Dodatkowe wsparcie dla weteranów

Dodatkowe wsparcie dla weteranów

 

Dodatkowe wsparcie dla weteranów. Sejm przyjął nowelizację ustawy o weteranach

 
 
 

Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje przyjęta 19 lipca br. Sejm nowelizacja ustawy o weteranach. Projekt rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Obrony Narodowej ma stworzyć bardziej efektywny systemu pomocy i wsparcia weteranów. Jak podkreślał dziś w Sejmie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej projekt był konsultowany ze środowiskiem weteranów, a zawarte w nim rozwiązania są zmianami, na które czekają żołnierze Wojska Polskiego.

 

Nowe przepisy pozwalają na otoczenie kompleksową opieką medyczną weteranów, która obejmie wszystkie schorzenia, a nie tylko te bezpośrednio związane z urazem lub chorobą nabytą podczas misji zagranicznej. 

 

Nowelizacja zapewni dostęp do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych. Ponadto w projekcie znalazła się możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno - kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny. 

 

Jedna z przyjętych poprawek wprowadziła możliwość skorzystania przez weterana z miejsca zakwaterowania będącego w zasobach Agencji Mienia Wojskowego w przypadku rehabilitacji poza miejscem zamieszkania wraz z możliwością zakwaterowania opiekuna.

 

Podniesiona również zostanie wysokość obowiązującego dodatku dla weterana poszkodowanego. Dodatek będzie przyznany także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1 do 9 %.

 

Ponadto rozszerzono prawo do uzyskania pomocy na naukę dla weteranów-poszkodowanych z uszczerbkiem orzeczonym na poziomie 30 % i więcej. Po zmianach uprawniony mógłby np. nie tylko pozyskać dofinansowanie na studia zaoczne pierwszego stopnia, ale też kontynuować naukę i, przy wsparciu państwa, ukończyć studia drugiego stopnia uzyskując tytuł magistra.

 

Nowe przepisy umożliwią każdemu weteranowi poszkodowanemu prawo do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i zwolnienia z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Jeżeli zdecydowałby się on na pobyt w Domu Weterana, ograniczone zostaną opłaty za taki pobyt do maksymalnie połowy miesięcznego dochodu zainteresowanego.

 

Każdy z weteranów – a obecnie jest to stale rosnąca grupa 23 tysięcy osób – będzie miał możliwość bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych. Dodatkowo wszyscy uzyskają bezpłatny dostęp do samorządowych obiektów sportowych.

 

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Sprawdź co leży u podstaw lęku

Lęk jest produktem naszej świadomości

Zdolność ludzkiego mózgu do wyobrażania sobie przyszłości jest unikatowa.

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Konsekwencje wyboru Charles'a Michela na przewodniczącego Rady Europejskiej

Rada Europejska wyznacza strategiczne kierunki rozwoju UE i choć formalnie nie pełni funkcji prawodawczej, w praktyce rozstrzyga najważniejsze kwestie sporne między państwami członkowskimi.

Ruszyło Wojskowe Wyzwanie!

Ruszyło Wojskowe Wyzwanie!

 

W pięciu jednostkach w kraju – w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie, w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu oraz w 9. Pułku Rozpoznawczym w Lidzbarku Warmińskim ruszyła kolejna edycja kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" – „Wojskowe wyzwanie”.