Wydarzenia kulturalne na Zamku Królewskim w Warszawie

Wydarzenia kulturalne na Zamku Królewskim w Warszawie

foto: pixabay.com

 

Wydarzenia kulturalne na Zamku Królewskim w Warszawie

 

 

  • Cykl wykładów pt. Dawne ubiory

 

Sala Odczytowa (Kinowa)

 

Bogato ilustrowane wykłady prowadzone przez specjalistów, poświęcone dawnym ubiorom w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych oraz ich odtwarzaniu na potrzeby filmu, muzeów i imprez rekonstruujących wydarzenia historyczne. Będą okazją do przedstawienia podstawowych źródeł wiedzy z dziedziny kostiumologii: archiwaliów i pamiętników, autentycznych zabytków, portretów i rycin, żurnali, fotografii. Wśród wykładowców znajdą się m.in. historycy sztuki, historycy, artyści. Po prezentacjach będzie możliwość dyskusji. Wykłady w tym roku będą kontynuacją spotkań zeszłorocznych poświęconych modzie XX w., a także wrócimy do tematu mody XVIII w.

 


Wstęp na podstawie biletu w cenie 10 zł

godz. 13.00

Sprzedaż biletów rusza miesiąc przed wydarzeniem.

zakup biletów online: bilety.zamek-krolewski.pl/

Po wykładzie 15 grudnia bilet upoważnia do wstępu na wystawę Świat polskich Wazów. Przestrzeń – Ludzie – Sztuka

 


 

15 grudnia 2019 r. – Marcin Skalski-Truskolaski „Szablą odbierzemy". Szabla - narodowa broń i symbol tożsamości

 

Wykład przybliży historię szabli w Polsce na przestrzeni od średniowiecza do współczesności. Poruszona zostanie kwestia oryginalności i specyfiki polskich szabel oraz kontrowersji na temat nazewnictwa i pochodzenia szabli w Polsce. Prelegent przypomni o niezwykle ważnej kulturowej roli szabli, jako symbolu narodowej tożsamości Polaków. W odniesieniu do słów hymnu narodowego podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie: czy polska szabla to symboliczny paradoks polskości? Poza bogatą ikonografią ilustrującą ten temat zobaczymy także prezentację współczesnych i zabytkowych szabel polskich i obcych.

 

Marcin Skalski-Truskolaski – historyk sztuki specjalizujący się w heraldyce i kostiumologii. Popularyzator tradycji sarmackiej. Twórca autorskiej plastycznej formy kompozycji herbu "Heksarmy". Miłośnik muzyki dawnej, stroju narodowego i kategorii "decorum".

 

Źródło:  ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - MUZEUM

 

 

 

  • Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka

 

 

6 listopada 2019 – 14 stycznia 2020 r.
Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

 

Piąta i zarazem największa wystawa Roku Wazowskiego jest spektakularnym artystycznym finałem obchodzonej w tym roku przez nas czterechsetnej rocznicy ukończenia rozbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, zainicjowanej przez Zygmunta III Wazę. W jej wyniku nowa rezydencja królewska stała się centralnym punktem życia politycznego, kulturalnego i dworskiego Rzeczypospolitej na kolejne dziesięciolecia. Jubileusz jest okazją do wyjątkowego uczczenia dynastii oraz jej czasów, co oddaje skala ekspozycji: dwanaście sal, niemal 300 obiektów wypożyczonych od 77 instytucji, wyrafinowana scenografia, film z rekonstrukcją cyfrową wazowskiego Zamku.

 

Po raz pierwszy Wazowie stają głównymi bohaterami dużej wystawy. Postanowiliśmy odtworzyć uniwersum ówczesnej rzeczywistości, udostępniając zwiedzającym jako narzędzie swoistą lornetkę. Każdy z jej okularów składa się z trzech soczewek. Przez pierwszy zobaczyć można ówczesną przestrzeń, w której Wazowie działali, a także ludzi tamtego czasu i sztukę. Drugi okular pozwala oglądać dwór, nasz kraj i Europę. Tych sześć pojęć ma odtworzyć świat ówczesnych wartości, pojmowany jako sieć złożonych relacji.

 

Galeria portretowa głównych bohaterów jest pretekstem dla refleksji nad fenomenem tego krótkotrwałego rodu, który skończył się na trzecim pokoleniu. Dalej pochylamy się nad kulturą dworską, życiem na dworze, jego strukturą, funkcjonowaniem na co dzień i od święta. Rekonstruujemy wreszcie ewoluujący stosunek poddanych do Wazów, ich aktywność militarną, przybliżamy złożone zagadnienia wyznaniowe – a to wszystko jako przykład konkretnej przestrzeni społecznej. Politykę królewską interpretujemy na tle europejskim i powiązań z Habsburgami, Wittelsbachami oraz szwedzkimi Wazami. Pierwszy raz podejmujemy w przestrzeni muzealniczej wątek dyplomacji wazowskiej portretowanej holistycznie.

 

Na eksponaty składają się wybitne dzieła sztuki, a także dokumenty i druki. Staraliśmy się scalić choć na chwilę rozproszoną przez lata wazowską kolekcję artystyczną. Udało się to dzięki współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu, a także wieloma innymi muzeami krajowymi i zagranicznymi, m.in. ze Sztokholmu, Wiednia, Monachium, Rzymu, Paryża, czy wreszcie z prywatnymi kolekcjonerami. Stąd na wystawie obiekty, które wracają do Zamku po 350 latach, takie jak Panorama Warszawy Christiana Melicha ze Starej Pinakoteki. Z National Gallery w Londynie udało się sprowadzić niezwykle cenne Porwanie Europy Guido Reniego, namalowane na zamówienie Władysława IV, a z Drezna – do niedawna przypisywany Rembrandtowi – Portret starca z kolekcji Jana II Kazimierza. Z Florencji – konterfekt Władysława Zygmunta jako wybranego cara moskiewskiego, z Pałacu Kwirynalskiego zaś – cenny kilim z herbem Zygmunta III, rozpoznany dopiero niedawno. Złotolita figura ze skarbca katedry wrocławskiej poraża pięknem i wyrafinowaniem artystycznym, dokumentując rozmach kolekcjonerski królów-mecenasów. Bezprecedensowe jest także np. zestawienie dwóch szkicowników Giovanniego Battisty Gisleniego – scenografa i architekta polskich Wazów. W jednym z nich odnajdujemy projekty na pogrzeb Władysława IV – sztuce funeralnej poświęciliśmy osobną salę. Uwagę zwracają także cenne obiekty z mało znanej kolekcji sióstr Wizytek czy ponad 5-metrowy portret zbiorowy dworu Jana Kazimierza i Ludwiki Marii z Łowicza. Pierwszy raz pokazywane w Polsce, sprowadzone z Berlina, miniatury portretowe w wosku dowodzą, że nawet tak kruche „waziana” zachowały się w europejskich kolekcjach. Z Drezna przybył wybity w Gdańsku, do niedawna uznawany za zaginiony, unikatowy medal Władysława IV, a z Francji batalistyczny obraz Bitwa pod Kircholmem Pietera Snayersa, zamówiony przez Zygmunta III w 1619 r. Pochodzący z kolekcji prywatnej, portret Zygmunta III Wazy pędzla Rubensa również nie był dotąd pokazywany w Polsce. W epilogu prezentujemy wybór wazowskich reliktów architektonicznych wydobytych z Wisły w latach 2011–2015, w towarzystwie filmu.

 

Tętniąca barwami i muzyką wystawa to próba ukazania wielkości Rzeczypospolitej, choć już z coraz wyraźniejszymi rysami, jej bogactwa kulturowego i duchowego, znaczenia na tle europejskiej geopolityki. Jest to również pretekst do ukazania „ludzkiego” oblicza Wazów – ich pasji, życia rodzinnego, ale równolegle dojrzałych koncepcji politycznych, które nie zawsze udawało się zrealizować. Epoka Wazów nazywana jest „srebrnym wiekiem”, czy też "epoką Snopka srebrnego, acz grubo pozłacanego". Świat polskich Wazów ujawnia wielobarwność tego okresu, stanowiąc przy tym okazję do rewizji dotychczasowych osądów na temat dynastii.

 


Kuratorzy: dr Jacek Żukowski (oprac.), dr Zbigniew Hundert


 

Godziny otwarcia

wtorek – czwartek, sobota: 10.0018.00

piątek: 10.0020.00

niedziela: 11.0018.00

W poniedziałki wystawa nieczynna

Ostatnie wejście 1,5 h przed zamknięciem ekspozycji

 


 

Bilety w cenie:

20 zł (normalny), 12 zł (ulgowy), 1 zł (dzieci i młodzież do 16. roku życia) dostępne w kasie Zamku oraz online.

Od 1 grudnia 2019 r. przy łącznym zakupie biletu na Trasę Zamkową i wystawę bilety na wystawę w cenie: 12 zł (normalny), 6 zł (ulgowy).

 


 

Zwiedzanie wystawy "Świat Polskich Wazów" dla osób niesłyszących z tłumaczeniem na polski język migowy

Spotkanie odbędzie się 13 grudnia 2019 r. o godzinie 17.00. Wstęp bezpłatny na podstawie wcześniejszych zapisów pod adresem tdrapala@zamek-krolewski.pl

 


 

Oprowadzanie kuratorskie:

Zbiórka w Sieni Wielkiej

Bilety w cenie 20 zł (wstęp na wystawę i oprowadzanie) dostępne w kasie Zamku oraz online.

11 grudnia (środa), godz. 16.00 (dr J. Żukowski)

14 grudnia (sobota), godz. 11.00 (dr J. Żukowski)

17 grudnia (wtorek), godz. 16.00 (dr Z. Hundert)

8 stycznia (środa), godz. 16.00 (dr J. Żukowski)

11 stycznia (sobota), godz. 11.00 (dr Z. Hundert)

 


 
Scenariusz: dr Jacek Żukowski
Projekt ekspozycji: Barbara KowalewskaMonika Rzepiejewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Opracowanie graficzne ekspozycji: Bazyli KrasulakMaciej MałeckiMagdalena Wiśniewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
Realizacja ekspozycji: Perfect Events Agencja Reklamowa Rafał Krauze
Oprawa multimedialna: LIDEX Sp. z o.o.

 

Źródło:  ZAMEK KRÓLEWSKI W WARSZAWIE - MUZEUM

Kiedy ponowna ciąża?

Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

Amazon zwiększa inwestycje w Polsce

Amazon zwiększa inwestycje w Polsce

Amazon ogłosił plany otwarcia nowego centrum logistyki o powierzchni ponad 60 000 m2 w Okmianach, k. Bolesławca. Trzecia inwestycja Amazon na Dolnym Śląsku przyniesie ponad 1000 nowych, stałych miejsc pracy w regionie i pomoże zaspokoić rosnący popyt polskich i europejskich klientów na usługi firmy.

Kolej wraca nad Zalew Zegrzyński

Kolei wraca nad Zalew Zegrzyński

 

Będzie lepszy dostęp do kolei w północnej części województwa mazowieckiego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy Wieliszew – Zegrze. Po latach wrócą pociągi pasażerskie na nieczynną linię.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.