcy mieszkańców i ma bardzo bogatą historię. Już w 1406 roku uzyskało prawa miejskie, które utraciło po powstaniu styczniowym. Dopiero rok 1994 przyniósł ich ponowne odzyskanie. Podobno przez tereny gminy Bieżuń przebiegał szlak przemarszu wojsk Jagiełły pod Grunwald oraz gościły tu wojska Napoleona w wyprawie na Rosję. Z regionem związany był Andrzej Hieronim Zamoyski właściciel Bieżunia w osiemnastym wieku. To tutaj napisał słynny zbiór praw sądowych, które stały się między innymi przyczynkiem do powstania konstytucji trzeciego maja. Po rodzie Zamoyskich pozostał w Bieżuniu urbanistyczny układ rynku oraz kościół. Ten ostatni zbudowany w typowo barokowym stylu jest prawdziwą perłą architektury. Ważnym człowiekiem dla rozwoju tego terenu był Stefan Gołębiowski, poeta i tłumacz wszystkich dzieł Horacego, działacz społeczny i założyciel pierwszego liceum w powiecie żuromińskim. Okolice Bieżunia to piękne, zielone tereny. Znajduje się tutaj duży park krajobrazowy Kępa Gołuska. Podobno właśnie ona została opisana w Krzyżakach jako miejsce, w którym znajdował się gród Juranda. Bardzo możliwe, gdyż Sienkiewicz często bywał w tych stronach, odwiedzając przyjaciół w Gołuszynie.

 

 

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

za kilkadziesiąt lat z polskich lasów może zniknąć 75 proc. drzew

 

Współcześni 30-40-latkowie mogą dożyć czasów, gdy z polskich lasów zniknie 75 proc. drzew, a wraz z nimi setki gatunków innych roślin, a także grzybów i zwierząt - prognozują naukowcy z PAN, w udostępnionym PAP opracowaniu.

 

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

 

"Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów" – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.