Weekend na Mazowszu - północne Mazowsze

A MOŻE WEEKEND NA MAZOWSZU?

Piękna pogoda to znakomity pretekst, aby poznać miejsca i zabytki oddalone od Warszawy zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów. Atrakcji na Mazowszu jest wiele – zamki, pałace, muzea, skanseny. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Poniżej kilka weekendowych propozycji dotyczących północnego Mazowsza.

 

W STRONĘ PŁOCKA…

 

Płock położony ok 111 km na północny-zachód od Warszawy jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na Mazowszu. Słynie z klimatycznej starówki, malowniczego widoku na Wisłę rozpościerającego się ze Wzgórza Tumskiego, gdzie jest zlokalizowana najstarsza część Płocka. W centrum miasta mieści się Bazylika Katedralna (video+lektor), w której są sarkofagi ze szczątkami dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Warto odwiedzić nowoczesne Muzeum Mazowieckie z największym w Polsce zbiorem dzieł sztuki secesyjnej. Niewątpliwie warto również zobaczyć zgromadzone w placówce zbiory kolekcji art deco z najnowszym nabytkiem muzeum – „Martwą naturą” Tamary Łempickiej. W sezonie wakacyjnym można obejrzeć także wystawy czasowe.

 

 

PŁOCK (krótkie video)

Materiał udostępniony przez Fundacja Warszawskatv


 

Północne Mazowsze to nie tylko zabytki, ale też piękna przyroda pojezierza gostyńskiego – lasy, jeziora i okoliczne miejscowości, do których można wybrać się samochodem, rowerem lub pociągiem.

 

ŁĄCK

 

Wartym odwiedzenia miejscem jest Łąck oddalony od Płocka zaledwie o 10 km i 120 km od Warszawy. To tu znajduje się stadnina Stada Ogierów z Łącka. Od 1923 r. hodowane są tu najlepsze na Mazowszu ogiery różnych ras i typów. Na miejscu organizowane są liczne imprezy jeździeckie. Bogata oferta przyciąga turystów nie tylko krajowych, ale i zagranicznych. Mogą oni skorzystać z możliwości uprawiania jazdy konnej i powożenia pojazdami konnymi.

 

SIERPC

 

43 km od Płocka i 125 od Warszawy nad rzeką Sierpienicą przy jej ujściu do Skrwy położony jest Sierpc. Miasto, w którym warto zobaczyć m.in. drewnianą zabudowę najstarszej części miasta i zespół klasztorny na wzgórzu zwany dawniej Loret.

 

Prawdziwą perełką jest jednak Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen zajmuje powierzchnię ok. 60 ha a na jego terenie znajduje się aż 80 obiektów. Obecnie w Sierpcu znajduje się 13 tys. eksponatów. W skład muzealnej ekspozycji wchodzi wiernie odtworzona wieś rzędówka z przełomu XIX i XX w., a w niej dworek szlachecki, XVIII-wieczny kościół drewniany i wiatrak. Przez cały rok można oglądać w Galerii Rzeźby Ludowej i Powozowni – wystawy stałe. Poza samymi ekspozycjami, skansen oferuje bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży a także spotkania integracyjne i szkoleniowe dla pracowników różnych firm.

 

 

 

Więcej o Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu >>.


 

 

 

SANNIKI

 

Zaledwie 30 km od Płocka i około 100 km od Warszawy znajduje się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, które mieści się w neoklasycystycznym pałacyku z XVIII w. (majątku rodziny Pruszaków – szkolnego kolegi kompozytora). Mały Chopin spędził tam dwa letnie miesiące w 1828 r. W neoklasycystycznym pałacu znajduje się do dziś fortepian z wytwórni Antoniego Zakrzewskiego, na którym według przekazów rodzinnych grywał Chopin.

 

 

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od lutego do października odbywają się w nim koncerty chopinowskie połączone z wystawą malarstwa. W otaczającym pałac parku można obejrzeć pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej oraz odkryte w 2011 r. fundamenty XVII-wiecznego dworu.

 

Sama miejscowość jest stolicą regionu sannickiego znanego z bogatej sztuki regionalnej, rękodzielnictwa i działalności zespołów muzycznych.

 

Sannicki park jest ogólnodostępny codziennie między 8.00 a 20.00. Pałac jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

 

 

Czerwińsk nad Wisłą

 

Ok. 50 km od Płocka i 65 od Warszawy znajduje się Czerwińsk nad Wisłą.

Historia Czerwińska przez stulecia nierozerwalnie jest związana z historią tutejszego klasztoru kanoników regularnych, powstałego w XII w. Pierwszy dokument wspominający o Czerwińsku, pochodzący z 1155 r., to bulla papieża Hadriana IV dotycząca właśnie klasztoru. Chociaż sama nazwa miała wystąpić po raz pierwszy w falsyfikacie mogileńskim rzekomo z 1065 roku.

 

Więcej o Czerwińsku nad Wisłą (w tym video) >>

 

 

Twierdza w Modlinie

 

Około 70 km od Płocka i 40 od Warszawy znajduje się zaskakująca swoimi rozmiarami największa twierdza w Polsce. Twierdza Modlin.

(Modlin - krótki film z lektorem)

Materiał udostępniony przez Fundacja Warszawskatv


 

 

 

 

W STRONĘ CIECHANOWA…

 

Ok. 100 km od Warszawy, a 85 km od Płocka znajduje się kolejne atrakcyjne miasto – Ciechanów. Najbardziej rozpoznawalnym elementem jego architektury jest pochodzący z XIV w. Zamek Książąt Mazowieckich. Gród jest umiejscowiony na prawym brzegu Łydyni. Poza zamkiem warto zobaczyć Farską Górę, z którą wiążą się początki miasta i XIX-wieczny ratusz.

 

 

 

Zamek w Ciechanowie z lotu ptaka

 

Film udostępniony przez polskazdrona.pl

 

Na Zamku Książąt Mazowieckich odbywa się starcie pocztów rycerskich. Miejscem zmagań jest dziedziniec zamku w Ciechanowie i pobliskie błonia. Największą atrakcją jest inscenizacja najazdu krzyżackiego na Ciechanów i walki rycerzy w pełnym rynsztunku przy użyciu dawnej broni. Dodatkowo na gości czekają turnieje łucznicze, zabawy plebejskie i pokazy starodawnego tańca.

 

Więcej o Zamku Książąt Mazowieckich >>


 

OPINOGÓRA

 

Niecałe 10 km od Ciechanowa znajduje się Opinogóra. Jest to niewielka miejscowość, nierozerwalnie związana z twórczością i życiem Zygmunta Krasińskiego. Miejscem urokliwym do zwiedzania jest zespół parkowo-pałacowy, na terenie którego znajduje się Muzeum Romantyzmu mieszczące się w trzech obiektach – neogotycki zameczek z lat 40. XIX w., oficyna dworska – będąca miejscem wystaw czasowych oraz dwór zbudowany w 2008 r., ale według dawnych projektów. Muzeum poza ciekawymi zbiorami związanymi z życiem Krasińskiego i epoką romantyzmu w literaturze posiada też eksponaty związane z walkami wojsk Napoleona toczącymi się w tych okolicach.

 

Muzeum można zwiedzać w godz. 10.00-18.00 (oprócz poniedziałków).

 

 

KAJAKI, ROWERY…

 

Na północne Mazowsze dojechać można oczywiście samochodem. Warto jednak zastanowić się nad wyprawą rowerową. Znakomitym uzupełnieniem zwiedzania może być także krótki spływ kajakowy. Przy rzekach północnego Mazowsza funkcjonują wypożyczalnie sprzętu, które ułatwią zaplanowanie wyprawy.

Spływ kajakiem możliwy jest np. malowniczą Wkrą.

 


 

Ciekawe miejsca/miejscowości Mazowsza północno-zachodniego

Ciechanów
Gołotczyzna
Opinogóra
Mława
Żuromin
Szreńsk
Bieżuń
Ratowo
Strzegowo
Płońsk
Czerwińsk nad Wisłą
Zakroczym
Modlin
 

Ciekawe miejsca/miejscowości Mazowsza północno-wschodniego

Ostrołęka
Kadzidło
Dąbrówka
Czarnia
Myszyniec
Łyse
Lelis
Przasnysz
Rostkowo
Maków Mazowiecki
Pułtusk
Serock
Jabłonna
Beniaminów
Porządzie
Pniewo
Długosiodło
Wyszków
Brok
Zuzela

 

 


Dane adresowe:

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku
ul.Tumska 8
09-402 Płock
tel.: (24) 364 70 71
fax: (24) 262 44 93

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku Spichlerz
ul. Kazimierza Wielkiego 11b
tel. centrala (24) 262 25 95 ; (24) 262 48 69

 

Muzeum Żydów Mazowieckich
09-400 Płock, ul. Kwiatka 7
tel. (24) 364 86 96

 

Skansen
ul. Narutowicza 64,
09-200 Sierpc

 

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Sanniki, 09-540 ul. Warszawska 142
tel. (+24) 268 11 08
fax (+24) 277 78 15

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
dyrektor: Roman Kochanowicz
ul. Zygmunta Krasińskiego 9, 06-406 Opinogóra
tel/ fax (+48 23) 671 70 25

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
ul. Warszawska 61a
06-400 Ciechanów
Sekretariat: Tel/fax 23 672 53 46, Tel. 23 672 94 58
muzeumciechanow.pl
 
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
ul. Zamkowa 1
06-400 Ciechanów
Tel. 23 672 40 64
zamekwciechanowie.pl
 
 
Materiał przygotowany m.in. na podstawie zbiorów własnych i materiałów prasowych Urządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Wszawica – objawy, leczenie, czyli co warto o niej wiedzieć
Mieszkanie Plus się rozpędza
Więcej pociągów PKP Intercity z Warszawy do Wrocławia, Kielc i Radomia
Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym