Darmowy Listopad w Wilanowie

Darmowy Listopad w Wilanowie

foto: pixabay.com

 

Darmowy Listopad w Wilanowie

 
 

GOŚCIE INDYWIDUALNI

 

Pałac

W listopadzie 2019 r. zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego zwiedzenia II trasy w pałacu, gdzie zobaczyć można Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową.

 

Ogrody i wystawa

Tegoroczna akcja obejmuje  także zwiedzanie pałacowych ogrodów i wystawy czasowej Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy w Oranżerii, do których bezpłatny wstęp obowiązuje w godz. 9.00–15.00.

 

 

Spacery edukacyjne i warsztaty

 

Drobne przyjemności –  spacer edukacyjny

 

W listopadowe ponure dni trzeba szczególnie dbać o siebie i czasem pozwolić sobie na drobne przyjemności. Może to być łyk gorącej czekolady, dobra książka lub przejrzenie pamiątek z wakacji. A co poprawiało humor dawnym właścicielom rezydencji wilanowskiej? W czasie spaceru podpowiemy na przykład, jak przygotować relaksującą kąpiel w stylu Izabeli Lubomirskiej, właścicielki niezwykłego pawilonu kąpielowego w wilanowskim pałacu. Zainspirujemy się też XVIII-wiecznymi portretami, by wykonać selfie, z którego wreszcie będziemy zadowoleni. Musimy jednak uczciwie ostrzec naszych gości – naśladowanie niektórych słabostek właścicieli Wilanowa, jak choćby miłości Augusta Potockiego do pięknych zegarów, może mieć zgubne skutki…

 

Terminy: 9, 10, 11,16, 17, 23, 24, 30 listopada 2019 r., godz. 11.00, 13.00
Miejsce: pałac, II trasa zwiedzania
Dla kogo: młodzież, osoby dorosłe
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona

 

 

 

Co za meble! Historie o niezwykłych meblach pisarskich – cykl warsztatów

 

Współczesne biurko nie jest tak oryginalne i wielofunkcyjne jak jego dawny odpowiednik: kabinet, sekretera czy sekretarzyk. Meble te służyły nie tylko do pisania, ale i do przechowywania narzędzi pisarskich, dokumentów czy bibelotów. Dekorowały prywatne apartamenty, gdyż nierzadko stanowiły kunsztowne dzieła sztuki o wyrafinowanej konstrukcji. W trakcie warsztatów poznamy nie tylko historię mebli pisarskich na przestrzeni kilkunastu stuleci, ale również zobaczymy najbardziej reprezentatywne przykłady pulpitów, kabinetów, sekretarzyków, sekreter i biurek z kolekcji wilanowskiej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję ozdobić notatnik wschodnimi pejzażami,  wykonać techniką decoupage dekorację na drewnianym piórniku lub ozdobić podróżnicze pulpity motywami inspirowanymi XIX-wiecznym meblem pisarskim eksponowanym wilanowskim pałacu.

 

Terminy:  

  • 9 listopada, godz. 10.30–12.30 | Za pulpitem skryby
  • 10 listopada, godz. 10.30–12.30 | Sekretera – co za mebel!
  • 30 listopada, godz. 10.30–12.30 | Opowieści zza biurka

 

Dla kogo: dzieci od 9 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: pałac
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie

 

 

 

Znane i nieznane legendy o królu Janie III

 

Znane, mało znane i zupełnie nieznane opowieści opowiemy w konwencji storytellingu. Pierwszoplanową rolę odgrywać w nich będzie król Jan III lub oddany mu łyczakowski wesołek i śmiałek. Wysłuchamy zarówno polskich, jak i lwowskich legend. Dowiemy się, jakie skarby król Jan III kazał zakopać pod słynnym dębem Bartkiem. Rozbawią nas przygody niebywałego figlarza i spryciarza w jednej osobie, czyli królewskiego błazna o imieniu Józek. Wspomnimy również historię o szybkonogim rumaku królewskim, zwanym Pałaszem. Wyjaśnimy też pochodzenie powiedzenia „rozebrał się jak do rosołu”. Po wysłuchaniu wszystkich opowieści wykonamy kukiełkę najsłynniejszego lwowskiego batiara, czyli królewskiego wesołka.

 

Termin: 24 listopada, godz. 16.00–18.00
Dla kogo: dzieci od 7 lat + rodzice/opiekunowie
Miejsce: Oficyna Kuchenna
Wstęp: wolny, liczba miejsc ograniczona; bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie w dniu spotkania lub w tygodniu poprzedzającym wydarzenie

 

Źrodło: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Astma u dzieci: objawem nie zawsze jest kaszel

Nawet u 90 proc. dorosłych astmatyków ich chorobę można było wykryć jeszcze wtedy, kiedy chodzili do przedszkola.

Budżety gospodarstw domowych w województwie mazowieckim

Budżety gospodarstw domowych w województwie mazowieckim w 2018 r.

 

Przeciętny dochód rozporządzalny na 1 osobę wyniósł na Mazowszu 2031,59 zł (o 6% więcej niż w 2017 r. i o 20% więcej niż przeciętnie w kraju). Mieszkańcy województwa mazowieckiego najwięcej wydawali na żywność i napoje bezalkoholowe (22% ogółu wydatków) oraz na rachunki za energię i użytkowanie mieszkania (17%).

 

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Pradzieje Ziem Polskich - wystawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Ta największa stała wystawa w Muzeum przedstawia najdawniejsze dzieje ludzkości na ziemiach polskich od początku osadnictwa do początków panowania Bolesława Krzywoustego.