Dodatkowe wsparcie dla weteranów

Dodatkowe wsparcie dla weteranów

 

Dodatkowe wsparcie dla weteranów. Sejm przyjął nowelizację ustawy o weteranach

 
 
 

Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje przyjęta 19 lipca br. Sejm nowelizacja ustawy o weteranach. Projekt rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Obrony Narodowej ma stworzyć bardziej efektywny systemu pomocy i wsparcia weteranów. Jak podkreślał dziś w Sejmie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej projekt był konsultowany ze środowiskiem weteranów, a zawarte w nim rozwiązania są zmianami, na które czekają żołnierze Wojska Polskiego.

 

Nowe przepisy pozwalają na otoczenie kompleksową opieką medyczną weteranów, która obejmie wszystkie schorzenia, a nie tylko te bezpośrednio związane z urazem lub chorobą nabytą podczas misji zagranicznej. 

 

Nowelizacja zapewni dostęp do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych. Ponadto w projekcie znalazła się możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno - kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny. 

 

Jedna z przyjętych poprawek wprowadziła możliwość skorzystania przez weterana z miejsca zakwaterowania będącego w zasobach Agencji Mienia Wojskowego w przypadku rehabilitacji poza miejscem zamieszkania wraz z możliwością zakwaterowania opiekuna.

 

Podniesiona również zostanie wysokość obowiązującego dodatku dla weterana poszkodowanego. Dodatek będzie przyznany także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1 do 9 %.

 

Ponadto rozszerzono prawo do uzyskania pomocy na naukę dla weteranów-poszkodowanych z uszczerbkiem orzeczonym na poziomie 30 % i więcej. Po zmianach uprawniony mógłby np. nie tylko pozyskać dofinansowanie na studia zaoczne pierwszego stopnia, ale też kontynuować naukę i, przy wsparciu państwa, ukończyć studia drugiego stopnia uzyskując tytuł magistra.

 

Nowe przepisy umożliwią każdemu weteranowi poszkodowanemu prawo do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i zwolnienia z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Jeżeli zdecydowałby się on na pobyt w Domu Weterana, ograniczone zostaną opłaty za taki pobyt do maksymalnie połowy miesięcznego dochodu zainteresowanego.

 

Każdy z weteranów – a obecnie jest to stale rosnąca grupa 23 tysięcy osób – będzie miał możliwość bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych. Dodatkowo wszyscy uzyskają bezpłatny dostęp do samorządowych obiektów sportowych.

 

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Dyski SSD oferują już 4–5 TB miejsca i zawrotne prędkości przesyłu danych

Dysk SSD zrewolucjonizuje konsole do gier

Pamięci SSD nowej generacji wypierają przestarzałe dyski HDD. Pozwalają znacznie szybciej przetwarzać dane, przyspieszając tym samym działanie komputerów. Oferują przy tym coraz większe pojemności w coraz przystępniejszej cenie. Na rynku można już kupić dyski SSD o pojemności kilku terabajtów, co pozwala na wykorzystanie ich nie tylko prywatnym użytkownikom, lecz także np. w nowoczesnych centrach przetwarzania danych. Producenci wciąż jednak kierują swoje najnowsze pamięci do graczy. SSD wkrótce trafią do konsol nowej generacji, co może oznaczać gamingową rewolucję.

Warszawę i Mińsk Mazowiecki połączy autostrada

Warszawę i Mińsk Mazowiecki połączy autostrada

Dofinansowanie unijne z POIiŚ dostanie mazowiecki odcinek autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego