Otwarcie pierwszego Digipunktu w Polsce

Data dodania: 
16.01.2020
Otwarcie pierwszego Digipunktu w Polsce

 

Otwarcie pierwszego Digipunktu w Polsce

 

Digipunkt to miejsce, gdzie możesz uwiecznić najcenniejsze rodzinne pamiątki i wspomnienia. Warszawiacy będą mogli nieodpłatnie zdigitalizować większość analogowych formatów i nośników popularnych w XX wieku, od płyty gramofonowej przez przezrocza po taśmy filmowe.

 

18 stycznia br. Fundacja na rzecz Wielkich Historii otworzy w Wawerskim Centrum Historii Murowanka pierwszy w Polsce Digipunkt, gdzie mieszkańcy Warszawy będą mogli bezpłatnie przesłuchać i przegrać do współczesnego formatu cyfrowego archiwalne nagrania filmowe (taśmy 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM, DVD) i dźwiękowe (płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, CD), a także zeskanować przezrocza, negatywy (w kilku formatach), zdjęcia czy listy, pamiętniki, dokumenty, gazety, wycinki, a nawet książki.

 

Według badań CBOS połowa Polaków posiada rodzinne pamiątki. W przeważającej liczbie są to stare fotografie, zdjęcia, albumy (96%), ale też książki (28%), dokumenty urzędowe (27%), listy, pamiętniki, wiersze (17%), gazety, wycinki, mapy czy kartki na żywność (12%) [za: „Historie rodzinne”, CBOS, 2018].

 

Często za anonimowym, pierwszo czy drugoplanowym bohaterem zdjęcia, za podpisem na jakimś wyblakłym dokumencie kryje się wielka historia – zachęca do przejrzenia rodzinnych archiwów dyrektor programowy Fundacji Maciej Piwowarczuk, współautor książki „Rozpoznani. Powstanie Warszawskie”. – Wspólnie z mieszkańcami Warszawy jesteśmy gotowi odkrywać i podążać za tymi prywatnymi opowieściami, które często prowadzą do historycznych wydarzeń, a czasem przeplatają się życiorysami historycznych postaci.

 

42% ankietowanych przez CBOS deklaruje, że w ich rodzinie byli ludzie, którzy brali udział w ważnych wydarzeniach historycznych w XX wieku. Jest wiele historii, które czekają na odkrycie, i jeśli mamy je odkryć to raczej w prywatnych mieszkaniach i domach niż w archiwach i muzeach – stwierdza Piwowarczuk. - Historie rodzinne, są nam bliższe, bo w pewien sposób dotyczą nas samych.

 

Fundacja zaprasza do Digipunktu 18 i 19 stycznia w godzinach 12.00-18.00, a później w każdy czwartek w godzinach 14.00-20.00.

 

Adres: Wawerskie Centrum Historii Murowanka, ul. Płowiecka 77, Warszawa

 

Kontakt: digipunkt@wielkiehistorie.pl, tel. 789 387 581

 

 

Fundacja na rzecz Wielkich Historii od 2008 roku działa na rzecz edukacji historycznej. W swoich działaniach odkrywa dziedzictwo i przeszłość na nowo, wykorzystując nowoczesne technologie w procesach digitalizacji i udostępniania szerokiej publiczności zbiorów, archiwów oraz kolekcji. Fundacja prowadzi również projekty edukacyjne, w których przedstawia przeszłość posługując się językiem nowych mediów (jak na przykład wirtualna rzeczywistość).

 

Wawerskie Centrum Historii Murowanka jest miejscem, w którym opowiada się o najnowszej historii poprzez losy i pamięć okolicznych mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wawer.

 

Źródło: Fundacja na rzecz Wielkich Historii
 

Otwarcie pierwszego Digipunktu w Polsce

Kiedy ponowna ciąża?

Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

Episkopat apeluje do rodziców o czujność

 

"Dziecko nie może uczestniczyć w żadnych tego typu zajęciach bez wyraźnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów" – napisał bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

 

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Program „Mój Prąd” – założenia szczegółowe

Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych, a jego budżet to 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50% kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych.