Duże bezrobocie w 99 powiatach

Stopa bezrobocia rekordowa niska, jednak w 99 powiatach nadal dwucyfrowa

foto: pixabay.com

 

Stopa bezrobocia rekordowa niska, jednak w 99 powiatach nadal dwucyfrowa

 

 

Najniższą w kraju stopę bezrobocia ma Poznań, najwyższą - powiat szydłowiecki. Choć w skali kraju wskaźnik ten jest na najniższym poziomie od 1990 r., nadal w 99 powiatach notuje się wynik dwucyfrowy.

 

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec czerwca br., najniższą w kraju stopę bezrobocia - wynoszącą 1,3 proc. - ma Poznań. Te same dane pokazują, że wskaźnik bezrobocia w Polsce spadł do poziomu 5,9 proc., podczas gdy w zeszłym roku było to 7 proc., dwa lata temu – 8,5 proc., a w 2015 r. – 10 proc.

 

W powiecie poznańskim, obejmującym 17 ościennych gmin otaczających Poznań, odsetek osób bez pracy wynosi 1,5 proc. i również jest jednym z najniższych wyników w Polsce (zaraz po powiecie wolsztyńskim w woj. wielkopolskim, gdzie wynosi 1,4 proc.).

 

Na równie niskim poziomie wskaźnik bezrobocia jest w Warszawie, Katowicach i powiecie kępińskim (Wielkopolska), gdzie - według danych na koniec czerwca - wynosi 1,8 proc. Podobnie jest w Sopocie (1,9 proc.), powiecie wrocławskim i Wrocławiu, powiecie warszawskim zachodnim, oraz dwóch wielkopolskich powiatach: nowotomyskim i śremskim (po 2 proc.).

 

W ujęciu wojewódzkim liderem jest właśnie Wielkopolska, z najniższą stopą bezrobocia w kraju - na poziomie 3,3 proc. Kolejne jest woj. śląskie (4,5 proc.) przed Małopolską (4,8 proc.) i woj. pomorskim (4,9 proc.).

 

W 99 powiatach (na 380) wciąż utrzymuje się wynik dwucyfrowy. Jak wynika z danych GUS, najgorzej jest w powiecie szydłowieckim na Mazowszu (23,4 proc.). Co piąta osoba pozostaje bez pracy w powiecie łobeskim w woj. zachodniopomorskim i braniewskim w woj. warmińsko-mazurskim (po 19,9 proc.). Zaraz za nimi uplasowały się powiaty: przysuski na Mazowszu (18,6 proc.) i bartoszycki w woj. warmińsko-mazurskim (18,2 proc.).

 

Województwo warmińsko-mazurskie jest regionem z najwyższym wskaźnikiem stopy bezrobocia w kraju, która wynosi tam 10 proc.

Pełne zestawienie: stopa bezrobocia w 380 powiatach w Polsce

kic/ 

Źrródło: www.kurier.pap.pl

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Paliwo wodorowe to czystsza atmosfera

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera - pracują nad tym naukowcy z Łodzi

Warszawa Powązki szybko rośnie nowy przystanek

Warszawa Powązki szybko rośnie nowy przystanek

 

Przy ulicy Powązkowskiej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A budują nowy przystanek. Zapewnione będzie dogodne dojście m.in. kładką. Warszawa Powązkowska to dla mieszkańców kolejny komfortowy dostęp do kolei na linii obwodowej w Warszawie. Pasażerowie maja już do dyspozycji nowe przystanki Warszawa Wola, Młynów i Koło.