W Warszawie rozpoczął się montaż iluminacji świątecznej

data dodania: 
05.11.2019
W Warszawie rozpoczął się montaż iluminacji świątecznej

 

W Warszawie rozpoczął się montaż iluminacji świątecznej 

 

 

Świąteczna iluminacja Warszawy w tym roku po raz kolejny obejmie ponad 20 km ulic. Aby zdążyć na inaugurację, która odbędzie się 7 grudnia, montaż elementów musi rozpocząć się z dużym wyprzedzeniem.

 

Główną osią świątecznej iluminacji stanie się Trakt Królewski – od Placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykola. Iluminacją zostaną też rozświetlone Stare Miasto, Al. Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), plac Bankowy, ul. Marszałkowska (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), ul. Świętokrzyska (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), ul. Mokotowska i ul. Targowa.

 

 

Ze względu na skalę (ponad 20 km ulic) prace muszą rozpocząć się już teraz, tak aby do końca listopada zdążyć z montażem wszystkich ozdób. Prace będą wykonywane podczas mniejszego natężenia ruchu na ulicach, tak aby zminimalizować utrudnienia dla użytkowników stołecznej infrastruktury drogowej. W czasie montażu mogą być przeprowadzane próby świetlne. Oficjalna inauguracja nastąpi jednak 7 grudnia.

 

 

Gdyby iluminacja stolicy miała postać pojedynczego świetlnego łańcucha, to liczyłby on 680 km długości. To niemal tyle, ile wynosi droga z Warszawy do Wiednia. Składa się na nią blisko 1300 elementów dekoracyjnych – w tym iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących – stworzonych z prawie 4,5 mln energooszczędnych diod eko-LED. Te wykorzystujące najnowsze technologie źródła światła zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

 

 

Gwiazdkowy spektakl nie tylko cieszy mieszkańców stolicy, ale także przyciąga rzesze turystów i zdobywa uznanie polskich oraz zagranicznych mediów, w wymierny sposób przekładając się na promocję stolicy jako atrakcji turystycznej w okresie zimowym. Jak wynika z raportu „Iluminacje świąteczne” tylko w grudniu 2018 r. na temat warszawskich iluminacji w polskich mediach ukazało się blisko 10 tysięcy (9 616) publikacji, a ich ekwiwalent reklamowy wyniósł aż 11,66 mln złotych. Ozdoby świetlne na Trakcie Królewskim znalazły się na pierwszym miejscu wśród najpiękniej rozświetlonych alei Europy w rankingu Deutsche Welle.

 

 

Projektowane dekoracje dla Warszawy zawierają liczne interaktywne elementy, siedziska i fotoramy, które angażują odbiorców i zachęcają do wykonywania pamiątkowych zdjęć, podbijających później internet. Dzięki lajkom i udostępnieniom w mediach społecznościowych fotografie przyciągają kolejnych odwiedzających z Polski i świata. W samym grudniu 2018 r. hashtagami #iluminacje świąteczne #warszawa opatrzono niemal 3 tysiące postów w social media.

 

 

Iluminacja świąteczna to nie tylko dekoracja. Dodatkowe oświetlenie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa. W porze najkrótszych dni w roku, przy pogorszonej widoczności główne ulice miasta są dodatkowo oświetlone.

 

 

Oficjalna inauguracja iluminacji zaplanowana jest na sobotę, 7 grudnia. Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Terenów Publicznych.

 

 

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Coraz więcej modliszek w Polsce

Coraz więcej modliszek w Polsce

 

Ocieplający się klimat sprawił, że także we wschodnich regionach, w tym np. w Białymstoku, coraz częściej obserwowane są będące pod ochroną modliszki. Owady te niektórzy mieszkańcy mieli okazję zobaczyć nawet w swoich domach. Zdjęciami chętnie dzielą się w mediach społecznościowych.

 

Aplikacje mobilne – pasażerowie to lubią

Aplikacje mobilne – pasażerowie to lubią

 

Sprzedaż biletów za pośrednictwem urządzeń mobilnych cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszym półroczu tego roku wartość sprzedanych biletów wyniosła aż 20 215 593,10 złotych.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.