Weekend na Mazowszu - południowe Mazowsze zaprasza!

A MOŻE WEEKEND NA MAZOWSZU? (cz. 2)

 

Piękna pogoda zachęca do wykorzystania weekendu na krótką wycieczkę. Tym razem proponujemy rejony południowego Mazowsza.  Poniżej kilka weekendowych propozycji dotyczących południowego Mazowsza.

 

 

 

 

 

 

 

 

RADOM z Jackiem Malczewskim

 

Radom leży ok. 100 km od Warszawy nad rzeką Mleczną. To największy ośrodek miejski w widłach Wisły i Pilicy. Miasto jest sporym ośrodkiem przemysłowym. Słynie m.in. z organizowanych tu pokazów lotniczych na skalę międzynarodową.

 

Zwiedzając Radom nie można pominąć Muzeum im. Jacka Malczewskiego na radomskim rynku. Muzeum posiada jedną z najbogatszych kolekcji malarstwa Jacka Malczewskiego (czwartą co do wielkości w kraju). Gromadzi również rysunki i pamiątki związane z tym malarzem symbolistą urodzonym w Radomiu.

Wystawa poświęcona Malczewskiemu prezentuje 47 obrazów m.in. „Autoportret z muzą”, „Zatrutą studnię z chimerą” czy wybitny, nigdzie dotąd niepublikowany „Młodą Polskę”. Oprócz tego zobaczyć można portrety rodzinne, portrety przyjaciół, malarzy i pisarzy.    Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem sobót.

 

 

  Warto zwiedzić również zlokalizowane na południowo-zachodnich obrzeżach miasta (przy krajowej siódemce) Muzeum Wsi Radomskiej.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00, a także od soboty do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00.

 

 

 

CZARNOLAS z Janem Kochanowskim

 

W powiecie zwoleńskim, w Czarnolesie znajduje się biograficzne Muzeum Jana Kochanowskiego. Mieści się w XIX-wiecznym klasycystycznym dworze. Wśród eksponatów znajduje się wiele wydań dzieł poety, a także meble, obrazy, ceramika, medale czy rzeźby. Niektóre z pamiątek są bezpośrednio związane z Kochanowskim.
 
Warto zaplanować również wycieczkę do Sycyny, wsi, w której poeta przyszedł na świat, do PolicznejSieciechowa, gdzie poeta prawdopodobnie pobierał nauki oraz do Zwolenia. To tam w podziemiach kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego znajdują sie szczątki Jana Kochanowskiego.

Przemieszczając się zwoleńskim szlakiem śladami Jana Kochanowskiego można zwiedzić okoliczne zabytkowe kościoły i klasztory (np. w Sieciechowie) oraz zobaczyć pomniki Jana Kochanowskiego (w Czarnolesie i Zwoleniu).

 

WSOLA z Witoldem Gombrowiczem

 

10 km od Radomia i 90 km od Warszawy zlokalizowana jest Wsola. Mieści się tu Muzeum Witolda Gombrowicza. Ekspozycję można zobaczyć w pałacu, do którego wielokrotnie przyjeżdżał Gombrowicz. Są tam zgromadzone zarówno osobiste przedmioty pisarza, jak i pamiątki związane z jego twórczością. Na grupy odwiedzających czeka przewodnik, który dostosuje program zwiedzania do wieku i zainteresowań gości.

 


 

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

 

Około 45 km od warszawy i 77 od Radomia w niezwykle malowniczej scenerii położony jest Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku.

Dzięki badaniom archeologicznym udało się ustalić, że najstarsze ślady człowieka na terenie Czerska pochodzą sprzed 2 tys. Lat.

Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1142 r., gdzie Latopis Ipatiewski nazywa go „Czerniczkiem”. Na stałe wzgórze zostało zasiedlone dopiero w XI wieku, zaś powstanie grodu obronnego można wiązać z Bolesławem Śmiałym lub Władysławem Hermanem.

 

Na Zamku odbywa się wiele imprez i pikników o charakterze rodzinnym i historycznym m.in.

 

Więcej na temat Zamku w Czersku + video >>

 


 

Zamek w Iłży

 

Około 35 km od Radomia i 135 od Warszawy znajdują się ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich zbudowanego prawdopodobnie w latach 1326-1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana Grota. Przebudowany w poł. XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe.

 

Więcej o Zamku w Iłży + video >>

 

 

 

 

 


 

Szydłowiec i Zamek w Szydłowcu

 

Około 147 km od Warszawy jest położony bardzo malowniczy Szydłowiec.

W mieście dosłownie kilkaset metrów od siebie leżą doskonale do dziś zachowane trzy ośrodki ówczesnej władzy – piękna renesansowa siedziba magnacka czyli zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów, stojący pośrodku okazałego, świadczącego o lokacji magdeburskiej Rynku Wielkiego, późnorenesansowy XVII-wieczny ratusz miejski oraz późnogotycki, ale już z renesansowym wnętrzem, powstały na przełomie XV i XVI wieku – kościół farny św. Zygmunta.

 

Więcej o Szydłowcu i Zamku >>

 


 

Ciekawe miejsca/miejscowości Mazowsza południowego

Radom
Orońsko
Przysucha
Chlewiska
Szydłowiec
Iłża
Sienno
Solec nad Wisłą
Skaryszew
Pionki
Zwoleń
Czarnolas
Opactwo
Kozienice
Warka
Mniszew
Czersk
Góra Kalwaria
Obory
Konstancin-Jeziorna
Piaseczno
Grójec
Bełsk Duży
Lewiczyn
Nowe Miasto nad Pilicą
Jedlińsk

 


 

Dane teleadresowe:

 

 

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Rynek 11, Radom
tel. 48 362 43 29
muzeum.edu.pl

 

Muzeum Wsi Radomskiej
ul. Szydłowiecka 30, Radom
tel. 48 332 92 81
muzeum-radom.pl
 
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
ul. Kopernika 1, Radom
elektrownia.art.pl

 

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Czarnolas, pow. zwoleński
tel. 48 677 20 05
cyfrowyczarnolas.pl

 

Muzeum Witolda Gombrowicza
tel. 48 321 50 73
Wsola, pow. radomski
ul. W. Gombrowicza 1
muzeumgombrowicza.pl

 

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Przysucha, Al. Jana Pawła II nr 11
tel. 48 675-22 48,

 

Materiał przygotowany m.in. na podstawie zbiorów własnych i materiałów prasowych Urządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

 

 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.