Gmina Żelechów

 

 

 

 


Źródło: Materiał udostępniony przez serwis mazowszanie.eu / kanał youtube /

 

Gmina Żelechów

 

Położona w powiecie garwolińskim, na wschodnich obrzeżach województwa mazowieckiego, gmina Żelechów zachwyca swoją przyrodą, bogatą historią, zabytkami i przyjaznymi mieszkańcami. Żelechów jest jednym z najstarszych ośrodków osadniczych we wschodniej Polsce. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą już z 1264 roku, a w piętnastym wieku miasto uzyskało przywilej handlowy. Podczas swojej ponad siedemset pięćdziesięcioletniej historii, z Żelechowem związanych było wiele wybitnych postaci. Posłem na sejm z powiatu żelechowskiego był słynny historyk Joachim Lelewel, a Romuald Traugutt – ostatni przywódca powstania styczniowego spędził tutaj aż dziewięć lat swojego życia służąc w trzecim batalionie saperów. Odwiedzających Żelechów na pewno zachwyci jeden z większych w Europie, brukowany rynek, na którego środku znajduje się odrestaurowany niedawno ratusz pochodzący z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Otoczenie ratusza zostało zrewitalizowane i stanowi przepiękną wizytówkę miasta. Miłośnicy zabytków powinni koniecznie zwiedzić, położony na wzniesieniu, kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi już z czternastego wieku, a sam kościół jest obecnie miejscem, w którym mocno czuć ducha żelechowskiej historii. Oprócz pięknej architektury wnętrza, można tutaj znaleźć mnóstwo pamiątkowych tablic poświęconych ludziom związanym z tym regionem.

Sprawdź co leży u podstaw lęku

Lęk jest produktem naszej świadomości

Zdolność ludzkiego mózgu do wyobrażania sobie przyszłości jest unikatowa.

105 lat temu wybuchła I wojna światowa

wybuchła I wojna światowa

28 lipca 1914 r., wybuchła I wojna światowa. Przez wówczas żyjących była nazywana Wielką Wojną, przy czym określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Rzadko się pamięta, że obok Francji głównym teatrem działań były ziemie polskie.

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

 

"Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów" – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.