Wydarzenia kulturalne na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Wydarzenia kulturalne na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

 

 

Wydarzenia kulturalne na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

 

 

Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”

 

Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU” jest kolejnym etapem działań Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zmierzających do zaprezentowania i popularyzacji nowej, zmienionej wersji dziejów Zamku Książąt Mazowieckich. Jest ona oparta o najnowsze wyniki badań archeologicznych i datowań fizyko-botanicznych, ale także odwołuje się do opracowań historyków regionalnych z lat 60. i 70. XX wieku.

 

Zafałszowanie historii zamku nastąpiło w latach 70. i 80. ubiegłego wieku wskutek błędnej interpretacji przez historyków sztuki źródeł pisanych dotyczących daty rozpoczęcia budowy, co w konsekwencji spowodowało złe wydatowanie nawarstwień archeologicznych oraz kolejnych faz przebudowy. Utrwalenie tej wiedzy nastąpiło poprzez szereg publikacji naukowych i popularno-naukowych. Podstawowym jednak problemem był (i jest do dzisiaj) brak wydawnictw naukowych, szczególnie archeologicznych – nie opracowano bowiem, w sposób metodologiczny, nawet ułamka olbrzymiej ilości znalezisk. Po zakończeniu, przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorską PP PKZ O/Warszawa, wieloletniego etapu badań terenowych (z przerwami od 1970 do 1988) materiały te, z uwagi na obcięcie funduszy państwowych, przekazano do Ciechanowa nawet bez inwentarzy szczegółowych.

 

Wystawa wpisuje się w nowoczesną architekturę Domu Małego. Gabloty (szczególnie prezentujące artefakty wczesnośredniowieczne – np. topór z XIII wieku) są wyposażone w system klimatyzacji, monitorujący stan zachowania zabytków. Ekspozycja, po zakończeniu „II Etapu Rewitalizacji Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie”, zostanie przeniesiona z pomieszczenia Ośrodka Kultur Pogranicza do specjalnie zaprojektowanych sal prezentacji archeologicznych w podziemiach Domu Dużego.

 

 

 

 

Księstwo Mazowieckie 1200-1526

 

Wystawa stała „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”

 

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie serdecznie zaprasza do zwiedzania otwartej w basztach zamkowych wystawy stałej, pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”, której realizacja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Księstwo Mazowieckie należy do księstw i królestw zaginionych w mrokach dziejów – podzieliło losy innych niegdyś sławnych, a dziś nieistniejących już państw w Europie – jak choćby Burgundii, Akwitanii czy też królestwa Wizygotów. Jednak działania książąt mają do dziś skutek choćby w podziale administracyjnym Mazowsza, ich fundacje (zamki i kościoły) to najbardziej znane zabytki Mazowsza, zaś mazowieckie miasta w przeważającej liczbie swoje powstanie, potem zaś swój złoty wiek wiążą właśnie z książętami mazowieckimi. Książęta zachowali się w mazowieckiej tradycji i w legendach, a czyny jednego z władców (co prawda nie bardzo chwalebne) uwiecznił nawet Szekspir w jednym ze swoich dramatów.

 

Historia Księstwa Mazowieckiego to nie tylko historia lokalna, mazowiecka. Decyzje podejmowane przez książąt miały swoje reperkusje także na innych ziemiach Polski, a Mazowsze odgrywało w historii Polski ważną rolę. Przez cały czas istnienia księstwa mazowieckiego, jego władcom przyświecał jeden, nigdy nie zrealizowany cel – zdobyć tron w Krakowie i zostać władcą całej Polski. Gdyby cel ten zrealizowali, losy naszego kraju potoczyłyby się zupełnie innymi torami. Paradoksalnie to jednak w końcu królowie Polski zdobyli tron książęcy i niezależne dotąd Mazowsze zostało włączone do Polski.

 

Wystawa na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie jako pierwsza przypomina te 300 lat historii niezależnego Mazowsza. Jest to pierwsza w Polsce wystawa, kompleksowo poświęcona dziejom niezależnego Mazowsza i najważniejszym wydarzeniom, które je ukształtowały. Rozpoczyna się od rządów księcia Konrada Mazowieckiego, kończy się zaś w roku 1526, gdy po bezpotomnej śmierci ostatnich książąt mazowieckich (Janusza III i wcześniej Stanisława), ziemie Księstwa Mazowieckiego zostały inkorporowane do Polski, a Księstwo zniknęło z map Europy.

 

Zamek Książąt Mazowieckich
ul. Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów,
tel. (023) 672-40-64

 

Źródło: Zamek Książąt Mazowieckich,  ul. Zamkowa 1, 06-400 Ciechanów, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

 

 

Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”
Wystawa „FAKTY I MITY CIECHANOWSKIEGO ZAMKU”

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Dyski SSD oferują już 4–5 TB miejsca i zawrotne prędkości przesyłu danych

Dysk SSD zrewolucjonizuje konsole do gier

Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. Oferują przy tym coraz większe pojemności w coraz przystępniejszej cenie. Na rynku można już kupić dyski SSD o pojemności kilku terabajtów, co pozwala na wykorzystanie ich nie tylko prywatnym użytkownikom, lecz także np. w nowoczesnych centrach przetwarzania danych. Producenci wciąż jednak kierują swoje najnowsze pamięci do graczy. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!

 

Pstrąg po jabłonowsku, olej makowy, sernik bio, powidła słubickie, miód wierzbowo-mniszkowy czy nalewka długowieczności – to tylko niektóre produkty, które zyskały uznanie kapituły tegorocznej, jedenastej już edycji konkursu o Laur Marszałka. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień.