Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w finale konkursu World Building of the Year

 

Projekt nowego budynku Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego w finale konkursu World Building of the Year

 

Na liście zaprezentowanej przez organizatorów World Architecture Festival 2019 – jednego z najważniejszych wydarzeń architektonicznych na świecie, znalazły się trzy projekty z Polski. Jeden z nich to koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Projekt został przygotowany jeszcze w 2015 roku przez pracownię Kuryłowicz & Associates. Teraz dzięki dotacji MNiSW w wysokości blisko 88 mln zł możliwa jest jego realizacja. To jednak nie jedyny sukces tego rodzaju inwestycji finansowanej przez MNiSW w ostatnim czasie.

 

 

Konkurs World Building of the Year

 

World Architecture Festival to spotkania architektów, wykłady, debaty, ale również ogłoszenie wyników konkursu World Building of the Year, w którym biorą udział obiekty i koncepcje architektoniczne z całego świata. Jednym z laureatów konkursu została koncepcja Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, która będzie rywalizowała o miano Budynku Roku. Ogłoszenie zwycięzców odbędzie się na początku grudnia w Amsterdamie. 
 
 

Stacja Arctowskiego – wsparcie dla polskich i międzynarodowych naukowców

 

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego to całoroczna jednostka naukowo-badawcza zarządzana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Znajduje się na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Wyspa zaliczana jest do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki. Stacja daje Polsce dostęp do największego naturalnego „laboratorium przyrody”, jakim jest Antarktyka. Od ponad 40 lat zapewnia wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania na Antarktyce.

 

 

Tylko 20 państw z całoroczną stacją badawczą w rejonie Antarktyki

 

MNiSW przeznaczyło blisko 88 mln złotych na realizację inwestycji budowlanej dotyczącej strategicznej infrastruktury badawczej stacji. Dzięki tym środkom powstanie nowy budynek główny, który umożliwi dalszą prace polskim badaczom. Nasz kraj należy do elitarnej grupy 20 państw posiadających całoroczne stacje badawcze w rejonie Antarktyki. W ich ramach przeprowadzane są projekty badawcze i monitoringowe we współpracy z zagranicznymi jednostkami.

 

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

Rany przewlekłe – czy dieta pomaga w ich leczeniu?

 

To FAKT! Trudno gojące się rany, takie jak np. odleżyny czy stopa cukrzycowa, mogą wymagać specyficznej zmiany diety, m.in. po to, by organizm produkował więcej kolagenu. O jakie zmiany chodzi? Podpowiadamy - co jeść, a czego unikać.

 

Jak segregować odpady?

Jak segregować odpady?

Słoiki wyrzucamy do pojemników na szkło bez nakrętek, a styropian, gumę i kauczuk - do tworzyw sztucznych i metalu. Ministerstwo Środowiska na prośbę PAP odpowiedziało, jak segregować odpady z niemal stu różnych rodzajów - takich, których często dotyczą wątpliwości.