Calico Joe

Calico Joe

 

Grisham jak nie Grisham.

No właśnie - John Grisham uchodzi za mistrza thrillerów prawniczych. Nie bez powodu – Firma, Raport Pelikana, Klient czy Apelacja to wciągające powieści pełne ciekawych postaci, zaskakujących zwrotów akcji i prawniczych kruczków. Trzy pierwsze z nich świetnie sprawdziły się na wielkim ekranie, jednak od kilkunastu lat Grisham nie stanowi atrakcji dla Hollywood. Szkoda, bo współczesnemu amerykańskiemu kinu brakuje dobrze napisanych historii.

 

Calico Joe mnie jednak zaskoczyło. Przede wszystkim kilkudziesięciostronicowym wstępem, w trakcie którego autor – nie narrator, nie bohater, a autor właśnie – tłumaczy takim abnegatom jak ja zawiłości gry w baseball. Przyznaję, to ciekawa lektura. Pozwala dokładnie zrozumieć, na czym polega ten dziwny sport, jakimi zasadami kierują się zawodnicy, co jest dopuszczalne, a co nie. Nie spodziewałem się jednak takiego wstępu w stosunkowo krótkiej powieści.

 

Sama historia nie ma wiele wspólnego z prawem, nie jest też thrillerem. To dramat obyczajowy osadzony w dwóch przestrzeniach czasowych. W pierwszej z nich bohater – kilkunastoletni Paul Tracy wychowywany przez kończącego karierę baseballistę Warrena – opisuje swoje życie. Jego papa jest domowym tyranem, bezwzględnym facetem myślącym tylko o sobie. Życie z nim pod jednym dachem to pasmo nieszczęść. Pewnego dnia jednak podczas zawodów sportowych mężczyzna rzuca piłkę prosto w głowę wschodzącej gwiazdy sportu, Joe’go Castle. Zamienia go w kalekę. Kilkadziesiąt lat później Warren powoli umiera. Paul – starający się dotąd go unikać – wpada na pomysł, by doprowadzić do spotkania z Castle’em. Chce, by panowie się pogodzili…

 

Nie porywa ta historia. Ani jako opowieść o sporcie (co najmniej połowę powieści stanowią relacje z meczów), ani też jako historia wybaczenia (mocno naciąganego). Bohaterowie nie przekonują, ich działania nie zawsze są zrozumiałe. Dlaczego Paulowi tak bardzo zależy, by jego ojciec porozmawiał z Castle’em? Dlaczego ten nieoczekiwanie się na to godzi? I dlaczego spotkanie okazuje się takie proste, wręcz banalne? Calico Joe nie przynosi wiarygodnej odpowiedzi na te pytania. I tak oto Grisham po raz pierwszy mnie zawiódł…

 

Joel

 

Calico Joe, John Grisham, Tłumaczenie: Jacek Manicki, Wydawnictwo: Albatros

Calico Joe

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Pszczoły w centrum Katowic wytworzyły więcej miodu niż na wsi

Pszczoły w centrum Katowic wytworzyły więcej miodu niż na wsi

Pszczoły żyjące w ścisłym centrum Katowic – na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego – wytworzyły więcej miodu niż ich siostry w tradycyjnej pasiece na wsi.