Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

 

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

(ok. 40 km od Warszawy)

 

 


Zamek w Czersku z lotu ptaka

Film udostępniony przez polskazdrona.pl


 

Dzięki badaniom archeologicznym dało się ustalić, że najstarsze ślady człowieka na terenie Czerska pochodzą sprzed 2 tys. Lat. W tamtym czasie znajdował się na tych terenach cmentarz popielicowy. Najstarsza, choć krótkotrwała osada istniała między VI a VIII w. Ślady następnej osady pochodzą z IX- X w. budowano wówczas domy słupowe. Stałe osadnictwo rozpoczęło się w XI w. na całym obszarze zajmowanym obecnie przez zamek zbudowano obronny gród, funkcjonujący przez jedno stulecie. Wał przebiegał mniej więcej w miejscu zamkowych murów.


 


Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1142 r., gdzie Latopis Ipatiewski nazywa go „Czerniczkiem”. Na stałe wzgórze zostało zasiedlone dopiero w XI wieku, zaś powstanie grodu obronnego można wiązać z Bolesławem Śmiałym lub Władysławem Hermanem.

 

 

 


 

 

Więcej wzmianek o Czersku zaczyna się pojawiać w I połowie XIII wieku za czasów Konrada Mazowieckiego. Są informacje, że od 1231 roku była tu siedziba Kasztelana. Po podziale dzielnicy mazowieckiej Konrada I, Czersk przypadł jego synowi Siemowitowi I. W czasie najazdów w latach 1260-1262 gród i podgrodzie zostały spalone przez Litwinów i Rusinów. Podczas tych ataków zginął książę Zimowit, a Konrad II- jego 11-letni następca popadł w niewolę. Po wykupie z niewoli odbudował Zamek oraz gród. Po jego śmierci przez kolejne 19 lat panował nad całym Mazowszem Bolesław II- drugi syn Siemowita I. Kolejnym panem zmniejszonego Mazowsza był Trojden I(syn Bolesława II), następnie wspólnie sprawowali władzę jego synowie Kazimierz I i Siemowit III, który zlikwidował system zarządzania oparty na kasztelaniach, a wprowadził podział na ziemie i powiaty, nad, którymi sprawowali władzę starostowie.
 

 


 

Pod koniec XIII wieku Czersk stał się najważniejszym ośrodkiem politycznym i kościelnym Książąt Mazowieckich. Wzniesiono nowy prawdopodobnie drewniany kościół Św. Piotra. Przed 1252 r. przeniesiono tu siedzibę archidiakonatu, wtedy najwyższa władza kościelna południowego Mazowsza. Kaplica grodowa w Czersku uzyskała prawa kolegiaty a miasto w 1262 roku stało się stolicą dzielnicowego księstwa. Główna siedzibą księcia, a pod jego nieobecność urzędników był dom mieszkalny znajdujący się w grodzie.

 

 


Jeden z wielu pikników historycznych jakie odbywają się na terenie Zamku


 

Legendy

 

 Legenda o perłach Królowej Bony
 

Król Zygmunt Stary podarował królowej Bonie wiele włości, wśród których był także zamek w Czersku. Królowa przybyła do zamku w 1520 roku. Na dziedzińcu wybudowała renesansowy dworek, a w okolicy Czerska założyła uprawę winnej latorośli i włoszczyzny, czyli warzyw przywiezionych z Włoch. Czterdzieści lat później wyjeżdżając pośpiesznie z polskiej ziemi z wszystkich swych posiadłości zbierała skrzętnie kolekcjonowane przez życie kosztowności.
 

Do zamku czerskiego przybyła także, aby i stąd wydostać swoje skarby. Chcąc przyspieszyć pracę sama chwytała mniejsze szkatułki i znosiła do powozu. W czasie znoszenia jednej z nich nie zauważyła, że spod wieka wysunął się długi sznur pereł. Zahaczyła nim o występek w murze i przerwała nie z własnej woli. Perły rozsypały się po posadzce, lecz królowa nie zebrała ich ani nikomu nie rozkazała tego zrobić, tylko poszła dalej. Legenda mówi, że w czasie pełni księżyca na murach zamku pojawia się biała postać zbierająca rozsypane niegdyś perły. Lecz gdy tylko zakończy swą pracę zaczyna ją od nowa, bo perły się rozsypują. I czynność ta nie ma końca.
 
 
 

Legenda o lochach

 

Sześć wieków temu na wzgórzu znajdującym się niedaleko dzisiejszej Góry Kalwarii, oddzielonym fosą od gościńca przebiegającego przez Czersk, szlachetny książę Janusz I Starszy rozkazał wznieść zamek obronny. Tą solidną budowlę stawiało wielu ludzi. Miała ona grube mury, w których w równych odstępach prześwitywały otwory strzelnicze. Z trzech stron, z wież obserwowano wciąż, czy pod zamek nie zbliża się wróg.

Na dziedzińcu wzniesiono kaplicę i budynki mieszkalne. I to jeszcze nie wszystko. Książę polecił swym budowniczym wykopać także długie lochy, które miały kończyć się w którejś z pobliskich wiosek. Mogły one być wykorzystane w razie konieczności ucieczki lub ukrycia skarbów. Legenda mówi o śmiałkach, którzy dla wzbogacenia się lub dla sławy próbowali odnaleźć choć trochę z tych bogactw i o tym, że znikali bez wieści i nigdy już ich nie widziano. Są także i tacy ludzie, którzy twierdzą, że w czasie prowadzonych tu wykopalisk archeologicznych odkryto ponoć pod dawnym mostem zwodzonym okute drzwi prowadzące do lochów. Lecz, czy komukolwiek uda się odnaleźć skarby? Nie wiem.

 


 

 

Zamek otwarty jest codziennie w godzinach:

 

styczeń-luty, wtorek-niedziela godz. 8.00-15.00 (poniedziałki nieczynne)
marzec, godz. 8.00-17.00
kwiecień, godz. 8.00-18.00
maj-sierpień, godz. 8.00-20.00
wrzesień, godz. 8.00-19.00
październik, godz. 8.00-17.00
listopad-grudzień, godz. 8.00-15.00

Zamek nie jest dostępny dla zwiedzających w następujące dni:
1 stycznia, 6 stycznia, Niedziela Wielkanocna, 1 listopada, 24-27 grudnia, 31 grudnia.

 

 

Bilety do nabycia w kasie na miejscu.

OD MAJA:

  • Weekendowe Pikniki Historyczne - pokazy umiejętności rycerskich,  kramy rzemieślników, turnieje łucznicze dla publiczności.
     

CENY BILETÓW:
Normalny - 8 zł
Ulgowy - 5 zł
Mieszkańcy Czerska - 1,5 zł

 

Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom posiadającym ważną legitymację szkolną a także emerytom i rowerzystom (którzy przyjadą na zamek rowerem). W czasie imprez ceny biletów mogą się zmieniać.

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku
plac Tysiąclecia 1
05-530 Czersk
 
ZARZĄD ZAMKU
OŚRODEK KULTURY W GÓRZE KALWARII
ul. Por. Jana Białka 9
05-530 Góra Kalwaria
tel.: 503 928 337

KASA BILETOWA
tel. 22 727 35 22

 

 

Pozostałe zabytki:

Kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w latach 1805-1806

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku, ul. Warszawska 17, 05-530 Czersk, tel. (0 22) 727 34 38


zdjęcia m.in.: Katarzyna W, Źródło: Część informacji i tekstów: www.czersk.org oraz www.zamekczersk.pl i www.gorakalwaria.pl

Komentarze

Fajne miejsce ale kompletnie nie wykorzystane pod względem turystycznym.
Gdzie zjeść, gdzie zatrzymać się żeby odpocząć?

Bo to niestety miejsce tylko na krótki wypad z Warszawy.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Kosze podarunkowe – pomysł na udane upominki firmowe

Kosze podarunkowe – pomysł na udane upominki firmowe

Podarunek od firmy nie musi być kolejnym gadżetem. Doskonałym wyborem mogą być kosze okolicznościowe – doskonałe na każdą okazję!

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie przy szpitalu bródnowskim

 

Klinika „Budzik” dla dorosłych powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Zostanie wybudowana przez Fundację „Akogo?” obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, który będzie partnerem medycznym przedsięwzięcia.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.