Święto Niepodległości w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Święto Niepodległości w Muzeum Mazowieckim w Płocku

Święto Niepodległości w Muzeum Mazowieckim

 

 

Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i krwią pokoleń naszych rodaków kraj odzyskał niepodległość. Tegoroczne obchody będą szczególne -  jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tego też powodu Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało dla mieszkańców miasta oraz turystów i odwiedzających szereg wydarzeń mających na celu uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj ze zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego oraz modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

 

 

8 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 odbędzie się Wieczór poezji i pieśni patriotycznych "Posłuchaj wnuczku". W historyczny klimat wieczoru uczestników spotkania wprowadzi barwny i emocjonalny opis wydarzeń pamiętnych dni listopadowych 1918 roku w Płocku zawarty we wspomnieniach Marii Macieszyny. Następnie w programach  słowno-muzycznych wystąpią:   chór Vox Maiorum  Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz zespół Santiago z parafii św. Jakuba w Imielnicy. Najważniejszym jednak punktem wieczoru będzie  wspólne śpiewanie pieśni i piosenek niepodległościowych. Atrakcją towarzyszącą patriotycznym muzycznym chwilom będzie  słodki poczęstunek.

 

Serdecznie zapraszamy nie tyko dziadków, ale także wnuki i prawnuki! Wstęp wolny.

 

 

Serdecznie zapraszamy także na wernisaż wystawy „Kiedy stała się wolność... Polska – Mazowsze – Płock w latach 1918-1921", który odbędzie się w dniu 9 listopada 2018 roku o godzinie 13:00 w siedzibie muzeum przy ulicy Tumskiej 8 . Przygotowana we współpracy z Towarzystwem Naukowym Płockim wystawa przywołuje pierwsze lata niepodległości w Płocku poprzez pryzmat dokumentów, fotografii, plakatów. Pokazuje zarówno przemiany polityczne (wybory do Sejmu Ustawodawczego, wybory do Rady Miejskiej miasta Płocka), jak i gospodarcze czy kulturalne w kontekście wydarzeń lokalnych i ogólnopolskich. Głównymi bohaterami wystawy będą oczywiście sami płocczanie, angażujący się w budowę odrodzonej Rzeczypospolitej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć obiekty ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego, a także plakaty autorstwa Tadeusza Gronowskiego czy Władysława Skoczylasa ze zbiorów muzeów i bibliotek warszawskich.

Wystawę oglądać można od 9 listopada 2018 roku do 28 lutego 2019 roku w siedzibie Muzeum Mazowieckiego w Płocku (ul.Tumska 8). Wstęp wolny.

 
 
Źródło: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Suszony miód z SGGW
Gdzie kupisz lek? Zadzwoń 800 190 590
Siedleckie Centrum Onkologii już działa
Letnie Koncerty na Grochowskiej