Brochów - kościół warowny


Kościół warowny w Brochowie z lotu ptaka

Film udostępniony przez polskazdrona.pl


 

 

W Brochowie znajduje się zabytkowy, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha zbudowany w latach 1551-1561 z fundacji Jana Brochowskiego, wojskiego warszawskiego. Twórcą kościoła był Jan Baptysta Wenecjanin.

Kościół-twierdza to monumentalne ceglane mury, trzy wieże-baszty ze stanowiskami strzelniczymi połączone gankiem strzeleckim, biegnącym nad nawami bocznymi. Kominek i studnia w zakrystii. Teren otoczono murem ze strzelnicami i czterema piętrowymi bastionami. Istniejące do dziś starorzecze Bzury, pełniło rolę fosy.

Kościół uległ zniszczeniu w wyniku walk rosyjsko-pruskich toczonych nad Bzurą w la­tach 1915-16. Wystrój wnętrza został zniszczony bezpowrotnie, ale bryłę kościoła odbudowano w latach 1924-1929. Odbudowany znowu uległ zniszczeniu w czasie walk w 1939 r. podczas Bitwy nad Bzurą. Ponownie odbudowano go w latach 1946-1949.

W 1806 w kościele tym ślub wzięli rodzice Fryderyka Chopina, który również tutaj był chrzczony. Począwszy od 2002 roku w trzecią niedzielę września Gmina Brochów bierze udział w or­ga­ni­zac­ji his­to­ry­cz­nych re­kon­struk­cji upamiętniających poszczególne epizody Bitwy nad Bzurą.


fot. Hubert Smietanka /wiki/


Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty
Komisja Europejska podwyższa prognozy wzrostu PKB dla Polski
Kalendarz wyborczy
Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach