Koronawirus na Mazowszu

Data dodania: 
24.03.2020
Koronawirus na Mazowszu

foto: pixabay.com

 

Koronawirus na Mazowszu

 

Stan aktualny na dzień 27 marca 2020 godzina 16.00.

 

Województwo mazowieckie:

 

  • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 11 042 / (1 205)
  • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 9 939/(623)
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 676 /(40)
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba)318 / (27)
  • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 0 / (0)
  • liczba zgonów powiązanych z COVID-193*

 

*wykazane po południu na stronach www PSSE 2 zgony w Warszawie i 1 zgon w Grójcu – błędnie zweryfikowane lub bez dokumentacji medycznej /cofnięte – wyjaśnienia na stronach powiatowych.

 

Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19 to 318 osób obu płci. Osoby znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalach w Warszawie, Radomiu, Puławach, Kozienicach, Nowym Mieście, Nowym Dworze Mazowieckim, Grójcu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach. Stan kilku osób jest ciężki. Duża część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie została hospitalizowana i przebywa w izolacji w domach.

 

Stan zdrowia wszystkich osób z potwierdzonym zakażeniem jest nieustanie monitorowany przez lekarzy i służby sanitarne.

 

Potwierdzone przypadki są to zarówno przypadki zawleczone (powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa), jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju w ogniskach domowych lub zawodowych.

 

Na podstawie dokumentacji i nadesłanych meldunków z województwa odnotowano 3 zgony na terenie województwa mazowieckiego. Pierwszy przypadek na Mazowszu dotyczył dorosłego mężczyzny z powiatu białobrzeskiego. Oba kolejne przypadki dotyczą osób dorosłych z miasta stołecznego Warszawy - mężczyzny (l.78) i kobiety (l.84). Obie osoby były hospitalizowane. Ich stan był ciężki.

 

----------------------

 

Wszystkie zgłoszenia napływające do Mazowieckiego Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego są weryfikowane i przekazywane do Głównego Inspektora Sanitarnego oraz do Wojewody Mazowieckiego i Ministerstwa Zdrowia.

 

Trwają bardzo intensywne działania wszystkich służb sanitarnych. W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w każdym przypadku podejmowane są (w zależności od oceny sytuacji) działania dotyczące nadzoru epidemiologicznego, kwarantanny, izolacji lub/i hospitalizacji chorego.

 

W przypadku zgłoszenia podejrzenia zachorowania lub zachorowania prowadzone są działania mające na celu ustalenie wszystkich osób z kontaktu z chorym, określenie liczby osób do objęcia nadzorem epidemiologicznym lub kwarantanną oraz weryfikację laboratoryjną przypadku.

 

Szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną, mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, jest uzależniona od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń zachorowań lub zachorowań przez lekarzy, do których trafiają pacjenci. Bardzo istotne jest odpowiedzialne podejście każdej osoby do stosowania się do zaleceń inspekcji sanitarnej i profesjonalistów medycznych dotyczących zasad postępowania w kwestii przestrzegania higieny - szczególnie właściwego mycia rąk, higieny kaszlu i kichania, unikania dużych skupisk ludzkich.

 


 

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/zdrowie

https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

 

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie występowania koronawirusa i miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. 

 

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

 

Zalecamy stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl - http://www.gov.pl/koronawirus

  • Jak skutecznie dezynfekować ręce:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

  • Zalecenia GIS dla seniorów:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/informacja-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-seniorow/

 

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

Apelujemy o poszanowanie prywatności osób hospitalizowanych oraz o wyciszanie emocji, które mogłyby prowadzić do paniki.

Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w związku z sygnalizowanymi trudnościami dodzwonienia się do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Staramy się jak najszybciej reagować na wszystkie Państwa sygnały!!!

 

 

Komunikat MPWIS z dnia 23 marca 2020 r., przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie województwa mazowieckiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Skala Apgar, czyli za co noworodek dostaje punkty

Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.

 

Najmniej awaryjne samochody

Najmniej awaryjne samochody

Mechanicy wybrali najbardziej i najmniej awaryjne samochody jeżdżące po polskich drogach

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie łączna suma dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnęła poziom 44 tys. zł - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 r.

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.