Jest umowa na budowę trasy tramwajowej do Winnicy

data dodania: 
04.11.2019
Jest umowa na budowę trasy tramwajowej do Winnicy

foto: pixabay.com

 

Jest umowa na budowę trasy tramwajowej do Winnicy

 

Już w 2021 roku mieszkańcy kolejnego osiedla na Białołęce będą mogli szybciej dojechać do centrum Warszawy. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę przedłużenia trasy tramwajowej z Nowodworów do Winnicy.

 

 

Tramwaj do Winnicy, czyli?

Trasa tramwajowa w północnej części Białołęki wydłuży się o około kilometr od ul. Strumykowej do nowej pętli Winnica. W ramach inwestycji wybudowana zostanie pętla tramwajowa i autobusowa, przebudowany układ drogowy, powstaną także nowe chodniki i drogi dla rowerów. Nowe torowisko będzie „zielone”, tzn. będzie na nim rosła trawa. Na peronach przystankowych na trasie i na pętli Winnica, znajdować się będą tablice z systemem informacji pasażerskiej. Na ostatnim przystanku trasy pasażerowie będą mogli wygodnie przesiąść się z tramwajów do autobusów .

 

Wydłużona trasa tramwajowa pozwoli pasażerom w około 20 minut dojechać do stacji metra na Młocinach. Już dziś jest to jedna z najpopularniejszych tras tramwajowych. W ciągu roku z obecnego przystanku końcowego na Nowodworach tramwaje odjeżdżają aż 70 tysięcy razy! A przez most im. Marii Skłodowskiej-Curie w godzinach szczytu tramwaje przejeżdżają co dwie minuty.

 

 

Terminy, koszty, przetarg

Inwestycję za ponad 67 mln zł zajmie się konsorcjum firm Balzola Polska Sp. z o.o. i Construcciones y Promociones Balzola S.A. Wykonawca będzie miał na prace 10 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Pierwsze tramwaje na nową trasę wyjadą już w 2021 roku. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE.

 

 

Największe inwestycje tramwajowe w Polsce od 60 lat

Wkrótce w stolicy przybędzie blisko 20 km nowych tras tramwajowych. Tramwaje pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Nowa trasa powstanie też na ul. Kasprzaka. Do roku 2023 na stołeczne tory może wyjechać nawet 213 nowych niskopodłogowych wagonów. Inwestycje są współfinansowane w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020.

 

Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego m.st. Warszawy

Kiedy ponowna ciąża?

Kiedy ponowna ciąża?

Planowanie powiększenia rodziny powinno uwzględniać poziom ryzyka dla zdrowia, zarówno matki, jak i dziecka. W świetle dotychczasowych danych idealnie, by od porodu do zajścia w następną ciążę minęło nie mniej niż 12 miesięcy.

105 lat temu wybuchła I wojna światowa

wybuchła I wojna światowa

28 lipca 1914 r., wybuchła I wojna światowa. Przez wówczas żyjących była nazywana Wielką Wojną, przy czym określenie to dotyczyło zarówno zaangażowanych w nią ludzi oraz środków, jak i ogromu spustoszeń, których dokonała głównie w Europie. Rzadko się pamięta, że obok Francji głównym teatrem działań były ziemie polskie.

9 polskich uczelni na tysiąc na świecie

Lista szanghajska: 9 polskich uczelni na tysiąc

 

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 9 polskich. Tym razem najlepszą polską uczelnią jest Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się w czwartej setce. UW znalazło się w piątej setce - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU).