Metro wozi miliony

data dodania: 
18.10.2019
Metro wozi miliony

 

Metro wozi miliony

 

W ciągu miesiąca od otwarcia nowych stacji metra na Pradze-Północ i Targówku drugą linią metra przejechało ponad 4 mln pasażerów. To blisko milion więcej niż rok wcześniej, gdy podziemna kolej jeździła tylko do Dworca Wileńskiego.

 

Od niedzieli 15 września pociągi drugiej linii metra dojeżdżają do stacji Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Zebraliśmy dane z bramek zliczających wejścia do stacji metra i porównaliśmy z analogicznym okresem w zeszłym roku, gdy czynny był tylko centralny odcinek drugiej linii metra. Widać, że dłuższa trasa metra zachęca do korzystania z podziemnej kolei – codziennie z linii M2 korzysta teraz nawet prawie 180 tys. osób. Rekord padł w czwartek 10 października – wtedy na stacje linii M2 weszło 178 514 osób. Rok wcześniej, 10 października 2018 r., było to 146 267 osób.  W sumie, w pierwszym miesiącu kursowania pociągów metra na dłuższej trasie na stacje linii M2 weszło 4 035 691 osób (dane uwzględniają także pasażerów przechodzących łącznikiem na stacji Świętokrzyska z linii M1 do M2). W tym samym okresie w 2018 r. było to dokładnie 3 210 942 osoby.

 

Najpopularniejszą stacją pozostaje Dworzec Wileński – rekordowego 10 października weszło na nią 29 722 osób; w 2018 r. rekord padł 11 października 2018 r. – 30 180 osób. A z nowych stacji najwięcej pasażerów korzysta z Trockiej – nawet 14 597 osób 9 października (uwaga – pominęliśmy tu dzień otwarcia nowych stacji, gdy wiele osób przyszło je obejrzeć). Te liczby zmieniły się w ciągu miesiąca bo po skierowaniu od 30 września autobusów z Białołęki i Targówka do stacji metra, liczba pasażerów na Trockiej wzrosła niemal dwukrotnie. Dane z bramek wejściowych pokazują też, że do kampusu przy Krakowskim Przedmieściu studenci chętnie dojeżdżają metrem – we wrześniu w dni powszednie na stację Nowy Świat-Uniwersytet wchodziło ok. 11-12 tys. osób, a w październiku ponad 17 tys. 

 

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy

Kiedy ponowna ciąża?

Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

Rezolucje PE dotyczące sytuacji w Hongkongu, Rosji i na granicy USA-Meksyk

Rezolucje PE dotyczące sytuacji w Hongkongu, Rosji i na granicy USA-Meksyk

Parlament Europejski przyjął w czwartek trzy rezolucje dotyczące przestrzegania praw człowieka w Hongkongu, w Rosji i na granicy amerykańsko-meksykańskiej. 

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

Rusza nauka w Wojskowym Ogólnokształcącym Liceum Informatycznym

 

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne to nowatorski projekt, realizowany pod nadzorem Ministra Obrony Narodowej i pod patronatem Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła ma za zadanie przygotować najlepszych kandydatów do Wojskowej Akademii Technicznej na kierunki: informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.