Zamek w Szydłowcu

Zamek w Szydłowcu

 

Zamek w Szydłowcu
(Ok 147 km od Warszawy)

 

W miejscu dzisiejszego zamku istniał już w XIII wieku rycerski gród obronny, broniący przeprawy przez rozlewiska rzeki Korzeniówki na szlaku Końskie – Wierzbica – Iłża. Zbudowano go na sztucznej wyspie, umocnionej drewniano-ziemnymi konstrukcjami. Drewniane ściany grodu zastąpiono prawdopodobnie jeszcze w XIII lub XIV w. murami z kamienia ułożonymi na pionowo wbitych palach, których resztki znaleziono pod dziedzińcem. Fundatorem zbudowania niewielkiego murowanego dworu był najprawdopodobniej Jakub Szydłowiecki.

 

W latach 1470 – 1480 Stanisław Szydłowiecki, kasztelan radomski i żarnowski, wybudował murowany zamek złożony z dworu mieszkalnego, wieży bramnej i muru obronnego. Dojazd do zamku zapewniał mist zwodzony. Czterokondygnacyjną część mieszkalną zbudowano z kamienia, na piętra i do wieży wiodły z dziedzińca zewnętrzne drewniane schody. Budynek został otynkowany, a naroża ozdobiono szaroniebieskimi boniami.

Po śmierci Stanisława Szydłowieckiego, w latach 1514 – 1517 dalszą rozbudowę zamku podjął jeden z jego synów, Mikołaj. Wybudował dwupiętrowe skrzydło wschodnie i dostosował do niego istniejący już budynek starego dworu.

Dzisiejsza postać zamku zawdzięczamy Radziwiłłom, którzy zostali właścicielami Szydłowca w roku 1548. Radziwiłłowie bardzo dbali o swoje szydłowieckie dobra. Były one oczkiem w głowie Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki“. Zamek upiekszali tekże następni właściciele.

Od roku 1965 mieściła się w w zamku Międzywojewódzka Pracownia Konserwacji Zabytków, a w 1975 otwarto unikalne w skali europejskiej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
SZYDŁOWIECKIE CENTRUM KULTURY- ZAMEK
jest samorządową instytucją kultury Gminy Szydłowiec. 
Siedzibą główną Centrum jest XVI-wieczny Zamek w Szydłowcu.
 
 
 
Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek  jest kontynuatorem działań Szydłowieckiego Ośrodka Kultury - instytucji utworzonej w 1990 roku z połączenia: Domu Kultury działającego od 1968 roku ,  Biblioteki Publicznej założonej w  roku 1930, Kina  oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W 2005 roku instytucja zmieniła nazwę na Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek, w 2011 roku przekształcona została w Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek.
W roku 2013, w strukturze SCK – Zamek, rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Biblioteczno-Multimedialne. 
W2015 roku wyłączone zostały z działań instytucji zadania z zakresu sportu i zmieniona nazwa na Szydłowieckie Centrum Kultury- Zamek.

 

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek  prowadzi różnorodną działalność usługową: wynajem sal zamkowych, organizacja  seminariów, konferencji, imprez okolicznościowych, uroczystości w Zamku lub we wskazanym miejscu, usługi artystyczne: organizacja koncertów, spektakli, widowisk, festynów, oprawa artystyczna uroczystości, konferencji, bankietów itp., usługi nagłośnieniowe, oświetleniowe, kawiarnia  “Zamek”, wynajem kortów tenisowych, usługi reklamowe - plakatowanie na słupach ogłoszeniowych w Szydłowcu.

 

Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek  
ul. Sowińskiego 2
26-500 Szydłowiec
tel/fax nr (048)6171029 ; 6170296

 

 


Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Wydziału Informacji i Promocji UM w Szydłowcu - Żródło: www.szydlowiec.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

Słoń Ninio z poznańskiego zoo idzie do dentysty

 

Lekarze z Republiki Południowej Afryki muszą sprawdzić, w jakim stanie jest cios słonia Ninio z poznańskiego ogrodu zoologicznego. W poniedziałek Ninio ma przewidziany cały dzień u dentysty. Znaczną część operacji ma zająć usypianie zwierzęcia.

 

Ruszyło Wojskowe Wyzwanie!

Ruszyło Wojskowe Wyzwanie!

 

W pięciu jednostkach w kraju – w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu oraz w 9. Pułku Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim ruszyła kolejna edycja kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" – „Wojskowe wyzwanie”.