Warszawa

Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności (1 753 977 mieszkańców, stan na 1 stycznia 2017 ) i powierzchni (517 km²) 

 

Pierwszymi osadami powstałymi na terenie dzisiejszej stolicy były Bródno (IX/X wiek) Kamion (ok. 1065), Solec i Jazdów (XII/XIII wiek).  W 1526 Mazowsze wraz z Warszawą wcielono do Korony Królestwa Polskiego 

 

Proces "ustołeczniania" Warszawy zaczął się już w połowie XVI w., kiedy miasto stało się rezydencją królewską. Jednak ostatecznie jako centrum władzy i główna siedziba monarchy i parlamentu Warszawa wyłoniła się za panowania Zygmunta III Wazy. Było to już wówczas miasto o wysokiej randze, zwłaszcza z powodu odbywania się tu sejmów walnych koronnych i elekcji królewskich. Po przystosowaniu zamku warszawskiego do nowych funkcji, król zamieszkał w nim na stałe dopiero w 1611 r., po powrocie z wyprawy moskiewskiej. (1)

 

 

 

Co warto zobaczyć w Warszawie:

 

 

1) Zamek Królewski i Stare Miasto 

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża Wielka (na mapce Zamku – dzisiejsza Wieża Grodzka). Był rezydencją książąt mazowieckich. Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju.

 

 

Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie > 

 

 

 

Zamek Królewski okiem drona

 

 

Kolumna króla Zygmunta III Wazy

Najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 m wysokości, a postać króla mierzy 275 cm. 

 

 

 

Stare Miasto 

W 1944 podczas powstania warszawskiego zabudowania Starego Miasta zostały zniszczone w ok. 90%. Przetrwało sześć domów z ponad 260. Po odbudowie Stare Miasto wróciło do dawnej świetności. Nastrojowe zaułki, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trakt Królewski

Trakt Królewski historyczny trakt wiodący dawniej ze Starego Miasta w kierunku południowym, do Łazienek Królewskich, Wilanowa i dalej do Czerska oraz Krakowa. Jego początki sięgają końca XV wieku. Dziś w jego skład wchodzą ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego.

 

Trakt Królewski

 

Grób Nieznanego Żołnierza – grób-pomnik położony na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest oddanie hołdu wszystkim, którzy poświęcili życie za ojczyznę. (znajduje się blisko Traktu Królewskiego)

 

 

2) Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie znajdziesz na Trakcie Królewskim, ok. 3,5 km od Zamku Królewskiego. Bramy zachodnie od Al. Ujazdowskich znajdują się przy Belwederze, Pomniku Chopina oraz Herbaciarni, brama północna od ul.Myśliwieckiej, brama południowa od ul. Gagarina.

 

Zespół Pałacowo-Ogrodowy w Łazienkach założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego jest jednym z najpiękniejszych w Europie obejmuje park (76 ha przyrody w centrum miasta) oraz liczne obiekty zabytkowe. 

 

Ciekawostki: 

 

 

 

 

 

 

Latem w Łazienkach Królewskich odbywają się Koncerty Chopinowskie. Recitale pod Pomnikiem Chopina odbywają się w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00. 

 

 

3) Wilanów

Król Jan III nabył posiadłość Milanów w 1677 roku. Z jego inspiracji i pod jego czujnym okiem w kolejnych latach powstał tu barokowy pałac, zaprojektowany przez Augustyna Locciego Młodszego. Wokół pałacu założono wspaniałe ogrody, folwark z budynkami gospodarczymi oraz zwierzyniec. Wilanowska rezydencja, położona w pobliżu Warszawy, zapewniała Janowi III i jego rodzinie wytchnienie, równocześnie była blisko Zamku Królewskiego.

 

Ciekawostki:

 

 

 

 

Jesienią i zimą Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na Królewski Ogród Światła (od listopada do lutego)
(oprócz 1 listopada, 24 i 31 grudnia 2017 r.).

 

 

4) Multimedialny Park Fontann w Warszawie

Znajduje się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na warszawskim Nowym Mieście.

 

 

 

 

 

Warszawa z lotu ptaka

 

 

 

Ponadto koniecznie trzeba odwiedzić:

 

1) Muzeum Powstania Warszawskiego >>

 

2) Centrum Nauki Kopernik >>

 

Warto też zobaczyć:

 

1) Stadion Narodowy

 

 

 

Warszawa z lotu ptaka

 
 
 
 

 

 

Zabytkowa Warszawa (Wideo + lektor)

 

 

 

Więcej ciekawych miejsc >>

 

 

Ciekawostki

 

 

Najmniejszy dom w Warszawie film Beaty Waszczuk dla Warszawskiej Telewizji Społecznosciowej warszawskatv.pl
Fundacja Warszawskatv

 

 

Kamienne schodkihistoria jednej z uliczek na warszawskiej starówce
Fundacja Warszawskatv


Zdjęcia wykorzystane w artykule: Michał Z i pixabay.com
1) Fragment tekstu zaczerpnięty z obszernego artykułu opublikowanego na stronach Muzeum Historii Polski