Zamek w Szydłowcu

Zamek w Szydłowcu

 

Zamek w Szydłowcu
(Ok 147 km od Warszawy)

 

W miejscu dzisiejszego zamku istniał już w XIII wieku rycerski gród obronny, broniący przeprawy przez rozlewiska rzeki Korzeniówki na szlaku Końskie – Wierzbica – Iłża. Zbudowano go na sztucznej wyspie, umocnionej drewniano-ziemnymi konstrukcjami. Drewniane ściany grodu zastąpiono prawdopodobnie jeszcze w XIII lub XIV w. murami z kamienia ułożonymi na pionowo wbitych palach, których resztki znaleziono pod dziedzińcem. Fundatorem zbudowania niewielkiego murowanego dworu był najprawdopodobniej Jakub Szydłowiecki.

 

W latach 1470 – 1480 Stanisław Szydłowiecki, kasztelan radomski i żarnowski, wybudował murowany zamek złożony z dworu mieszkalnego, wieży bramnej i muru obronnego. Dojazd do zamku zapewniał mist zwodzony. Czterokondygnacyjną część mieszkalną zbudowano z kamienia, na piętra i do wieży wiodły z dziedzińca zewnętrzne drewniane schody. Budynek został otynkowany, a naroża ozdobiono szaroniebieskimi boniami.

Po śmierci Stanisława Szydłowieckiego, w latach 1514 – 1517 dalszą rozbudowę zamku podjął jeden z jego synów, Mikołaj. Wybudował dwupiętrowe skrzydło wschodnie i dostosował do niego istniejący już budynek starego dworu.

Dzisiejsza postać zamku zawdzięczamy Radziwiłłom, którzy zostali właścicielami Szydłowca w roku 1548. Radziwiłłowie bardzo dbali o swoje szydłowieckie dobra. Były one oczkiem w głowie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki“. Zamek upiekszali tekże następni właściciele.

Od roku 1965 mieściła się w w zamku Międzywojewódzka Pracownia Konserwacji Zabytków, a w 1975 otwarto unikalne w skali europejskiej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
SZYDŁOWIECKIE CENTRUM KULTURY- ZAMEK
jest samorządową instytucją kultury Gminy Szydłowiec. 
Siedzibą główną Centrum jest XVI-wieczny Zamek w Szydłowcu.
 
 
 
Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek  jest kontynuatorem działań Szydłowieckiego Ośrodka Kultury - instytucji utworzonej w 1990 roku z połączenia: Domu Kultury działającego od 1968 roku ,  Biblioteki Publicznej założonej w  roku 1930, Kina  oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W 2005 roku instytucja zmieniła nazwę na Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek, w 2011 roku przekształcona została w Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.
W roku 2013, w strukturze SCK – Zamek, rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne. 
W2015 roku wyłączone zostały z działań instytucji zadania z zakresu sportu i zmieniona nazwa na Szydłowieckie Centrum Kultury- Zamek.

 

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek  prowadzi różnorodną działalność usługową: wynajem sal zamkowych, organizacja  seminariów, konferencji, imprez okolicznościowych, uroczystości w Zamku lub we wskazanym miejscu, usługi artystyczne: organizacja koncertów, spektakli, widowisk, festynów, oprawa artystyczna uroczystości, konferencji, bankietów itp., usługi nagłośnieniowe, oświetleniowe, kawiarnia  “Zamek”, wynajem kortów tenisowych, usługi reklamowe - plakatowanie na słupach ogłoszeniowych w Szydłowcu.

 

Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek  
ul. Sowińskiego 2
26-500 Szydłowiec
tel/fax nr (048)6171029 ; 6170296

 

 


Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Wydziału Informacji i Promocji UM w Szydłowcu - Żródło: www.szydlowiec.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Co zabrać na narty? Bez tych rzeczy się nie wybieraj

Co zabrać na narty? Bez tych rzeczy się nie wybieraj

 

Nie ma lepszego sposobu na urlop zimą niż wyjazd na narty! Oczywiście pod warunkiem, że nie zapomnisz zabrać ze sobą paru absolutnie niezbędnych elementów.