Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem

 

Pałac w Chrzęsnem
(ok. 55 km od Warszawy)

 

Pierwsza wzmianka dotycząca Chrzęsnego pochodzi z 1525 roku z czasów panującego wówczas na Mazowszu księcia Janusza. Z lustracji dóbr przeprowadzonej w roku 1565 wynika, że w tym miejscu istniał już wówczas folwark i solidnie zbudowany dwór z niewielkim ogrodem.

 

Początkowo Chrzęsne było prywatną własnością kanonika Jana Wojsławskiego, który otrzymał te dobra za zasługi dla dworu książęcego. W 1533 roku na krótko stało się domeną królewską, by w 1571 roku ponownie powrócić na ponad pięćdziesiąt lat do rąk rodziny Wojsławskich. W latach dwudziestych XVII wieku majątek nabył Stefan Dobrogost Grzybowski, wielokrotny poseł na Sejm, podkomorzy i starosta warszawski oraz kamieńczykowski. To właśnie dla niego wzniesiono tu w roku 1635 okazałą siedzibę, nawiązującą do podwarszawskich pałaców z 1 ćw. XVII w. i data ta uznawana jest za początki istnienia pałacu w Chrzęsnem. Nowa budowla stanęła na miejscu starego drewnianego dworu istniejącego w czasach pierwszego właściciela, Jana Wojsławskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pałac przed remontem

 

 

Pałac po remoncie

 

 


Materiał przygotowany dzięki uprzejmości Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Starostwa Powiatowego w Wołominie Pałac w Chrzęsnem

Pałac w Chrzęsnem
ul. Pałacowa 1
Chrzęsne
05-240 Tłuszcz
tel: 29 757 29 50
palac@palacwchrzesnem.pl
palacwchrzesnem.pl

 

Godziny Otwarcia :
Poniedziałek  10.00 - 18.00
Wtorek - Piątek  08.00 - 16.00
W każdą pierwszą sobotę miesiąca 10.00 - 14.00

 

Ferment dla zdrowia
Mieszkanie Plus się rozpędza
W Warszawie powstaje nowy wieżowiec
Księstwo Mazowieckie, intrygi, trucizny i smok