Czerwińsk nad Wisłą

 

Czerwińsk nad Wisłą
(Ok. 50 km od Płocka i 65 km od Warszawy)

 


 

Klasztor w Czerwińsku z lotu ptaka

Film udostępniony przez polskazdrona.pl


 

Czerwińsk i Wyszogród (a także leżący nieco dalej Zakroczym) to dawniej ważne nadwiślańskie grody. Warto tu poszukać śladów minionej świetności.

 

 


Klasztor w Czerwińsku (video + lektor)

Film udostępniony przez skarbiectv


 

Historia Czerwińska przez stulecia nierozerwalnie jest związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru. Chociaż sama nazwa miała wystąpić po raz pierwszy w falsyfikacie mogileńskim rzekomo z 1065 roku.

 

 

 

Jedną z największych i najwspanialszych świątyń romańskich w Polsce postawiono w Czerwińsku nad Wisłą. We wnętrzu zachował się najokazalszy romański portal w Polsce oraz XIII wieczne freski.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, choć we właściwej swej bryle pochodzi z drugiej ćwierci XII w. i uznawany jest za bardzo cenny zabytek architektury romańskiej, nosi na sobie również piętno wielu przebudów, które spowodowały dodanie mu elementów gotyckich i barokowych oraz częściowe zatarcie romańskiego charakteru.

 

 

 

Ołtarz główny wykonany został w Krakowie ok. 1630 r. W jego centrum znajduje się obraz Matki Boskiej Czerwińskiej, uważany za cudowny, namalowany (lub być może tylko odnowiony) w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza.

 

 

 

 

 

 

Własnie w Czerwińsku Władysław Jagiełło dokonał przeglądu wojsk przed bitwą pod Grunwaldem. W dniach 2-3 lipca 1410 roku to właśnie tu miała miejsce przeprawa wojsk przez Wisłę po pierwszym znanym w naszej historii, opisanym przez Jana Długosza moście pontonowym, zbudowanym w tym celu pod Kozienicami i spławionym Wisłą do Czerwińska. W drodze powrotnej po zwycięskiej bitwie w kościele czerwińskim, Jagiełło złożył misiurkę jako dziękczynne wotum. Jagiełło i Witold sejmowali jeszcze w Czerwińsku w latach 1422-1430 i z tego okresu pochodzą przywileje czerwińskie i przywrócony Statut Wiślicki Kazimierza Wielkiego. Król Kazimierz Jagiellończyk po bitwie z Krzyżakami podarował czerwińskiemu klasztorowi hermę św. Barbary, którą Krzyżacy w 1242 roku zabrali Świętopełkowi.

 

 

Rynek Główny  (komentarz i fot. Michał Z.)

Niedaleko w bok jest miejsce po domu, w którym urodziła się Loda Halama.
W Czerwińsku powstawały sceny do wielu filmów i seriali

 

Dzwonnica (fot. Michał Z.)

 

Bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą (fot. Michał Z.)

 

Wnętrze Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą (komentarz i fot. Michał Z.)

 

Sady przykościelne. Zadbane, zielone (komentarz i fot. Michał Z.)

 

Droga od kościóła w stronę wsi i Wisły (komentarz i fot. Michał Z.)

 

Zejście nad Wisłę (komentarz i fot. Michał Z.)

 

Brzeg Wisły w pobliżu Czerwińska (komentarz i fot. Michał Z.)

 

Czyżby woda podchodziła tak wysoko? (fot. Michał Z.)

 

 

 

 

 

 


Dział został przygotowany dzięki  Michałowi. Z. oraz foto wiki Ed88 i materiałom oraz zdjęciom i uprzejmości Fundacji Rozwoju Czerwińska nad Wisłą.

Komentarze

Okolica robi wrażenie, byliśmy całą rodziną. Piękny widok na Wisłę :)

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Gorączka może być potrzebna

Gorączka może być potrzebna

Podwyższona temperatura ciała przyspiesza odpowiedź naszego organizmu na infekcje, rany i guzy.  Co ciekawe, im wyższa gorączka, tym naturalny system ochrony działa lepiej. Oczywiście w granicach dopuszczalnej normy.

Szkoła nie może zmuszać do ubezpieczenia dziecka

Szkoła nie może zmuszać do ubezpieczenia dziecka

 

Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dzieci i młodzieży szkolnej jest dobrowolna, o czym niektóre szkoły zapominają, zmuszając rodziców do jej zawarcia – przypomina prawo.pl.

 

Jak segregować odpady?

Jak segregować odpady?

Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.